Fot. 1. Lustro Billet białe w nowoczesnej łazience.
W większości łazienek lustro zajmuje centralne miejsce. Dlatego jego wybór powinien być dobrze przemyślany, a zależy on od wielu czynników, m.in. od wielkości łazienki, wzrostu domowników, rodzaju i ilości umywalek.
Spis treści
- Od czego zależy rozmiar lustra łazienkowego
- Rozmiar lustra, a szerokość umywalki
- Odległość lustra od umywalki
- Odległość lustra od innych elementów
- Minimalna wielkość lustra do łazienki
- Ładne proporcje lustra do łazienki
- Wielkość lustra, a układ płytek w łazience
Od czego zależy rozmiar lustra łazienkowego
Wielkość to bardzo istotny atrybut lustra łazienkowego. Odpowiednio dobrane lustro powiększy optycznie przestrzeń, nada pomieszczeniu głębi i poprawi proporcje wnętrza. Wybierając lustro łazienkowe weź pod uwagę:
- rozmiar umywalki i szafki podumywalkowej, nad którą je zawiesisz;
- odległość lustra od umywalki;
- umiejscowienie oświetlenia, szafek i ścian – to one wyznaczą obszar, w którym musi zmieścić się lustro;
- wzrost wszystkich domowników!
Rozmiar lustra, a szerokość umywalki
Rozmiar lustra najczęściej dobiera się do umywalki lub szafki podumywalkowej. I tu mamy następujące rozwiązania:
- Lustro na szerokość umywalki — to najpopularniejsze rozwiązanie, ale dużo zależy od umywalki i od lustra. To rozwiązanie sprawdza się, gdy umywalka jest spora, żeby wiszące nad nią lustro nie okazało się zbyt wąskie. Lustro na szerokość umywalki wygląda najlepiej, gdy wybierzesz lustro owalne lub prostokątne. Gdy umywalka jest duża, sprawdzi się również lustro okrągłe. W przeciwnym wypadku lepiej wybrać opisany niżej wariant.
Fot. 2. Aby lustro okrągłe wydawało się optycznie równe z umywalką, powinno być nieznacznie od niej szersze. W przypadku luster o prostych bokach, należy unikać takich nierówności. Na zdjęciach lustro Ambient Slim złote podświetlane i lustro Scandi Slim czarne.
- Lustro większe od umywalki. Przyglądając się projektom architektów czy przeglądając wnętrzarskie inspiracje, można zauważyć, że designerzy wcale nie trzymają się sztywno powyższej zasady i bardzo często projektują lustro większe od umywalki. To rozwiązanie stosuje się najczęściej, gdy umywalka jest mała. Im większe lustro tym bardziej funkcjonalne i tym bardziej efektownie się prezentuje, powiększając optycznie wnętrze. Szczególnie gdy planujemy zakupić lustro okrągłe, warto wybrać większe od umywalki, ponieważ ma ono mniejszą powierzchnię użytkową niż model prostokątny o zbliżonych wymiarach.
Fot. 3. Gdy masz sporo miejsca wokół umywalki możesz pozwolić sobie na naprawdę duże lustro okrągłe podświetlane. Wydobywające się zza tafli światło udekoruje łazienkę.
- Lustro mniejsze od umywalki. To najrzadziej spotykane rozwiązanie, ale również się zdarza. Jeśli mamy w łazience do dyspozycji inne duże lustro, np. we wnęce na sąsiedniej ścianie, nad umywalką wystarczy wąskie lustro.
Fot. 4. Niewielkie lustro Hoko w gościnnej łazience.
- Jedno duże lustro nad dwiema umywalkami lub jedną podwójną.To wygodne rozwiązanie i dość często spotykane. W tym przypadku, warto wybrać zwierciadło na szerokość umywalki lub szafki umywalkowej. Najchętniej wybierane lustro łazienkowe do tego wariantu ma wymiary 120x80m cm. Jest to już dość duże lustro, a jego proporcje są miłe dla oka, a co najważniejsze — dłuższym bokiem pasuje nad większość podwójnych szafek umywalkowych, których szerokość najczęściej wynosi 120 cm.
Fot. 5. Duże lustro nieregularne Plama no.1 zawieszone nad dwiema umywalkami, ciekawie przełamuje proste linie łazienki.
- Dwa lustra nad dwie umywalki.To również wygodne i bardzo często stosowane rozwiązanie. Gdy już wybierzesz zwierciadła, to zawieś je symetrycznie względem umywalek. Zachowaj między nimi odstęp, około 5-10 cm, im większe lustro, tym większy odstęp. Jeśli umywalki są niezbyt duże i ustawione blisko siebie, najlepiej sprawdzą się wąskie modele luster, np. Ambient, Dolio, Billet czy Verte o szerokości co najmniej 50 cm.
Fot. 6. Dwa lustra Ambient Slim to bardzo dobry wybór nad podwójną umywalkę.
Jeśli marzą Ci się dwa okrągłe lustra, najlepiej dopasować ich średnice do szerokości umywalek, chyba że te są zbyt małe, ale wówczas powinny być szerzej rozstawione. To pozwoli zawiesić nad nimi dwa większe lustra. Najlepiej wybrać model Scandi, Scandi Slim, Sunset lub Scandi Belt o średnicy co najmniej 50 cm.
Fot. 7. Wybierając lustra Sunset w różnych kolorach podkreślisz w łazience strefy „dla niej” i „dla niego”.
Mniej istotne czy lustro będzie większe czy mniejsze, ważniejsze, aby było zawieszone w osi symetrii umywalki. Oko ludzkie lubi symetrię i podświadomie to, co symetryczne wydaje nam się harmonijne i ładne. Decydując się na brak symetrii, bardzo ważne jest znalezienie równowagi optycznej wnętrza, a to zadanie warto powierzyć projektantowi! Brak symetrii i równowagi zepsuje cały efekt.
Odległość lustra od umywalki
Wiele osób urządzając łazienkę zastanawia się na jakiej wysokości zawiesić lustro, aby wygodnie było z niego korzystać. Zwierciadło zamontowane zbyt nisko trudno utrzymać w czystości – będzie często zachlapane, a gdy powiesimy je zbyt wysoko będzie niewygodne do przeglądania, szczególnie dla niższych domowników. Jeśli to możliwe, warto zachować minimum 20 cm, a najlepiej 30 cm odstępu między górną krawędzią umywalki, a dolnym brzegiem lustra.
Odległość lustra od innych elementów
Wielkość lustra zależy również od umiejscowienia szafek, ścian czy oświetlenia. Jeśli mamy już zamontowane kinkiety warto zachować odległość od nich. Jeśli po bokach są ściany lub szafki – zachowaj odstęp chociaż 5-10 cm. Czasem lepiej jest wybrać nieco mniejsze lustro, niż za duże, aby uniknąć wrażenia, że jest wciśnięte na siłę.
Fot. 8. W tej aranżacji, autorka projektu Szelimoda miała nie lada wyzwanie, aby dobrze rozplanować umiejscowienie luster na paskach Scandi Belt oraz otaczających je elementów. Poradziła sobie z tym zadaniem wzorowo — kompozycja jest wyważona i miła dla oka.
Minimalna wysokość lustra do łazienki
Czy jest coś takiego jak minimalna wysokość lustra do łazienki? Tak, to taka wysokość, która spełnia potrzeby wszystkich domowników. Jest to szczególnie ważne, gdy między domownikami jest duża różnica wzrostu, lub gdy w domu są dzieci. Każdy powinien mieć lustro na wysokości twarzy. Ale jak to zrobić? Jest na to łatwy sposób — przeczytasz o nim w artykule: jak dopasować lustro do wzrostu domowników.
Minimalna szerokość lustra do łazienki
- W przypadku luster prostokątnych lub zbliżonych do prostokąta (jak. np. lustro Ambient), minimalna szerokość lustra nie powinna być mniejsza niż 30 cm, przy założeniu, że patrzymy w nie z odległości nie mniejszej niż na wyciągnięcie ręki. Wówczas zobaczymy swoje ramiona na krawędzi lustra. Nie jest to swobodne przeglądanie, ale to minimalna szerokość, przy której sylwetka przeciętnej postury człowieka mieści się w lustrze. Jeśli patrzymy w zwierciadło z mniejszej odległości, jego szerokość musi być odpowiednio większa. Jednak, aby swobodnie przejrzeć się w lustrze zalecamy minimalną szerokość 50 cm.
- W przypadku luster okrągłych trzeba pamiętać, że jego szerokość równa się wysokości, a zatem 30 cm to za mało. Minimalna szerokość, a tym samym średnica, powinna wynosić co najmniej 40 cm. W mniejszym lusterku zobaczymy niewiele więcej niż własną twarz. W przypadku domowników o sporej różnicy wzrostu, należy wybrać zdecydowanie większe lustro – minimum 70 cm.
- W przypadku luster owalnych należy wziąć pod uwagę powyższe zalecenia dla luster prostokątnych i okrągłych. Zatem zalecany przez nas minimalny wymiar lustra owalnego, to 50 cm szerokości i 70 cm wysokości.
Dobierając wymiar lustra uwzględnij szerokość ramy! Im szersza rama, tym mniejsza część użytkowa zwierciadła. Wszystkie powyższe porady nie uwzględniają szerokości ramy. Gdy mamy dużo miejsca, możemy pozwolić sobie na lustro z efektowną szeroką oprawą. Do niewielkiego pomieszczenia lepiej wybrać model z wąską ramką lub bez.
Tak określone wymiary lustra sprawią że będzie ono funkcjonalne dla wszystkich domowników. Oczywiście można to zrobić również na oko i przypasować już kupione lustro. Jednak jeśli zależy nam na jak najlepszym efekcie warto zaplanować to przed zakupem lustra.
Ładne proporcje lustra do łazienki
Na koniec, gdy już wszystko wymierzyłeś, zastanów się nad proporcjami lustra – odpowiednio dobrane będą miłe dla oka.
Fot. 9. Lustra Billet
Jeśli wybieramy model okrągły — nie ma nad czym się zastanawiać, wystarczy dobrać średnicę. Jeśli planujemy zakupić lustro prostokątne lub owalne, najprzyjemniejsze dla oka będzie takie, którego proporcje będą zbliżone do „złotego podziału odcinka”. Złote proporcje wykorzystywane są często w projektowaniu i kompozycjach estetycznych już od starożytności.
Złoty podział odcinka to taki, gdzie stosunek długości dłuższej części, do krótszej jest taki sam, jak całego odcinka do części dłuższej, a wartość liczbowa tej proporcji wynosi w przybliżeniu 1,6.
Jak to policzyć? To proste – krótszy bok pomnóż przez 1,6 lub dłuższy bok podziel przez 1,6 – np. 60x1,6= 96. W ten sposób otrzymujemy prostokąt o „złotych proporcjach” 60x96 cm.
Najmniej przyjemne dla oka są prostokąty lub owale, o nieznacznie różniących się bokach, np. 65×70 cm, które są podobne do kwadratu lub koła, ale nimi nie są. W takiej sytuacji lepiej wybrać zwierciadło o równych bokach.
Wielkość lustra, a układ płytek w łazience
Jeśli położenie płytek jeszcze przed tobą możesz świadomie zaplanować ich układ i dopasować je do lustra, aby te wpasowało się między płytki lub zrównało z fugami. Jeśli płytki już są, warto dobrze zastanowić się nad wielkością lustra, aby ładnie komponowało się z fugami.
Jak mierzyć lustro do wnęki
Pomiar lustra do wnęki najlepiej zlecić osobie, która będzie montować lustro. Doświadczony fachowiec nie tylko zmierzy wnękę, ale również oceni jej głębokość i prostokątność. To pozwoli uniknąć błędów lub uszkodzenia lustra przy montażu.
Fot. 10. W łazience wykończonej w delikatnych jasnych barwach warto zastosować lustro super białe Opti White o znacznie czystszym odbiciu niż zwykłe zwierciadło. W powyższej aranżacji, lustro Scandi Slim miedziane, naklejone na lustro wnękowe sprawia zaskakujące wrażenie, jakby było zawieszone w przestrzeni.
Gdy lustro będzie montowane we wnęce wymiary lustra trzeba określić co do milimetra. Określając jego wielkość, należy pamiętać o zachowaniu minimalnego luzu. Zwierciadło nie może wchodzić we wnękę na styk, bo uszkodzi się przy montażu.Od szerokości i wysokości wnęki trzeba odjąć minimum po 3 mm. Wymierzone w ten sposób lustro uda się zamontować bez problemu i bez ryzyka uszkodzenia jego krawędzi, a szczelina wokół będzie ledwie zauważalna. Po 24 godzinach od montażu należy ją zafugować. Nie należy tego robić wcześniej, żeby klej do luster miał szansę porządnie wyschnąć. Mierzenie wnęki krok po kroku:
- KROK 1. Dokonując pomiaru wnęki należy zmierzyć jej szerokość w co najmniej trzech miejscach – u góry, na środku i na dole. Ponieważ wnęka może być nierówna. Bierzemy pod uwagę tylko najmniejszy wymiar!
- KROK 2. Analogicznie mierzymy wysokość lustra, również w trzech miejscach – z lewej, na środku i z prawej. Bierzemy pod uwagę tylko najmniejszy wymiar!
- KROK 3. Należy również sprawdzić jej prostokątność. W tym celu mierzy się obie przekątne. Jeśli różnią się od siebie więcej niż o 3 mm, wówczas należy liczyć się z tym, że odchylenie od kąta prostego we wnęce może stanowić problem przy montażu prostokątnego lustra. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie szablonu z tektury lub innego sztywnego materiału i dopasowanie go do wnęki. Może on potem posłużyć szklarzowi do wycięcia odpowiedniego lustra.
- KROK 4. Mierzymy głębokość wnęki w najpłytszym miejscu. To istotna informacja, jeśli chcemy, aby po wklejeniu lustro było zlicowane z płytkami. Jeśli wnęka jest głęboka, należy dokleić odpowiednie podklejki spłycające. Optymalna głębokość to około 10 mm, wówczas lustro można wyrównać za pomocą kleju.
Gdy już wiesz jak zmierzyć lustro, zapoznaj się również z poradnikiem Jak przykleić lustro do ściany lub płytek >. Dowiesz się z niego, jak przygotować podłoże, nakładać klej i bezpiecznie zamontować zwierciadło.
Jak wymierzyć lustro naklejane na płytki
Fot. 11. Lustro Modern SQ
Gdy lustro będzie naklejone na płytki lub zawieszone na hakach, mamy większą dowolność jeśli chodzi o jego rozmiar. Jednak również w tym przypadku dobrze jest zwrócić uwagę na kilka istotnych detali. Zanim określisz ostateczne wymiary zwierciadła warto przyjrzeć się fugom. Mamy tu do wyboru dwa sposoby pomiaru:
- Omijamy fugi. Przyjrzyj się im i wymierz lustro tak, aby jego krawędź mijała się zdecydowanie z fugą. To rozwiązanie ładne optycznie i najłatwiejsze do montażu, nie wymaga dużej precyzji.
- Równamy do fugi. Wymierz lustro tak, aby jego krawędzie wypadały dokładnie na liniach fug. To rozwiązanie jest równie eleganckie, ale znacznie trudniejsze w montażu.
- Najmniej estetycznie będzie wyglądać lustro, które nieznacznie mija się z fugami. Szczególnie widoczne to będzie w przypadku, gdy przy mało precyzyjnym montażu, lustro zawiśnie nieco skosem.
Jak dobrać rozmiar lustra do łazienki – podsumowanie
Aby cieszyć się pięknym i funkcjonalnym lustrem, nie pozostawiaj planowania go na sam koniec. Warto pomyśleć o nim przed wykończeniem łazienki, a najlepiej na etapie projektu. Odpowiednio dobrany rozmiar zwierciadła zapewni wygodne korzystanie z niego wszystkim domownikom. Nie warto kierować się jedynie względami estetycznymi, choć i te są bardzo ważne. Najlepiej gdy uda się połączyć piękny design lustra z możliwością wykonania go na wymiar. W naszym sklepie znajdziesz ogromny wybór luster łazienkowych w wielu wariantach wymiarowych i kolorystycznych. A jeśli żaden wymiar nie spełnia Twoich potrzeb, to każde z naszych luster możesz zamówić na wymiar >. Oto kilka modeli najchętniej kupowanych do łazienki:
Fot. 12.: 1. Lustro Scandi czarne; 2. Lustro Ring Lapis; 3. Lustro Scandi Slim zielone; 4. Lustro Verte; 5. Lustro Ring Ambient; 6. Lustro Ambient ze złotą ramą
Autorzy zdjęć w kolejności występowania: 2. GieraDesign / Dariusz Jarząbek Fotografia; 3. GieraDesign / MichalisA. / AdobeStock; 4-5. GieraDesign / Aleksandra Giera; 6. GieraDesign/ AdobeStock; 7. GieraDesign / AdobeStock / denisismagilov; 8. GieraDesign / Szelimoda; 9. GieraDesign / AdobeStock / peshkov; 10. GieraDesign / Dariusz Jarzabek Fotografia; 11. GieraDesign / Adriano Pecchio; ⓒ Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania zdjęć oraz wszelkich treści tego serwisu bez zgody GD Aleksandra Giera. Zabrania się kopiowania i sprzedaży wzorów luster.