Jak urządzić przedpokój

Jak urządzić przedpokój

Odstęp

Fot.1. Nowoczesna aranżacja przedpokoju z lustrzaną ścianą, która sprawia, że wnętrze wydaje się dwa razy większe.

Zazwyczaj jest nieduży, a musi się w nim znaleźć miejsce na ubrania i buty, a przy tym ma wyglądać schludnie i pięknie – aranżacja przedpokoju to nie lada wyzwanie. Bez obaw jednak! Perfekcyjnie poradzisz sobie z tym zadaniem, jeśli będziesz kierować się naszymi wskazówkami. Wśród nich znajdziesz m.in. rady, jakie meble wybrać, jak zagospodarować wnętrze szafy, na jakie lustro się zdecydować czy jak ozdobić wnętrze.

1. Wybór mebli do przedpokoju

Stosy butów i sterty kurtek, które widać od razu po wejściu do mieszkania, nie wywołują korzystnego wrażenia na przychodzących w odwiedziny gościach. Żeby było gdzie je chować, w przedpokoju konieczne są meble do przechowywania.

Najważniejsza pojemna szafa

W sklepach jest duży wybór szaf na korytarz i do przedpokoju mebel więc można kupić gotowy. Lepiej jednak zdecydować się na szafę robioną na wymiar o takiej głębokości i długości, na jakie pozwala wielkość i kształt pomieszczenia, tak by idealnie pasowała do przeznaczonego na nią miejsca. Poza tym, taka zabudowa, zajmująca ścianę od podłogi do sufitu, pomieści znacznie więcej i – co bardzo ważne – zlewając się z tłem ścian, nie przytłoczy wnętrza, dzięki czemu będzie wydawało się przestronniejsze.

linia

Pojemna garderoba – pomysł na aranżację dużego przedpokoju

Garderoba do przedpokoju

Fot.2. Szafa garderobiana w przedpokoju oraz okrągłe lustro to praktyczne wyposażenie przedpokoju (projekt @balickadesign/instagram).

linia

W dużym pomieszczeniu najlepiej zdecydować się na obszerną zabudowę, tzw. szafę garderobianą, podzieloną na cztery części. W jednej będziemy przechowywać okrycia wierzchnie i buty, w drugiej garnitury, marynarki, sukienki, w trzeciej pościel i ręczniki, a ostatnią przeznaczymy na schowek gospodarczy. W takim schowku zmieszczą się deska do prasowania, odkurzacz, mopy, szczotki, środki czystości itp., których w mieszkaniach w bloku na ogół nie ma gdzie trzymać. Powinien mieć około 60 cm szerokości i 160 cm wysokości. Zamontowane na jego ściankach uchwyty na rurę od odkurzacza i żelazko ułatwią wyjmowanie i chowanie tych urządzeń.

 

Praktyczna szafa na wymiar – idealna do małego przedpokoju

Szafa na wymiar w małym przedpokoju

Fot.3. Praktycznie zaprojektowana szafa na wymiar połączona z siedziskiem i pawlaczem (projekt @soti.design/instagram).

linia

Jak urządzić mały lub wąski przedpokój? Trzeba pomyśleć o mniejszym meblu, a często także płytszym, np. o głębokości 50 czy 40 cm (musi pozostać co najmniej 90-centymetrowe przejście). Aby w takiej szafie udało się zmieścić jak najwięcej rzeczy, należy dobrze zaprojektować jej wnętrze, dostosowując rodzaj i liczbę schowków do własnych potrzeb. Można np. zdecydować się na kilka drążków na ubrania albo na więcej półek na swetry, czapki czy torby. Jeśli w szafie mają być przechowywane buty, zaplanujmy na dole półkę wysoką na 45 cm na kozaki, botki i kalosze oraz dwie czy trzy niskie (około 15 cm) na półbuty, pantofle, klapki i tenisówki.

 

Praktyczna i dekoracyjna  komoda

Komoda do przedpokoju

Fot.4. Pojemna nowoczesna komoda, nawiązująca stylem do wzornictwa okresu PRL, tworzy idealną parę z wiszącym na pasku lustrem Eclecti.

Jeśli tylko miejsce na to pozwoli, wstawmy do przedpokoju komodę. To mebel dekoracyjny i jednocześnie praktyczny – stworzy dodatkowe miejsce do przechowywania drobnych części garderoby, kluczy, itp. Na komodą można powiesić obraz, kilka grafik czy lustro, a na jej blacie postawić jakieś ozdoby. Taka szykowna aranżacja przedpokoju z pewnością zrobi wrażenie na każdym, kto wchodzi do mieszkania!

 

Wygodne siedzisko ze schowkiem

Eleganckie siedzisko w korytarzu

 Fot.5. Eleganckie i praktyczne siedzisko ze skrzynią. Nad nim wisi lustro Verte

Urządzając przedpokój, pomyślmy o siedzisku. Odłożymy na nim przyniesione z miasta zakupy i wygodnie usiądziemy, by zmienić buty. Ostatnio bardzo modne są ławeczki ze schowkiem w środku. Mebel ten można zintegrować z szafą albo wstawić w innym miejscu. Bardzo efektownie wygląda ławeczka z tapicerowanym nie tylko siedziskiem, ale i ścianą, przy której stoi. Taki przyciągający wzrok kącik narzuci elegancki charakter całemu wnętrzu.

 

Przydatny wieszak 

Wieszak ścienny obok lustra w przedpokoju

Minimalistyczny wieszak ścienny [fot. @grupano/Instagram], obok niego lustro Plama no.3 o organicznym kształcie.

Wieszak ścienny w przedpokoju obok lustra

Podłużne lustro Ambient Slim w czarnej ramie to doskonały wybór do przedpokoju.

linia

Gdy mamy szafę ubraniową, wieszak nie jest konieczny. Przyda się jednak na powieszenie zmoczonych przez deszcz czy śnieg płaszczy, kurtek i czapek. Wieszak może być ścienny albo stojący – wybór zależy od wielkości pomieszczenia. I jedne, i drugie miewają tak efektowne formy, że w znacznym stopniu mogą uatrakcyjnić wystrój całego wnętrza. Nie zapomnijmy też o stojaku na parasole. Na niego znajdzie się miejsce w każdym, nawet najmniejszym przedpokoju.

linia

2. Niezbędne lustro do przedpokoju

Żaden przedpokój bez lustra się nie obędzie. Musimy przecież przed wyjściem z domu ocenić, czy nasz strój i fryzura prezentują się jak należy! Poza walorami praktycznymi lustro w korytarzu ma też inne zalety – odbijające się w nim światło dodatkowo rozjaśnia wnętrze, a pojawiające się w jego tafli fragmenty aranżacji wywołują złudzenie większej przestrzeni. Na ogół ma też ciekawą formę i tym samym pełni w aranżacji istotną funkcję dekoracyjną.

Sprawdź naszą ofertę na:
Lustra do przedpokoju

Lustro stojące do przedpokoju

W sporym pomieszczeniu warto pomyśleć o lustrze stojącym, w którym obejrzymy się ze wszystkich stron, od stóp do głowy. Wybierając zwierciadło warto dopasować jego styl i kolor do mebli, wystroju oraz dodatków. W naszej ofercie znajdziesz minimalistyczne lustra stojące do wnętrz nowoczesnych oraz modele bardziej dekoracyjne do wnętrz stylowych, oto niektóre z nich:

Wieszak ścienny obok lustra w przedpokoju

Lustro Billet stojące > w czarnej ramie.

Wieszak ścienny w przedpokoju obok lustra

Lustro Portal stojące w złotej ramie.

linia

Wąskie lustro ścienne

W mniejszych przedpokojach, a w mieszkaniach w blokach takich jest większość, z oczywistych względów musimy zamontować w przedpokoju lustro ścienne. Najlepiej, aby miało 140 cm wysokości albo więcej i co najmniej 35 cm szerokości – wtedy zobaczymy odbicie całej naszej sylwetki. W naszej ofercie znajdziesz ogromny wybór luster ściennych do wnętrz w różnych stylach, oto wybrane z nich:

Wieszak ścienny obok lustra w przedpokoju

Lustro Portal > w czarnej ramie z łukiem.

Wieszak ścienny w przedpokoju obok lustra

Lustro Billet > prostokątne w czarnej ramie.

linia

Lustro nad komodę w przedpokoju

Jeśli zamierzamy powiesić lustro nad komodą wybierzmy model przeznaczony do salonu, np. okrągły o średnicy 70 cm, a jeszcze lepiej 80 cm. Też dobrze spełni swą funkcję i będzie świetnie wyglądać.

Półokrągłe lustro Portal nad komodą w przedpokoju

Lustro Roco > o organicznym kształcie.

Duże okrągłe lustro podświetlane nad komodą w przedpokoju

Lustro okrągłe podświetlane > duże do korytarza.

linia

Lustro na szafie lub ścianie

Nie namawiamy, żeby zamienić przedpokój w salę lustrzaną, ale może warto pomyśleć o lustrach na większych powierzchniach, które jeszcze bardziej rozjaśnią wnętrze i spotęgują iluzję jego przestronności. Mogą to być szafa do przedpokoju z lustrem albo prezentująca się niezwykle efektownie duża tafla lustra w fazowane romby na jednej ze ścian. Bardzo ciekawie wyglądają również kawałki luster, wprawione na wzór szprosów okiennych do złotych lub czarnych kratek.

nowoczesne lustro na wymiar w przedpokoju

Fot.10. Do wnętrz nowoczesnych polecamy lustro ryflowane z asymetrycznymi podziałami.

Lustro z czarnymi szprosami na wymiar w przedpokoju

Fot.11. Lustro z czarnymi szprosami będzie ciekawym urozmaiceniem prostych nowoczesnych wnętrz.

linia

3. Funkcjonalne oświetlenie

Ponieważ przedpokoje i korytarze są przeważnie wąskie i ciemne, trzeba je dobrze oświetlić. Najlepsze jest światło emitowane przez  reflektorki albo punkty ledowe, rozmieszczone w regularnych odstępach na suficie. We wszystkich zakamarkach jest wtedy jasno i nie ma kontrastów, jakie zwykle daje światło punktowe.

  • Bardzo przydają się lampki, zainstalowane w szafie. Oświetlając wnętrze mebla, ułatwiają znalezienie potrzebnej rzeczy, co docenimy zwłaszcza wtedy, gdy spieszymy się do pracy lub na umówione spotkanie.
  • Konieczne też jest oświetlenie lustra – wystarczające światło da umieszczony nad nim kinkiet.
  • Jeśli mamy duży przedpokój, pomyślmy o oświetleniu komunikacyjnym, czyli punktach ledowych, zainstalowanych w kilku miejscach na ścianie, tuż nad podłogą. Przechodząc nocą przez to pomieszczenie, nie będziemy musieli zapalać głównych lamp i budzić innych domowników.

Duże, podświetlane lustro w nowoczesnym korytarzu

Fot.12. Duże lustro sięgające aż do sufitu zamontowane blisko oświetlenia potęguje ilość światła.

 Czarne szkło lacobel zamontowane na ścianie w równych podziałach z lampkami odbija światło prawie jak lustro i dodaje wnętrzu elegancji

Fot.13. Czarne szkło lacobel zamontowane na ścianie odbija światło prawie jak lustro i dodaje wnętrzu elegancji.

linia

4. Dekoracje do przedpokoju

One są kropką nad i każdej aranżacji. Do przedpokoju radzimy wybrać oprawione w ramy grafiki, plakaty albo pamiątkowe fotografie, które przywołają miłe wspomnienia i nadadzą wystrojowi indywidualny charakter. Warto też przykleić pod sufitem listwy sztukateryjne (obecnie są bardzo modne!) oraz ozdobić jedną ze ścian tapetą albo fototapetą. Odpowiednio dobrana, nie tylko będzie przyciągającym wzrok elementem wystroju, ale stworzy też iluzję głębi, co optycznie powiększy wnętrze.

 

Autorzy zdjęć w kolejności występowania: 1. Dariusz Jarzabek/AdobeStock; 4. Aleksandra Giera/GieraDesign; 5. Katarzyna Bialasiewicz Photographee.eu/AdobeStock/GieraDesign; 6. GieraDesign/Archinteriors/RenderUp; 7. Natalia Kuligowska, GieraDesign; 8. Africa Studio/AdobeStock/GieraDesign, GieraDesign; 9. Photographee.eu/AdobeStock/GieraDesign, GieraDesign; 10. Aleksandra Aleksandra Giera/GieraDesign; 11. Dariusz Jarzabek/Maksim Shebeko/AdobeStock/GieraDesign; 12. Katarzyna Bialasiewicz Photographee.eu/GieraDesign; 13. Marcin Pachulski/szklarze.com.pl
ⓒ Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania zdjęć oraz wszelkich treści tego serwisu bez zgody GieraDesign. Zabrania się kopiowania i sprzedaży wzorów luster.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium