Jak dopasować wielkość lustra do wzrostu domowników?

Jak dopasować wielkość lustra do wzrostu domowników?


Fot. 1. Lustro obrotowe Scandi DUO to idealne rozwiązanie dla domowników o różnym wzroście — jego mniejszy okrąg można ustawić na dowolnej wysokości.

Lustro w łazience powinno być dostosowane do wzrostu wszystkich domowników, aby każdy mógł swobodnie się przejrzeć. Ale jak to zrobić?

Im większa różnica wzrostu domowników tym lustro powinno być wyższe, tak aby każdy mógł wygodnie z niego korzystać — aby niska osoba nie musiała stawać na palcach, a wysoka się schylać. Dobrym rozwiązaniem tego problemu będzie przedstawione wyżej lustro obrotowe Scandi DUO, lub każdy inny model o wydłużonym pionowym kształcie, np. lustro Billet, Ambient czy Dolio. Zalecana wysokość lustra to około 70-100 cm. Wybierając większe lustro oszczędzimy sobie kłopotu z powieszeniem go na odpowiedniej wysokości, aby nie było wrażenia zbyt pustej ściany nad nim.

linia 1 px

Podłużne zwierciadło to duża wygoda, ale lustro okrągłe również może być odpowiednie dla domowników o różnym wzroście – wystarczy, że będzie nieco większe. Okrągły kształt wymaga więcej przestrzeni, ale jest również piękną ozdobą, ciekawie przełamuje linie proste wnętrza.

Lustro Scandi slim zielone od GieraDesign w aranżacji łazienki.

Lustro Scandi Slim

Wymierzanie wysokości lustra KROK PO KROKU

Optymalny wymiar lustra to taki, który zapewnia komfort użytkowania wszystkim domownikom i pasuje optycznie do wnętrza. Gdy chcemy precyzyjnie poznać potrzeby domowników warto sięgnąć po sprawdzony sposób opisany poniżej. Oto jak to zrobić:

  • KROK 1. Weź zmywalny mazak do tablic (jeśli na ścianie są płytki) lub kredę (jeśli jest tynk) i zaznacz na ścianie punkty, które znajdują się na wprost wzroku wszystkich domowników. W ten sposób otrzymasz na ścianie kilka punktów, które będą rozrzucone na różnych wysokościach.
  • KROK 2. Zmierz odległość pomiędzy najniższym punktem, a najwyższym. Oczywiście teraz należy dodać do tego pewien margines, inaczej najniższy domownik zobaczy jedynie czubek swojego nosa, a najwyższy nie obejrzy swej fryzury. Dlatego dodaj w górę i w dół po minimum 10 cm. W ten sposób otrzymamy minimalną wysokość lustra.

    Zdjęcie obrazuje jak dopasować wielkość lustra do wzrostu całej rodziny. Lustro Ambient GieraDesign

  • KROK 3. Sprawdźmy czy zachowamy wystarczającą odległość lustra od umywalki, chociaż ze 20 cm, aby woda za bardzo nie chlapała na lustro.
  • KROK 4. Kolejny krok to ustalenie szerokości lustra. Najlepiej zaplanować je na szerokość umywalki lub większe. Jeśli miejsce na lustro ograniczają boczne ściany lub szafki, zachowajmy odstęp od nich. Przy okrągłym lustrze — minimum 5 cm, a przy prostych — chociaż z 10 cm. Pamiętaj że najlepiej zaplanować szerokość lustra tak, aby dało się zawiesić je symetrycznie względem umywalki! Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jak dobrać rozmiar lustra do łazienki?
  • KROK 5. Na koniec sprawdźmy czy ustalona wysokość i szerokość lustra nie koliduje z zaplanowanym oświetleniem.

Na jakiej wysokości zawiesić lustro łazienkowe?

Nie można podać konkretnie najlepszej uniwersalnej wielkości lustra oraz wysokości jego montażu nad umywalką. Należy je dopasować do wzrostu domowników. Lustro łazienkowe, przy którym się golimy lub robimy makijaż powinno znajdować się na wysokości naszych oczu. Stojąc przed nim powinniśmy swobodnie widzieć całą głowę i szyję. Z kolei biorąc pod uwagę dzieci powinniśmy lustro zawiesić stosunkowo nisko.

Linia oddzielająca

Nasza rada!

Najładniej wygląda lustro, gdy jego środek wypada nieco poniżej wzroku użytkownika, tak aby twarz nie była na środku, 
lecz w około 2/3 wysokości lustra.

Odbicie lustrzane kobiety w łazience.

Odbicie lustrzane wysokiej kobiety w łazience.

Planując wysokość, na jakiej ma wisieć lustro, pomyśl o nim jak o zdjęciu — zawieś je tak, 
aby miało „ładny kadr”. Twarz powyżej środka wygląda zdecydowanie lepiej.

Linia oddzielająca

linia 1 px

zakończenie tła

Autorzy zdjęć w kolejności występowania: 1. GieraMirrors / AleksandraGiera; 2-4. GieraMirrors / denisismagilov / AdobeStock; 5. GieraDesign / MichalisA. / AdobeStock; 6. GieraMirrors / ©JenkoAtaman / AdobeStock; 7. GieraDesign ⓒ Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania zdjęć oraz wszelkich treści tego serwisu bez zgody GieraDesign. Zabrania się kopiowania i sprzedaży wzorów luster.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium