W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
- Jaki aranżacje wytrzymały próbę czasu i wciąż umacniają swoją pozycję?
- Czy neutralne kolory nadal trzymają się mocno, czy ustępują miejsca bardziej wyrazistym barwom?
- Jakie formy i materiały są najmodniejsze?
- Jakie pomysły na urozmaicenie wyglądu wnętrza lansują teraz designerzy?
- Czy pojawiły się jakieś nowe style?
Po prześledzeniu tegorocznych trendów, możemy powiedzieć, że we wnętrzarstwie rewolucji nie widać. Co najwyżej można zaobserwować powolną ewolucję. Wprawdzie nieco zmieniają się style, kolorystyka i motywy zdobnicze, ale żadna z proponowanych w poprzednim sezonie aranżacji nie staje się demodé. Prawda, że to świetna wiadomość?
Dla osób mających mieszkania urządzone w ostatnich latach, zgodnie z ówcześnie panującymi trendami, bez wątpienia tak! Wystarczy bowiem, że wprowadzą jedynie niewielkie poprawki do aranżacji, by znów stały się supermodne Zawiedzeni mogą czuć się natomiast ci, którzy uwielbiają radykalne i częste zmiany. Bez obaw jednak. Oni także wśród tegorocznych trendów znajdą coś, co pozwoli im na przeobrażenie wystroju. I to nawet radykalne.
Obłości i płynne formy
1. Lustro Isle Wide o nieregularnej formie. Bardzo modne!
Obły minimalizm – hit ostatnich sezonów – wyparł z modernistycznych aranżacji geometryczną prostotę z kanciastymi bryłami na czele. Ostatnio na tyle się umocnił, że wręcz stał się trwałym trendem. Świadczy o tym niezbicie wciąż wzrastająca jego popularność i zapowiedzi znawców designu, że także w tym roku, a może i w kolejnych latach, będzie niepodzielnie panował we wnętrzach.
Nowością natomiast jest to, że do typowych dla tego stylu miękkich, zaokrąglonych kształtów mebli i dodatków dołączają przedmioty o organicznych, płynnych i nieregularnych formach, które wywołują skojarzenia z płynąca lawą, a nawet sprawiają wrażenie, jakby miały za chwilę się stopić i radykalnie zmienić swą postać.
2. Z płynnymi liniami siedziska znakomicie komponuje się intrygujące w kształcie lustro Plama no.4
3. Stolik kawowy i stojące na nim naczynia mają najmodniejsze w tym roku formy. [@ngdesign.official/Instagram]
4. Lustro podświetlane Lapis Led również idealnie wpisuje się w ten trend.
To bardzo intrygujące elementy wystroju, wprowadzające do niego mnóstwo dynamizmu i jeszcze więcej życia.
Sofa Alice / pl.eyeon.design; wazon Present Time / makehome.pl
Zobacz nasze lustra nieregularne
Przeczytaj również:
Organiczne kształty – wnętrza inspirowane naturą
Eksplozja koloru
5. Teraz wnętrza opanowują żywe kolory! [Projekt: @colombe_studio;@kasiagatkowskaphotography /Instagram]
Zmienia się również kolorystyka. Powoli przestają królować tak modne w minionych miesiącach beże, przygaszone kolory ziemi czy brązy z akcentami rudości i przybrudzonego żółtego. Wprawdzie nie odchodzą do lamusa, tak samo jak królujące dawniej biele i szarości (warto pamiętać, że jasne, neutralne barwy są nieodłączną częścią większości kompozycji kolorystycznych i to niezależnie od panujących aktualnie mód), ale przestają grać główna rolę, stając się jedynie stonowanym tłem dla znacznie wyrazistszych barw, widniejących na tekstyliach, obrazach czy innych dekoracjach. W nadchodzących miesiącach mają to być ciepłe żółcie, odcienie miodu zestawione z indygo, czyli ciemnoniebieskim z kroplą fioletu, bordo, zgaszone zielenie.
6. Indygo to kolor tak wyrazisty, że nawet gdy jest go niewiele, gra w aranżacji główną rolę.
[ Zdjęcia i stylizacja: @Followtheflow, Projekt: Hanna Pietras, Joanna Poradowska]
7. Metaliczny odcień żółtego rozświetla i ożywia wnętrza oraz dodaje im szyku. Pewnie dlatego był, jest i prawdopodobnie nadal będzie modny. Na ścianie dekoracyjne lustro Hoko złote.
8. Żółty kolor warto zestawiać z białym – na jego tle wydaje się jeszcze bardziej świetlisty i wesoły.
[@mulumstudio/Instagram]
9. Wszystkie odcienie bordo są trendy. I wszystkie wyglądają pięknie!.
[Projekt: @kohlrabi_architektura; @stanzajaczkowskiphoto /Instagram]
Styl lat 70.
10. Wygodna sofa, na której można ułożyć się w dowolnej pozycji, to cecha charakterystyczna stylu tamtych lat.
[@paralax.foto; projekt: @malgorzatajagielska /Instagram]
Powrócił już w ubiegłym roku i – jak się okazuje – nie był jedynie efemerydą. Teraz żadne modne wnętrze nie obędzie się bez typowych dla niego elementów, takich jak właśnie mocne kolory, wielobarwne, psychodeliczne motywy na obrazach i tkaninach oraz nisko osadzone sofy i fotele, zwłaszcza w obiciach skórzanych.
Dziwne jest jednak to, że w tych bardzo żywych, radosnych i zarażających energią aranżacjach nie pojawiają się typowe dla stylu sprzed pięciu dekad akcenty popartowskie, ale motywy zaczerpnięte ze sztuki ludowej i etniczne ozdoby, m.in. łapacze snów, a także pozornie nieprzystające do nich naczynia ze szkła dymnego i przedmioty z chromowanego metalu.
11. Zestawienie brązu i różu, tak popularne w latach 70., powraca.
[projekt: @_tatemono_;@onistories /Instagram]
12. Feeria barw i form z nutką szaleństwa. Witamy w stylu lat 70.
[@gabaklis_stylistka_wnetrz/Instagram]
13. Wraz z modą na lata 70. powróciły gobeliny i kilimy w wielobarwne wzory. [Kilim Sign/Splot; splotkilim.com]
14. To wnętrze wręcz zaraża radością. Taki klimat tworzą w nim głównie pastelowe barwy, które widnieją także na lustrach Sunset.
Meble i dodatki w stylu lat 70.:
obraz na płótnie @nikodemszpunar/Instagram; lustro Fly niebieskie; wazon Rilla/westwiong.pl; komoda LOTV /scandicsofa.pl
Przyciągająca wzrok ściana
15. Z okładziną ściany z drewnianych lamelek znakomicie komponuje się lustro Eclipse miedziane.
Może to być na przykład okładzina z ułożonych pionowo drewnianych lamelek. Nie tylko doda wyrazu pomieszczeniu, ale też wydłuży je optycznie, zwłaszcza jeśli będzie pokrywać nie tylko ścianę, ale i niewielki fragment sufitu.
16. Boazerię z ciemnobrązowych listew rozjaśnia i modeluje poświata emitowana przez lustro podświetlane Tagli.
17. Panele drewniane 3D to bardzo przyciągający wzrok element wystroju wnętrza.
[Projekt: @_finchstudio_; @zasoby.studio/Instagram
Innym lansowanym teraz pomysłem aranżacyjnym na ożywienie pudełkowatych pomieszczeń i stworzenia w nich punktu, który skupia uwagę, są wzory fakturowe wyżłobione w farbie strukturalnej, ewentualnie imitująca je iluzjonistyczna tapeta. Ponieważ te rozwiązania powstały z myślą o minimalistycznych, nieprzeładowanych meblami i dekoracjami wnętrzach, zaleca się, aby taka ozdoba nie kontrastowała z barwą pomalowanych farbą pozostałych ścian, ale kolorystycznie z nimi harmonizowała.
18. Tapeta stwarzająca iluzję trójwymiarowej ściany wyglada bardzo efektownie. Tak samo intrygujące są wiszące na niej lustra Demi
19. Boazeria nie musi pokrywać całej ściany. Na niewielkim fragmencie może nawet wyglądać ciekawiej. Tak właśnie jest tu. Na niej lustro Scandi Slim. [Projekt: @aplusdesign_interior;@dominikawilk.pl /Instagram]
20. Światło emitowane przez lustro okrągłe podświetlane uwydatnia fakturowe wzory na płytkach ceramicznych, dzięki czemu stają się jeszcze bardziej dekoracyjne. [ Marcin Tyszka, sesja dla Westwing @tyszka_marcin/Instagram]
Miłość do przyrody na nowo
Biofilia, manifestowana dotąd głównie otaczaniem się w domach zielenią, teraz wyraża się nieco inaczej. Wprawdzie rośliny pozostają we wnętrzach, zaspokajając potrzebę mieszkańców obcowania z przyrodą, ale tegoroczne trendy nie tyle odwołują się do bujnej natury, ile do jej nieregularności i niedoskonałości. Dobrze to widać w doborze struktur materiałów, ich barw i faktur, do których inspiracji dostarczają projektantom pustynne krajobrazy, niuanse kolorystyczne minerałów, omszałe drzewa oraz niszczone przez wodę, słońce i wiatr powierzchnie skał i kamieni.
21. Im drewno bardziej niedoskonałe, tym modniejsze. Proponujemy zestawić je z lustrem w prostej ramie, np. Dolio
22. Umywalka, która sprawia wrażenie, jakby została wydrążona w kawałku skały, doskonale ilustruje ten trend. [@abconceptdesign/Instagram]
23. Blat stołu wygląda na stary i zniszczony, w rzeczywistości jest zupełnie nowy i wykonany z bardzo odpornego materiału. [Projekt: @dembowska_studio; stylizacja: eliza_mrozinska; @marcingrabowiecki /Instagram]
24. Jak widać, z grubsza ociosany pieniek z powodzeniem może zastąpić w ekspozycji dekoracji starannie wykończony kamienny cokół. [ stolik Vinioo Say-oo /mebloscenka.pl ]
25. W ten trend idealnie wpasowało się postarzane lustro Novi Antique.
[ Yassen Hristov, projekt i stylizacja: Patrycja Rabińska]
26. Biofilia kocha wszystko, co naturalne i niedoskonałe!
[ @tilia_authentichome; @marta_kowalska_fotografia /Instagram]
Kariera kamienia przyspiesza
Pozycja tak popularnych w poprzednich sezonach marmuru i granitu wyraźnie się umacnia. Wciąż są we wnętrzach niemal obowiązkowymi materiałami na ścianach, podłogach czy blatach kuchennych, w meblach salonowych, naczyniach ozdobnych, świecznikach, podpórkach do książek, itp. Teraz nie tylko białe, szare i czarne, ale także zielone, bordowe czy w innych wyrazistych kolorach.
27. Kamień to obecnie obowiązkowy element każdej kuchni. [@wrhl_design/Instagram]
Marmurowe dodatki: podpórki na książki Natasha / Westwing; kinkiet Dalt / Aromas; patera Circola / eterne.pl
28. W tej łazience rządzi marmur. Dobrym dla niego towarzystwem jest podświetlane lustro półokrągłe Diterti Led.
27. Warto zwrócić uwagę na kształt kamiennej okładziny ściany nad blatem. Na tle marmurowej mozaiki pięknie wygląda
lustro Ring Ambient [ @architekt_mo_home/Instagram]
29. W tym roku odkryto, że kamienie mają różne kolory. I bardzo dobrze, bo zielony marmur jest piękny. [ arenastonenj.com]
30. Marmurowy blat, marmur na ścianie i podłodze. Im więcej kamienia w łazience, tym modniej. Wzrok przyciągają tu także prostokątne lustra Verte. [ @roma_sobecka/Instagram]
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Nowością jest też to, że w aranżacjach zaczynają pojawiać się mniej znane kamienie, takie jak trawertyn, steatyt, skały rzeczne i bazalty. Może mniej luksusowe, ale tak samo piękne, naturalne i wieczne.
31. Dekoracyjny trawertyn to tegoroczne odkrycie (w tej łazience jest na podłodze). Równie efektownie prezentuje się wiszące na ścianie lustro Arco. [@pracownia_homelyhome/Instagram]
32. Obok urody pełnego smug, plam i niuansów kolorystycznych trawertynu nikt nie przejdzie obojętnie.
[@best_granit_pl/Instagram]
Rzemiosło w cenie!
Odejście od masowej produkcji na rzecz starannego rzemiosła to wciąż umacniający się trend. Zastępowanie seryjnie wytwarzanych, niekoniecznie dobrej jakości mebli z płyt i tworzyw sztucznych solidnymi i niepowtarzalnymi stołami regałami, szafkami czy krzesłami ręcznie robionymi ze szlachetnego drewna i ozdobionymi snycerską czy intarsjami jest i modne, i dobre dla środowiska.
33 i 34. Ręcznie robiony dębowy stół Hayes i ławka Taft polskiej marki In Wood We Trust to przykłady dobrego rzemiosła. Tak samo starannie jest wykonane nasze lustro Billet w białej ramie. [ @inwoodwt/Instagram; GieraDesign]
Dotyczy to również domowych tekstyliów i naczyń. Zamiast kupować więcej tanich rzeczy, lepiej zdecydować się na mniej, ale porządnych. Takich, które przetrwają lata, jak np. utkany z wełny tradycyjnymi metodami dywan, jedwabna poszewka na poduszkę z misternym haftem czy stworzona przez artystę ceramiczna waza lub patera. Te przedmioty niezmiennie będą cieszyć oczy swą nieprzemijająca urodą, a także – co niezmiernie ważne – nadadzą aranżacji indywidualny charakter.
35. Stworzone przez artystów ceramiczne naczynia to niepowtarzalne dzieła sztuki.
Na zdjęciu: „skorupy” Uli Michalak. [ @ulamichalak_pl / instagram]
36. Te jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne wazony ceramiczne są dziełem Oli Nadolny.
[@wolno_ceramika/Instagram]
37. Dodatki o indywidualnym charakterze, jak te tworzone ręcznie w niewielkiej pracowni w Gdańsku poduszki marki Maja Laptos, nigdy nie wyjdą z mody. [@majalaptos_studio/Instagram]
Nasze lustra to również ręczna robota. Wszystkie powstają w naszej pracowni, projektujemy i wykonujemy je sami, dbając o najdrobniejsze szczegóły na każdym etapie produkcji.
Mosiężna rama lustra Credo Classic
wykonywana jest na wymiar
Ręczne prace nad ramą
lustra Aurea Gold
Dekoracyjne lustro Sign Inco — na zamówienie wykonujemy indywidualne zestawienia kolorystyczne
Indywidualny eklektyzm
Z pragnieniem wyrażania osobistej ekspresji i z silną obecnie potrzebą znalezienia własnego stylu wiąże się również ten trend. Chodzi w nim przede wszystkim o stworzenie wystroju wnętrza, który będzie odzwierciedlał upodobania i zainteresowania mieszkańców. Dlatego nie musi być spójny stylowo. Znajdzie się w nim miejsce na współczesny design, jak również na zachwycające urodą czy mistrzostwem wykonania antyczne meble czy wiekowe drobiazgi, a także na przedmioty o wartości sentymentalnej, np. pamiątki z podróży czy po przodkach. Ta chęć wyrażania siebie może przyjmować też bardziej ekscentryczną formę, np. wprowadzeniem do aranżacji elementów podpatrzonych w scenografii filmów fantasy. Tu bowiem najbardziej liczą się oryginalność i wolność wyboru!
38 i 39. Eklektyczne mieszkanie stylistki wnętrz Kamili Jakubowskiej-Szmyd to mieszanka wielu konwencji aranżacyjnych, kolorów i wzorów. W ten stylowy miszmasz idealnie wpisuje się postarzone lustro Portal Vintage.
[@milalook_/Instagram]
40 i 41. Czy uwierzycie, że to mieszkanie w PRL-owskiej kostce? Czarno-biała aranżacja z elementami vintage. Można tu dostrzec wiele dodatków z pchlich targów, antyków, nieco loftowych elementów oraz eklektycznych bibelotów, które zestawiono z wysokiej klasy dizajnem i polskim rękodziełem. [@basiaszafranska/Instagram]
42 i 43. W barwnym mieszkaniu projektantki Wiktoriii Lenart klasyki designu żyją w pełnej symbiozie z nowoczesnymi elementami wystroju i rodzinnymi pamiątkami. To wnętrze ma charakter! [@uwazaj_przemeblowalam/Instagram]
Do wnętrza eklektycznego dobierz lustro dekoracyjne
Dark Academia, czyli nastrojowy maksymalizm
To trend z Instagrama, który wyrósł z zainteresowania epoką wiktoriańską i dziedzictwem kulturowym Wielkiej Brytanii, popularyzowanym między innymi w serialach. Styl ten wyraźnie inspiruje się gotyckimi wnętrzami zabytkowych dworów i bibliotek wiekowych uniwersytetów angielskich, jak Oxford czy Cambrigde. Typowa dla niego jest mroczna kolorystyka składająca się z głębokich zieleni i brązów, fioletów i czerni.
44. Nastrojowa biblioteka w zabytkowym dworze angielskim jest dobrą inspiracją.
[@dark.akademia.interior.design/Instagram]
45. Antyki i aksamitne zasłony tworzą nastrojowe wnętrze.
[ Stephen Packwood /Unsplash]
Obowiązkowe w Dark Academii są meble antyczne i vintage z ciemnego drewna, antyczne popiersia, globusy, pięknie oprawione książki, perskie dywany, kryształowe żyrandole i aksamitne, opadające na podłogę zasłony. Wszystkie te elementy wystroju tworzą nastrojowe i niezwykłe wnętrze, w które umiejętnie wkomponowuje się współczesne meble i dodatki, dzięki czemu nie wygląda tak teatralnie.
46. W aranżacji w stylu Dark Academia lekki chaos jest jak najbardziej wskazany.
[@dark.akademia.interior.design/Instagram]
47. Oto najbardziej stylowy element tej aranżacji - globus w stylu retro.
[allegro.pl]
Dodatki do wnętrz w stylu Dark Academia: Perski wełniany dywan/carpetvista.pl; figurka dekoracyjna/Kare; lustro postarzane Novi Corrosi; biurko retro/stylowy-mebel.pl
Podsumowanie
Na koniec warto wspomnieć o bardzo silnym trendzie proekologicznym, który pojawił się, gdy idea zrównoważonego rozwoju zaczęła przenikać do aranżacji naszych domów. Wprawdzie pisaliśmy szerzej o nim w poprzednim roku, ale wracamy do tego, bo wciąż się umacnia, a nawet determinuje nowe mody, czego dowodem jest obecne zainteresowanie antykami i wysokiej jakości, niemal niezniszczalnymi meblami rzemieślniczymi. I być może ta rezygnacja z tandety na rzecz trwałości oraz chęć przedłużania życia używanym przedmiotom wpływa na to, że wnętrzarskie trendy przestają się zmieniać jak w kalejdoskopie i stają się bardziej ponadczasowe.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
ⓒ Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania zdjęć oraz wszelkich treści tego serwisu bez zgody GieraDesign. Zabrania się kopiowania i sprzedaży wzorów luster.