Jak urządzić wnętrze w stylu Hampton

Jak urządzić wnętrze w stylu Hampton

Odstęp

Fot. 1. Salon w klimacie luksusowego nadmorskiego apartamentu. Biało-błękitna kolorystyka i subtelne marynistyczne akcenty. Nad kominkiem duże fazowane lustro Cristal Oktagon w kształcie ośmiokąta.

Połączenie luksusu ze swobodną atmosferą domku na plaży – tak najkrócej można scharakteryzować styl Hampton, który z wakacyjnych domów zamożnych nowojorczyków rozprzestrzenił się na cały świat.

Co to jest styl Hampton i skąd się wzięła jego nazwa?

Nazwa stylu pochodzi od miasteczek East Hampton i Southampton na Long Island – ulubionych miejsc wypoczynku bogatych mieszkańców Manhattanu, którzy nawet w swoich wakacyjnych domach nie chcieli rezygnować z luksusu, do jakiego przywykli. Zdawali sobie jednak sprawę, że przypominające nowojorskie apartamenty wille przy plaży wyglądałyby nie na miejscu. Stąd pomysł dekoratorów, m.in. Johna Barmana, Jonathana Adlera i Simona Doonana, aby połączyć komfortowe elementy wystroju z prostszymi, bardziej naturalnymi meblami i dodatkami o rustykalnym, kolonialnym oraz marynistycznym rodowodzie. Efekt był zdumiewający. Eleganckie wnętrza straciły swój nazbyt reprezentacyjny charakter i stały się tak przytulne i bezpretensjonalne, że wręcz zachęcały do częstego w nich przebywania. To zdecydowało, że styl Hampton (albo styl Hamptons – obydwie nazwy są używane) zyskał ogromną popularność także w miastach, najpierw amerykańskich, a później i europejskich. Jego światową karierę bez wątpienia przyśpieszył film „Lepiej późno niż później” z 2003 roku, z Diane Keaton i Jackiem Nicholsonem, którego akcja dzieje się między innymi w domu bohaterki, zaaranżowanym w tym stylu.

kadr z filmu

Fot. 2. Kadr z filmu „Lepiej późno niż później” z Diane Keaton i Jackiem Nicholsonem – salon głównej bohaterki urządzony w stylu Hamptons. 

Cechy charakterystyczne dla wnętrza w stylu Hampton.

  • Najbardziej typowe dla stylu Hamptons jest swobodne zestawianie różnych konwencji aranżacyjnych, głównie klasyki z art déco, stylem nowojorskim i elementami rustykalnymi, wzorowanymi przeważnie na wyposażeniu domów z dziewiętnastowiecznej, brytyjskiej wsi oraz dodatkami, które nawiązują do wystroju domków plażowych. Co najdziwniejsze, taka różnorodna mieszanka tworzy spójny i bardzo atrakcyjny wystrój.
  • Odrobina patyny. Wnętrze, nawet dopiero co urządzone, sprawia wrażenie zasiedzonego, tak jakby żyło w nim już kolejne pokolenie mieszkańców. To zasługa eklektycznej mieszanki elementów wyposażenia i wkomponowanie w aranżację przedmiotów z historią albo wyglądających na takie. Przeważnie sięga się po rzeczy sztucznie postarzone, zrobione np. z bielonego, przecieranego drewna bądź z nierównomiernie szkliwionej ceramiki.

Salon w stylu Hampton

Fot. 3. Klasyczny kącik wypoczynkowy w stylu Hampton: wzorzysty dywan, przepastna wygodna kanapa z dużą ilością poduszek oraz jasne kolory wprowadzają przyjemną atmosferę. 

Salon w stylu Hamptons

Fot. 4. Stonowane kolory: biele, beże, szarości i błękity oraz jasne meble na tle ciemnej drewnianej podłogi to charakterystyczne elementy domu w stylu Hamptons. 

Meble w stylu Hampton.

Są dobierane na zasadzie kontrastu dekoracyjności i prostoty. Dużą wagę przywiązuje się do zróżnicowania nie tylko form, ale i materiałów, z jakich je wykonano. I tak, obok szlachetnego drewna, najczęściej bielonego, ale też w jasnych, naturalnych odcieniach, pojawiają się lustra, szkło, chromowany metal, z których solidnością i szykiem kontrastują plecionki z rattanu i wikliny.

Dodatki w stylu Hampton

Przede wszystkim roślinne i marynistyczne dekoracje. Mogą to być kwiaty doniczkowe, botaniczne ryciny czy obrazki, fotografie nadmorskich krajobrazów, a także liny, kotwice, latarenki, modele statków oraz skarby z głębi mórz, czyli muszle, rozgwiazdy, koniki morskie. Wręcz obowiązkowe są marynarskie pasy i motyw koralowców. Często pojawiają się też typowe dla nowojorskich wnętrz geometryczne wzory, inspirowane marokańską ornamentyką.

dodatki do wnętrz w stylu Hampton

Fot. 5. Kanapa udekorowana wygodnymi poduchami, elegancki szklany stolik, złoty świecznik i  żywe rośliny tworzą kącik wypoczynkowy w stylu Hamptons. 

dekoracyjne dodatki  w stylu Hamptons

Fot. 6. Dodatki do wnętrz w stylu Hampton: 1) lampa stołowa „Geometric”/Decoratore; 2) zestaw grafik „Ocean”/Mint Ggrey; 3) fotel „Cosmopolitan”/Mint Grey; 4) dywan „Denis”/Mint Grey; 5) poduszki z motywem koralowca/Decoratore; 6) stolik kawowy „Elite”/Mint Grey; 7) lampion „Mauritius”/Boltze; 8) ława „Latina”/Livin Hill.

Oświetlenie w stylu Hampton

Jest niezwykle istotne, jako że nie tylko podkreśla styl wnętrza, ale i buduje w nim sprzyjający odpoczynkowi klimat. Ono również powinno być eklektyczne i zróżnicowane. Na suficie (nad stołem, wyspą kuchenną i na środku pomieszczenia) wiesza się zarówno szykowne, wieloramienne żyrandole, nierzadko zdobione kryształkami, jak i nowoczesne lampy o geometrycznych kształtach albo nawiązujące formą do marynarskich latarenek. Wszystkie są wykonane ze srebrzyście połyskującego, chromowanego metalu i szkła. Na komodzie, konsoli i stolikach stawia się lampy z jasnymi, tkaninowymi abażurami, których ceramiczne podstawy nierzadko ozdabiają geometryczne wzory w marokańskim stylu. Na ścianach zaś instaluje się kinkiety, podobne w formie do lamp sufitowych. Ich zadaniem jest podświetlać obrazy czy fotografie oraz kreować intymny nastrój.  

Lustra w stylu Hampton

Są obowiązkowe, bo odbijające się w nich światło dodatkowo rozjaśnia wnętrze. Na ogół wybiera się eleganckie modele w lustrzanych ramach, które wzmacniają efekt rozświetlenia. Z naszej kolekcji odpowiednie będą Cristal, Cristal 3D, Cristal Block, Satis, Margot, Modern SQ. Często sięga się też po lustra o bardziej glamourowym charakterze, dekorowane metalową mozaiką, jak oferowane przez nas lustra Elegance, Aurea Exclusive, Aurea SQ, Bracelet, Glamour czy Quadrum. Ich kształt nie ma znaczenia. Mogą być zarówno prostokątne, kwadratowe, jak i okrągłe czy owalne.

Lustro w lustrzanej ramie Fazis idealnie pasujące do stylu Hampton

Lustro Fazis
Zobacz >

Lustro Fere Octagon w stylu Hampton

Lustro Fere Oktagon
Zobacz >

Lustro Satis idealne do wnętrz w stylu Hampton

Lustro Satis
Zobacz >

Lustro Quadrum w połyskującej srebrnej ramie w stylu Hampton

Lustro Quadrum
Zobacz >
 

Lustro Cristal 3D w stylu Hampton

Lustro Cristal 3D
Zobacz >

Lustro Elegance w białej ramie

Lustro stojące Cristal 3D
Zobacz >

linia 1 px
Lustro Ośmiokątne w lustrzanej ramie Cristal Octagon w stylu Hampton

Lustro Cristal Oktagon
Zobacz >

Lustro okrągłe Aurea Exclusive

Lustro Aurea Exclusive
Zobacz >

Lustro Bracelet SQ w białej ramie

Lustro Bracelet SQ białe
Zobacz >

separator

Paleta barw Hampton

Kolorystyka wnętrz w tym stylu została zainspirowana nadmorską naturą. Barwy piasku, beż wyrzuconego przez fale drewna, różne odcienie szarości, od jasnopopielatej po wpadającą w czerń, mają wywoływać skojarzenia z nadbrzeżnym pejzażem, a błękit i biel przywodzić na myśl barwy nieba i morskiej wody.

Lustro Elegance Blue - w salonie w stylu Hampton

Fot. 7. Granatowa kanapa udekorowana poduchami w odcieniach błękitu i bieli, elegancki szklany stolik, złoty świecznik i żywe rośliny tworzą kącik wypoczynkowy w stylu Hamptons. Jego uzupełnieniem jest lustro Elegance z niebieską lustrzaną ramą.

Styl Hampton: salon

Obok krzeseł i foteli, inspirowanych francuskimi ludwikami, komód z geometrycznymi zdobieniami w stylu art deco oraz stołów i kredensów o formach charakterystycznych dla wiktoriańskiej Anglii stawia się wygodne, przepastne kanapy o nowoczesnym wzornictwie. Jeszcze więcej stylowego kontrastu wprowadzają do wystroju kolonialne stoliki, a także kosze i drobiazgi o wiejskim rodowodzie. Muszą się też w nim znaleźć opisane wyżej dodatki oraz dywany, poduszki i inne tekstylia, które dodają wnętrzu ciepła i domowej atmosfery. Ich doborem nie rządzą żelazne reguły. Mogą to być eleganckie aksamity, żakardy, wełny, rzadziej jedwabie, ale też lniane i bawełniane płótna albo wszystkie razem. W oknach – przepuszczające światło, cienkie zasłony, które nie zasłaniają pięknego widoku. W miastach, gdzie nie ma tak idyllicznych krajobrazów, mogą pojawić się białe żaluzje, a jeszcze lepiej okiennice wewnętrzne, tzw. shuttersy.

Salon w stylu Hampton

Fot. 8. Salon w stylu Hampton. Stylowe meble oraz eleganckie dodatki w kolorach bieli, błękitu i złota tworzą piękną przestrzeń jakby żywcem przeniesioną z Long Island. Zdjęcie i aranżacja @bynanoe 

Projekt salonu w stylu Hamptons

Fot. 9. Jasny, otwarty na jadalnię salon w stylu Hampton, którego ciekawym elementem jest kominek. Granatowa obudowa podkreśla marynistyczny charakter wnętrza. Zdjęcie: 4 kąty a stół 5 Pracownia Projektowa Ewelina Białobrzewska. 

Styl Hampton: sypialnia

Króluje w niej łóżko z wysokim, tapicerowanym zagłówkiem obietnica komfortowego wypoczynku, a nad nim lustro lub galeria pamiątkowych zdjęć, oprawionych w niklowane lub chromowane ramy. Pozostałe meble tak jak w każdej sypialni, czyli szafki nocne, komoda, fotel (tu najlepiej jakiś ludwik na kabriolowych nóżkach z pikowaną tapicerką), z tym że nawiązujące zdobieniami do wyposażenia wiktoriańskich wnętrz. Oczywiście, w tym stylu dominuje biel i jasne odcienie zszarzałego beżu. W dodatkach natomiast pojawia się błękit. Taką barwę mają przede wszystkim bawełniane lub lniane tekstylia: narzuta, zasłony w oknach i poduszki w roślinne i geometryczne wzory, w których doborze nie powinniśmy kierować się umiarem. Obowiązkowe też są kwiaty w wazonach, zróżnicowanie oświetlenie i dywan z juty czy sizalu, ewentualnie wełniany z motywem marokańskiej koniczynki.

Sypialnia Hampton

Fot. 10. Piękna sypialnia z typowymi dla stylu Hampton elementami jak np. tapicerowany zagłówek łóżka, dekoracyjne poduchy, czy pościel odcieniach bieli, beżu i błękitu. Całość świetnie uzupełniają żywe kwiaty na nocnym stoliku i lampy z dużym kloszem. Zdjęcie i aranżacja @bynanoe. 

dodatki i lustra w stylu hampton

Fot. 11. Dodatki w stylu Hampton: : 1) lustro „Elegance”/GieraDesign w białej ramie dekorowanej szklaną mozaiką; 2) lustro „Aurea” w ramie z szklanej srebrnej mozaiki; 3) ramka na zdjęcie/Lene Bjerre; 4) lampa z kloszem/Mika Home; 5) poduszka „Marrakesh Cloudy”/Homecept; 6) koc/dekoracjeupominki.pl.

Styl Hampton: kuchnia

Musi być przestronna, bo w niej nie tylko się gotuje posiłki, ale i je jada. Konieczny jest więc stół, najlepiej ustawiony w kącie i otoczony z dwóch stron rustykalną ławą z tapicerowanym siedziskiem, a jeśli kuchnia jest otwarta na salon, to w innej części pomieszczenia, np. na granicy obydwu stref lub przy wyspie (ona jest obowiązkowa!). Szafki są zamykane drzwiczkami, które okalają szerokie, pozbawione żłobkowań czy innych zdobień listwy w stylu shakersów i mają charakterystyczne uchwyty w srebrnym kolorze, tzw. muszelki. Część z nich jest przeszklona albo zastąpiona otwartymi półkami – dobrym miejscem do ekspozycji dekoracyjnych naczyń czy kolekcji np. zabytkowych wag. Ich biały kolor kontrastuje z blatami z czarnego granitu i ciemną podłogą z desek albo ułożonych w biało-czarną szachownicę ceramicznych czy kamiennych płytek. Uzupełnieniem zabudowy kuchennej nierzadko bywa kredens.

Kuchnia w stylu New Hampton

Fot. 12. Elegancka biała kuchnia z typowymi dla stylu Hampton przeszklonymi witrynami oraz marynistycznymi dekoracjami. Otwarta na spójnie urządzony salon i jadalnię. Zdjęcie: 4 kąty a stół 5 Pracownia Projektowa Ewelina Białobrzewska. 

Kuchnia i meble kuchenne Hamptons

Fot. 13. Biała zabudowa kuchni została ciekawie przełamana granatowymi szufladami oraz drewnianymi półkami. Złote okucia dodają całości elegancji. Zdjęcie: 4 kąty a stół 5 Pracownia Projektowa Ewelina Białobrzewska 

separator

Styl Hampton: łazienka

Jest tak samo elegancka i ponadczasowa jak salon. I równie eklektyczna. Mieszają się w niej bowiem nowoczesne elementy wystroju z tradycyjnymi, np. obok szklanej kabiny prysznicowej stoi wanna na lwich łapach, a prosta umywalka nablatowa wspiera się na szafce w podobnym stylu co meble kuchenne. Wyróżniają ją również naturalne materiały. Meble obowiązkowo z drewna z kamiennym blatem, na ścianach jednobarwne kafelki ceramiczne albo marmurowe (przy wolno stojącej wannie nierzadko pojawia się boazeria), podłoga z desek lub imitujących je płytek. Wszystko w odcieniach bieli, poza posadzką, która może być ciemna. Nie zapomnijmy również o dużym lustrze, najlepiej w szykownej, lustrzanej ramie i oświetlających go z obydwu stron kinkietach z chromowanego lub niklowanego metalu. Charakter wnętrza dodatkowo podkreślą wyplatane z wikliny bądź rattanu kosze na kosmetyki i zapasy ręczników.

Łazienka w stylu Hampton, lustra Scandi verte

Fot. 14. Elegancka łazienka w stylu Hampton. Jasne meble i ściany pięknie skontrastowano z czarnymi dodatkami: charakterystyczne uchwyty muszelki, wzorzyste płytki na podłodze, a nad umywalkami lustra Verte

Łazienka w stylu Hampton, lustro w lustrzanej ramie Cristal 3D

Fot. 15. Luksusowy salon kąpielowy. Jasna kolorystyka wnętrza, wolnostojąca wanna, piękny żyrandol i inne luksusowe dodatki tworzą wnętrze w stylu Hamptons. O ścianę oparte duże lustro Cristal 3D w lustrzanej ramie, które pięknie rozświetla wnętrze.

Styl New Hampton – czym różni się od swego pierwowzoru

New Hampton albo modern Hampton to nowsza odmiana tego stylu, popularna zwłaszcza w Australii. Różni się od swego pierwowzoru głównie bogatszą kolorystyką. Obok bieli, beżu i błękitu pojawiają się ciemniejsze barwy, jak brąz oraz mocniejsze, np. czerwienie, złoto, fiolet. Drewno bielone oraz jasnobeżowe też nie jest w nim obowiązkowe. W aranżacji dopuszcza się ten materiał w głębszych odcieniach – orzechowych bądź czekoladowym. Również formy się upraszczają. Meble wiktoriańskie zastępują bardziej geometryczne stoliki ze szkła i metalu, jakby wzięte z nowojorskiego apartamentu.

Salon w stylu New Hampton, na ścianie lustro na sznurku Twist- GieraDesign

Fot. 16. W stylu New Hampton pojawiają się również mocne i ciemne kolory, ale nadal w towarzystwie bieli, błękitu, drewna czy wikliny. Na zdjęciu salon w stylu New Hampton, na ścianie lustro Twist na jutowym sznurku.

dodatki w stylu New Hamptons

Fot. 17. Marynistyczne akcenty, bielone drewno i luksusowe dekoracje to nieodzowny elementy stylu New Hampton.

Autorzy zdjęć w kolejności występowania: 1. GieraDesign/AdobeStock; 2. screen z filmu; 3. GieraDesign/AdobeStock; 4. GieraDesign/pixabay; 5. GieraDesign/AdobeStock; 6. materiały prasowe firm; 7. GieraDesign; 8. @bynanoe; 9. Pracownia Projektowa Ewelina Białobrzewska 4 katy a stół 5; 10. @bynanoe; 11. materiały prasowe firm; 12 i 13. Pracownia Projektowa Ewelina Białobrzewska 4 katy a stół 5; 14 i 15. GieraDesign/AdobeStock; 16 i 17. GieraDesign/Kaboompics.com;
ⓒ Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania zdjęć oraz wszelkich treści tego serwisu bez zgody GD Aleksandra Giera /GieraDesign. Zabrania się kopiowania i sprzedaży wzorów luster.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium