Hot trend: lastryko w łazience

Hot trend: lastryko w łazience


Fot. 1. Świetnym uzupełnieniem łazienki z lastryko są czarne dodatki. Do takiego wnętrza idealnie wkomponuje się lustro Ambient Slim. [ikona aparatuabk.it]

Panujące dotąd niepodzielnie w łazienkach imitujące marmur czy granit płytki musiały ostatnio podzielić się władzą z terrazzo. I dobrze się stało, bo lastriko wygląda świetnie! Co więcej, pozbawia te sterylne wnętrza surowości, ożywia je, dekoruje oraz dodaje modnego sznytu.

Czym jest lastryko?

Lastryko, czy też inaczej terrazzo, to połączone z cementowym albo żywicznym spoiwem bardzo drobne i nieco większe kawałki marmuru, granitu czy bazaltu. Po wyschnięciu, stwardnieniu i wyszlifowaniu do złudzenia przypomina naturalny kamień i ma podobne do niego właściwości. Więcej o cechach tego najmodniejszego obecnie materiału wykończeniowego przeczytasz w naszym artykule: „Lastryko we wnętrzach. Wielki powrót terrazzo!”

Kolory lastryko

Fot. 2. Lastryko dostępne jest w szerokiej gamie kolorystycznej. [ikona aparatukamieniarstwo-abc.pl]

Przykładowe kolory terrazzo.

Fot. 3. Oferta lastryko dostępna na rynku jest bardzo bogata. [ikona aparatubeto.com.pl]

linia 1 px

Lastryko — idealny materiał do łazienki.

W tym stwierdzeniu nie ma żadnej przesady. Lastriko (albo lastryko czy terazzo, jak kto woli) równie dobrze nadaje się do tego pomieszczenia co płytki ceramiczne czy kamienne. Przede wszystkim dlatego, że nie szkodzi mu wilgoć ani zalanie wodą, jest twarde, nie ściera się ani nie rysuje, nie chłonie płynów, czyli trudno je trwale zaplamić, a także niełatwo uszkodzić — niebezpieczeństwo jest minimalne nawet wtedy, gdy wypuścimy z rąk na podłogę jakiś ciężki przedmiot. Jeśli więc chodzi o walory praktyczne, to materiał wprost wymarzony do łazienki.

Lastryko na ścianie, blacie i podłodze łazienki.

Fot. 4. Dzięki swoim właściwościom: twardości, odporności na ścieranie, wilgoć i na brud lastryko to doskonały materiał do łazienek. [ikona aparatuTatianaPetrova / behance.net]

Nie zapominajmy również o zaletach estetycznych lastryko, bo są one tak samo istotne, zwłaszcza w pomieszczaniach, gdzie nie ma miejsca na jakiekolwiek ozdoby. W łazienkach to nie figurki czy obrazki, ale właśnie materiały wykończeniowe (no i oczywiście formy urządzeń sanitarnych i dodatków, np. akcesoriów toaletowych), mają odgrywać dekoracyjną rolę. I z tego zadania lastryko wywiązuje się znakomicie! Niezależnie od tego, czy jest wielobarwne, czy monochromatyczne, wygląda świetnie, a widniejące na nim nieregularne wzory urozmaicają sterylny wystrój i w znacznej mierze go ożywiają. Na jakich elementach wystroju użyć tego materiału?

Lastryko na ścianie łazienki

Jako że łazienki to na ogół niewielkie pomieszczenia, zamiast tradycyjnym, cementowym, które jest grube, lepiej obłożyć ścianę znacznie cieńszym lastryko żywicznym albo wielkoformatowymi płytkami gresu, które imitują ten materiał. Znajdziemy je bez trudu, bo są w ofercie wielu producentów. Co więcej, kosztują mniej niż prawdziwe terrazzo, a to przecież dla każdego ma istotne znaczenie.

Nie przesadzajmy jednak z ilością tego materiału. Wyłożone nim wszystkie ściany wprowadzą niepokój do wnętrza i — co bardzo ważne — optycznie je pomniejszą. Lepiej więc zastosować lastryko tylko na jednej ścianie, najwyżej dwóch, a jeszcze lepiej tylko na fragmentach ścian, np. w kabinie prysznicowej, przy umywalce czy na obudowie instalacji sedesu podwieszonego.

Lustro okrągłe super białe.

Fot. 5. Zastosowanie lastryko na fragmencie ściany wydziela strefę z umywalką. Do kolorowego lastryko warto dobrać proste, minimalistyczne lustro, które nie będzie z nim konkurowało np. lustro okrągłe super białe podświetlane LED. [ikona aparatu@modecocreativestudio / instagram ]

 

Ciemna ściana lastryko i lustra w cienkiej ramie Billet od GieraDesign.

Fot. 6. Ciemnoszare lastryko na ścianie wygląda nowocześnie i elegancko. Doskonale pasuje do niego drewno i czarne dodatki, w tym czarne lustra Billet z zaokrąglonymi rogami.

Lastryko na podłodze w łazience

Tu można użyć prawdziwego lastriko — obniżenie nawet o 5 cm pomieszczenia nie będzie miało dużego znaczenia, a nawet korzystnie wpłynie na jego proporcje. Oczywiście, można też sięgnąć po płytki ze wzorem lastryko, co będzie tańszym rozwiązaniem. Jaki kolor tego materiału wybierzemy, zależy tylko od naszych upodobań i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Zapewniamy, że zarówno wielobarwne lastriko, jak i szaro-czarne czy biało-szare wygląda znakomicie. W przeciwieństwie do ścian, cała podłoga powinna być wyłożona takimi samymi płytkami — gdybyśmy użyli różnych materiałów, powstaną podziały, które sprawią, że pomieszczenie wyda się mniejsze, niż jest w rzeczywistości. Nawiasem mówiąc, między innymi właśnie z tego powodu w łazienkach, zaaranżowanych w nowoczesnych stylach, często rezygnuje się z brodzików w kabinie prysznicowej na rzecz odpływu w podłodze.

Kolorowe lastryko na podłodze z różowymi fragmentami z różowymi ścianami łazienki.

Fot. 7. Kolorowe płytki lastryko na podłodze łazienki ożywiają wnętrze. Różowe ściany i czarne dodatki nawiązują do kolorów na lastryko. [ikona aparatuKate Tsyganina / behance.net]

Umywalka z lastryko

Jeśli zdecydujemy się na podłogę z lastryko albo wyłożymy nim część ścian, warto też rozważyć zainstalowanie umywalki, zrobionej z terazzo betonowego. Można wybrać taką w prostopadłościennym kształcie, ale namawiamy na umywalkę o owalnej formie i grubych ściankach — wygląda na tyle ciekawie, że z pewnością stanie się elementem wystroju, który najbardziej będzie przyciągał wzrok. Konsekwencja w doborze materiałów to zresztą jedna z żelaznych zasad, które rządzą udaną aranżacją.

Umywalka z lastryko, lustro Sunset miedziane.

Fot. 8. Terrazzo , z którego wykonano umywalki powtórzono również na przeciwległej ścianie — widać ją w odbiciu lustra Sunset miedzianego.

 

Propozycje umywalek z lastryko.

Fot. 9. Na rynku można już znaleźć gotowe umywalki z lastryko. 1. beżowo-czarna prostokątna umywalka z lastryko/diespekerliving.com; 2. kolorowa umywalka terrazzo/terrazzo-tiles.com; 3. białe terrazzo, umywalka w kształcie misy /sunshinestonechina.com; 4. okrągłe umywalki terrazzo nablatowe /1stdibs-com

Wiele firm wykonuje umywalki z lastryko na zamówienie. Mamy wtedy możliwość wykonania jej według własnego pomysłu i na wymiar jaki potrzebujemy. Świetnie wygląda umywalka wykonana z tego samego materiału jak podłoga lastryko lub ściana. Wnętrze wygląda wtedy na przemyślane i spójne.

Umywalka z lastryko.

Umywalka terazzo.

Fot. 10. Duża umywalka z szarego lastryko wykonana na wymiar szafki umywalkowej ma w środku nietypowy, asymetryczny kształt. [ikona aparatuTatiana Petrova / behance.net]

Jak dbać o lastryko w łazience?

Chociaż lastriko jest trwałe i nie wymaga szczególnej troski, to jednak trzeba je odpowiednio pielęgnować, bo tylko wtedy zyskamy pewność, że przetrwa lata w nieskazitelnym stanie. Warto też pamiętać, że nie każdy środek czyszczący się do tego nadaje.

Jakimi środkami czyścić lastryko?

Najpierw należy odkurzyć posadzkę i ściany, a następnie je umyć. Do tego celu, jak przekonują fachowcy, najbardziej nadają się preparaty o neutralnym ph na bazie alkoholu, w których składzie nie ma kwasów i które nie pozostawiają smug. Czym myć lastryko? Może to być środek do czyszczenia kamieni naturalnych albo np. płyn do mycia szyb. Lastriko można też umyć samą wodą, a tylko raz na jakiś czas specjalistycznym preparatem. Jeśli chodzi o imitujący terrazzo gres, to oczywiście czyści się je zwykłymi detergentami, przeznaczonymi do płytek ceramicznych.

Impregnacja lastryko — co zastosować by osiągnąć najlepszy efekt?

Impregnowanie to znakomity sposób nie tylko na konserwację lastriko, ale i na jego odnowienie. Na rynku są odpowiednie preparaty, np. przeznaczone do lastriko i betonu polerowanego czy kamieni, którymi można, trzymając się ściśle wskazówek producenta, zabezpieczyć podłogę czy ściany przed ścieraniem i działaniem wody, wchłanianiem brudu, itp. Po impregnacji terrazzo odzyska też pierwotne barwy, bo z czasem nieco płowieje, co jest całkowicie naturalnym procesem. Jeśli podłoga po latach użytkowania za bardzo zblednie albo się porysuje, warto przed nałożeniem impregnatu zeszlifować jej wierzchnią warstwę — wtedy efekt będzie jeszcze większy. Można bez przesady powiedzieć, że znów zacznie wyglądać jak nowa.

Preparaty do czyszczenia i pielęgnacji lastryko.

Fot. 11. Preparaty do czyszczenia i impregnacji lastryko: 1. Clinex lastryko — płyn do czyszczenia lastryko/clinex.com.pl; 2. Kampur VC 225 - mydlany środek do mycia marmuru, lastryko i kamienia/Voigt; 3. Ronal TZ I02/001 — koncentrat do czyszczenia posadzek kamiennych/Tenzi; 4. Nano Granite Plus — impregnat do kamienia, granitu, lastryko/Hadwao; fotografia podłogi z lastryko — szlifowanieposadzekslaskie.pl

Z czym łączyć lastryko

Lastriko daje ogromne możliwości projektowe — tworzy udane zestawienia z wieloma materiałami i kolorami.

Materiały, które pasują do lastryko

    • Wymarzonym towarzystwem dla lastryko są wszelkie kamienie, jak marmur, granit, łupek czy imitujący je gres oraz jednolite płytki ceramiczne, zarówno matowe, jak i pokryte błyszczącym szkliwem.

Lastryko w zestawieniu z jasnym marmurem.

Fot. 12. Lastryko na podłodze świetnie wygląda w towarzystwie eleganckiego jasnego marmuru. Do koloru rudego pojawiającego się na płytkach lastryko zostało dobrane lustro Scandi Slim w miedzianej ramie.

    • Lastryko, zwłaszcza jeśli jest utrzymane w spokojnych odcieniach, np. szarościach, wygląda też świetnie w połączeniu z drewnem. Z drewna zresztą mogą być nie tylko meble łazienkowe, ale też podłoga czy okładzina fragmentu ściany.

Szare lastryko w zestawieniu z drewnem

Fot. 13. Bardzo udane zestawienie tworzy szare lastryko z drewnianą podłogą i drewnianą szafką nad zabudową sedesu. [ikona aparatuAnge Metelska/behance.net ]

Połączenie drewna i kolorowego lastryko.

Fot. 14. Drewniana podłoga dobrana kolorystycznie do fragmentów lastryko w tym samym odcieniu. [ikona aparatu@susanconternointeriors/instagram ]

linia 1 px

    • Natomiast wielobarwne lastryko znakomicie komponuje się z płytą lakierowaną na jeden z kolorów, jakie na nim widnieją. Ten materiał nie powinien zajmować zbyt dużej powierzchni — szafka pod umywalką i zabudowa wnęki nad instalacją podwieszonego sedesu w zupełnością wystarczą.

Szafka pod umywalka nawiązuje kolorami do kolorowego lastryko na podłodze łazienki

Fot. 15. Doskonały przykład nawiązania kolorów szafki pod-umywalkowej do barwnego lastryko na podłodze. Na ścianie nieregularne lustro Fly, dekoracyjne ale na tyle proste by nie konkurować z lastryko. [ikona aparatuaplusapracownia.pl ]

Fragment ściany z lastryko wyodrębnia strefę prysznica

Fot. 16. Zabudowa podwieszanego sedesu w pięknym kolorze dobranym do sąsiadującego z nią lastryko. [ikona aparatuinstagram / @prosvirin_design ]

linia 1 px

Ostrożnie z motywami dekoracyjnymi

Co do sąsiedztwa innych wzorów, to terrazzo jest bardzo kapryśne. Nie toleruje wielobarwnych ornamentów roślinnych, a także kłóci się ze zbyt wyrazistymi deseniami geometrycznymi. Wprawdzie osoby z doświadczeniem w dekorowaniu wnętrz mogą z tych nieprzystających do siebie, jak by się wydawało, motywów stworzyć zadziwiająco harmonijne kompozycje, ale dla większości z nas bezpieczniej będzie zrezygnować z takich eksperymentów i sięgnąć po jednolite powierzchnie albo ozdobione wzorami fakturowymi, np. żłobieniami. W ten sposób z pewnością nie popełnimy kosztownego błędu, tylko wykreujemy piękną i urozmaiconą aranżację, w której wszystko będzie ze sobą idealnie współgrało.

Zestawienie lastryko z wzorem geometrycznym w aranżacji łazienki.

Fot. 17. Zestawienie geometrycznego deseniu z lastryko nie jest proste, ale tez nie niemożliwe. Doświadczony architekt potrafi stworzyć harmonijną kompozycję. [ikona aparatua2studio.com.pl]

 

Łazienka z terrazzo.

Fot. 18. Jednolity kolor ściany, ale np. ze wzorem fakturowym to dosyć bezpieczne ale jednocześnie efektowne połączenie z terrazzo. [ikona aparatua2studio.com.pl ]

 

Jakie lustra pasują do łazienki z terrazzo?

Lustro to niezbędny element każdej łazienki. Umieszczamy je tam, gdzie jest najbardziej potrzebne, czyli nad umywalką. I najważniejsza kwestia: jaką ma mieć formę? Odradzamy zwierciadła w wyszukanej, ozdobnej oprawie – będą konkurowały z terrazzo i sprawiały wrażenie, że pochodzą z innej bajki. Najlepiej wybrać lustro łazienkowe bez ramy lub w prostej, cienkiej ramie które nie będzie odwracało uwagi od lastryko.

Lustro Owalne opti white od GieraDesign.

Fot. 19. Minimalistyczne, owalne lustro super białe to doskonały wybór na ścianę z czarno-białym lastryko.

Jeśli decydujemy się na lustro w ramie warto kolor ramy dobrać do jednego z odcieni, jakie widnieją na lastryko — może to być biały albo czarny (te barwy prawie zawsze pojawiają się na tym materiale).

Lustra w białej ramie od GieraDesign.

Fot. 20. Propozycje luster z białą ramą: 1. lustro Billet; 2. lustro Scandi slim owalne; 3. lustro Ambient slim; 4.  lustro Scandi; 5. lustro Dolio; 6. lustro Simple.

Nie popełnimy również błędu, jeśli zdecydujemy się na tak modne ostatnio lustro w złotej ramie albo miedzianej. Ono opromieni wnętrze szykownym blaskiem i jeszcze bardziej je rozświetli. Złote dodatki są nie tylko bardzo modne ale tez doskonale wyglądają w zestawieniu z lastryko. Zwłaszcza jeśli jeszcze jest przy tym np. złota armatura lub lampa w tym kolorze.

Lustra z ramą złotą od GieraDesign.

Fot. 21. Lustra jako złoty dodatek do terrazo: 1. lustro Scandi slim; 2. lustro Dolio; 3. lustro Billet; 4. lustro Hoko; 5. lustro Ring Ambient; 6. lustro Scandi Belt złote.

Możemy też zdecydować się na lustro bez ramy za to z barwnymi elementami — również nawiązującymi do koloru lastryko zastosowanego z łazience. Z naszych kolekcji odpowiednie będą między innymi kolorowe lustra Novi, Fusion, Sunset czy Eclipse.

 

Lustra Novi z półką na ścianie z lastryko.

Fot. 22. Lustra Novi z półką są dostępne w wielu kolorach, bez problemu więc można je dopasować do odcieni na terrazzo.

Jaka armatura do łazienki z lastryko

Proponujemy zdecydować się na baterię umywalkową podtynkową, której minimalistyczna forma prezentuje się bardzo nowocześnie i designersko, a to ma niebagatelny wpływ na elegancki wygląd całej aranżacji. Ponieważ ten rodzaj armatury oferuje się w wielu kolorach, nie tylko w srebrnym, jak w przypadku większość baterii natynkowych, najlepiej dopasować jej barwę do ramy lustra, co przyniesie spektakularny efekt. Zapewniamy!

Łazienka z lastryno z lustrem Ambient slim w czarnej ramie od GieraDesign.

Fot. 23. Czarne baterie i lustro w czarnej ramie np. lustro Ambient to uniwersalne zestawienie które będzie pasowało do każdego lastryko. [ikona aparatu@wall_concept_interior_design/instagram ]

Łazienka z lusstrem Scandi slim ze słota ramą.

Fot. 24. Złota armatura, złote lustro Scandi Slim i inne dodatki w tym kolorze wprowadzają do łazienki z motywem lastryko odrobinę luksusu i elegancji. [ikona aparatu @scraperka/instagram]

Kreska oddzielająca

Jeśli szukasz pomysłu na łazienkę z terrazzo, chciałbyś zobaczyć więcej inspirujących wnętrz z lastryko zajrzyj koniecznie do artykułu „Top 10 inspirujących łazienek z lastryko”

Kreska oddzielająca

linia 1 px

zakończenie tła

Autorzy pozostałych zdjęć w kolejności występowania: 2. GieraDesign / artjafara/AdobeStock; 6. GieraDesign/peshkov /AdobeStock; 8. GieraDesign /peshkov / AdobeStock; 12. GieraDesign / Dariusz Jarzabek / AdobeStock; 19. GieraDesign / peshkov / AdobeStock; 21. GieraDesign / nikolarakic / AdobeStock 22. GieraDesign / Mihalis A. / AdobeStock
ⓒ Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania zdjęć oraz wszelkich treści tego serwisu bez zgody GieraDesign. Zabrania się kopiowania i sprzedaży wzorów luster.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium