Jak urządzić nowoczesny salon?

Jak urządzić nowoczesny salon?

Odstęp

Fot.1. Nowoczesny salon połączony z jadalnią. Efektowne, wysokie i bardzo przestronne pomieszczenie urządzone w stonowanej kolorystyce.

Styl nowoczesny, zwany też modern, chociaż ma długą historię, nie wychodzi z mody i wciąż jest jednym z najczęściej stosowanych w aranżacji wnętrz. Co decyduje o jego niezmiennej popularności? Wiele czynników, z których główny to kreowany przez niego pełen spokoju, relaksujący klimat. Idealny do wyciszenia się i odpoczynku po zabieganym dniu.

Modern jest ściśle związany z modernizmem. Tym terminem określa się kilkadziesiąt prądów i szkół w architekturze, projektowaniu wnętrz i designie, rozwijających się od 1918 roku w Europie i Stanach Zjednoczonych, które łączyła krytyka stylów historycznych i wypracowanej przez nie ornamentyki. Twórcy modernizmu, m.in. Frank Lloyd Wright, Gerrit Rietveld, Walter Gropius, Mies van der Rohe, Le Corbusier, Alvar Aalto, głosili nadrzędność funkcji, prostotę, rezygnację z wszelkiej dekoracyjności i odejście od tradycyjnego układu wnętrza. Zamiast kilku małych pokoi proponowali otwartą, pełną światła i powietrza przestrzeń, co najwyżej podzieloną umownie, np. oświetleniem, na strefy o różnej funkcji. Choć modernizm był i nadal jest krytykowany za doprowadzenie do monotonii i zdehumanizowania architektury współczesnych miast oraz za odarcie wnętrz z indywidualizmu, wciąż ma licznych zwolenników i zagorzałych obrońców. Jego nieodrodnym dzieckiem jest właśnie styl nowoczesny.

Nowoczesny salon połączony z kuchnia i jadalnią, modernistyczny styl

Fot.2. Otwarta, pełna światła przestrzeń urządzona w duchu modernizmu, z wydzieloną częścią wypoczynkową, kuchnią i jadalnią.

Salon nowoczesny – charakterystyka stylu

Wraz z pojawiającymi się nowymi trendami wnętrzarskiej mody ciągle przybiera inne oblicze, jednak ma wiele niezmieniających się od dziesiątków lat cech. To przede wszystkim prostota form wszystkich elementów wyposażenia i funkcjonalność, która jest w tym stylu niepodlegającym dyskusji dogmatem. Jeśli coś nie służy praktycznym celom, jest po prostu bezużyteczne, a więc niepotrzebne. Stąd ograniczanie w wystroju liczby sprzętów i detali do niezbędnego minimum. W efekcie takiego podejścia nowoczesne wnętrza wydają się przestronniejsze, niż są w rzeczywistości, co przekłada się na większy komfort życia ich mieszkańców. Przestrzeń to zresztą kolejne słowo-klucz w stylu modern. Ponieważ powinna być jak największa, burzy się ściany oddzielające salon od kuchni, a nieraz i od przedpokoju. W ten sposób można bowiem zyskać dużą strefę dzienną nawet w stosunkowo niewielkim mieszkaniu. Żeby jednak różne funkcje tego pomieszczenia nie kolidowały ze sobą, trzeba dobrze przemyśleć projekt.

Jak urządzić nowoczesny salon z kuchnią?

Przede wszystkim aneks kuchenny nie może dominować nad częścią wypoczynkową. Dlatego trzeba zdecydować się na meble o neutralnym wyglądzie, wręcz znikające w tle. Najlepiej wybrać szafki o gładkich, pozbawionych zdobień frontach i zrezygnować ze zbyt rzucającej się w oczy górnej zabudowy. Żeby miejsca do przechowywania nie było jednak za mało, co skutkowałoby zakazanym w nowoczesnym wnętrzu bałaganem, warto uzupełnić dolne szafki dodatkowymi schowkami, na przykład bardzo pojemną szafą, zagospodarowującą od podłogi do sufitu jedną ze ścian.

Zalecanym rozwiązaniem jest też przesłonięcie przed wzrokiem osób przebywających w strefie wypoczynkowej blatów roboczych i tego, co się na nich dzieje podczas przygotowywania posiłków. W większych pomieszczeniach rolę takiej przegrody odgrywa zazwyczaj wyspa, a w mniejszych stół z krzesłami albo niska ścianka, przy której można od strony salonu urządzić kącik RTV. Gdy już uporamy się z urządzaniem aneksu kuchennego, możemy przystąpić do aranżacji pozostałej części pomieszczenia.

Nowoczesny salon z aneksem kuchennym

Fot.3. Nowoczesny salon z aneksem kuchennym. Jasna zabudowa kuchenna na wymiar daje dużo miejsca do przechowywania a jednocześnie wtapia się w tło i powoduje że wnętrze sprawia wrażenie bardzo przestronnego. Stonowane kolory proste formy mebli oraz faktury zamiast dekoracji nadają wnętrzu nowoczesny charakter.

Jakie meble wybrać do nowoczesnego salonu?

Wszystkie nowoczesne meble do salonu przybierają najczęściej kształty brył geometrycznych, zwykle prostopadłościanów albo wycinków kul. O ich urodzie decydują nie dekoracyjne detale, ale starannie dopracowana forma, idealnie wyważone proporcje, perfekcyjne wykończenie oraz piękno materiałów, z jakich zostały wykonane. Ponieważ modernistyczni projektanci ogromną wagę przywiązują do ergonomii, krzesła, fotele i sofy są tak wyprofilowane, że idealnie pasują do sylwetki siedzących w nich osób, zapewniając ogromny komfort wypoczynku. I właśnie takie meble należy wybrać, projektując nowoczesną aranżację salonu. Oczywiście, nie powinno ich być za wiele, tak by wnętrze nie zostało nadmiernie zastawione masywnymi bryłami. Innym sposobem na uniknięcie wrażenia zagracenia jest zrezygnowanie z wolno stojących szaf, komód i szafek na rzecz zabudowy ściany (rodzaju dawnej meblościanki), która pomieści więcej niż one i nie będzie tak rzucać się w oczy.

meble w modernistycznym stylu

Fot.4. Proste formy mebli, stonowana kolorystyka i wysokiej jakości materiały charakterystyczne dla stylu nowoczesnego. 

Lustro Scandi Slim złote nad nowoczesną komoda

Fot.5. Nowoczesna biała komoda z mosiężnymi nogami - ten złoty akcent świetnie uzupełnia zawieszone nad nią okrągłe lustro Scandi w złotej ramie.

 

Jakie dekoracje wybrać do nowoczesnego salonu?

Moderniści wypowiedzieli wojnę wzorom na naczyniach, deseniom na tkaninach i tapetach czy zdobieniom mebli. Ornament to zbrodnia – słynne powiedzenie austriackiego architekta Adolfa Loosa, uznawanego za prekursora tego kierunku – stało się mottem dla współczesnych architektów i designerów, którzy również chcieli usunąć z wnętrz motywy dekoracyjne, obrazki, pamiątkowe zdjęcia czy figurki. Ich rolę miały przejąć zróżnicowane faktury materiałów i odpowiednio zestawione odcienie barw. Niezupełnie im się to udało. I całe szczęście, bo ozdoby to najskuteczniejszy sposób na nadanie nowoczesnemu wnętrzu wyrazu. Oczywiście, umiar w ich doborze jest ze wszech miar wskazany, bo tylko w ten sposób nie zmieni się oszczędnego charakteru wystroju. Na co zatem się zdecydować?

Okładziny ścienne

Obłóż jedną ścianę panelami 3D - skromną, ale wyrazistą dekoracją. Aby zdobiące ją wypukłe wzory nie zniknęły w mroku, warto oświetlić je kinkietami. Pamiętaj, nowoczesne ściany w salonie nie muszą być gładkie!

Dodatki 

Połóż na sofie i fotelach w gładkim obiciu poduszki w kilku odcieniach jednego koloru z tkanin o różnych fakturach i połysku. Udekorują wnętrze, ale nie zaburzą jego spokoju. Jeśli natomiast chcesz ożywić aranżację, zamiast nich wybierz wielobarwne tekstylia w wyraziste wzory. Gdy się znudzą, łatwo wymienisz je na inne – to najszybszy i najtańszy sposób na metamorfozę wystroju. Powieś w centralnym miejscu wielkoformatowy obraz lub grafikę w mocnej, np. kontrastowej kolorystyce. Będzie przyciągać wzrok.

Dekoracje okien

Przemyśl aranżację okien. Radzimy wybrać rolety, żaluzje lub verticale. Umożliwią swobodne regulowanie dopływu światła do pomieszczenia i zapobiegną jego nagrzaniu. Co więcej, mają na tyle dyskretny wygląd (po zwinięciu są niemal niewidoczne), że idealnie uzupełnią wystrójnowoczesnego salonu, nie zmieniając jego oszczędnego charakteru.  

Lustra do salonu nowoczesnego

Nie zapomnij o lustrach! Jako że odbijające się od ich powierzchni  światło rozjaśnia wnętrze, a widniejące w nich fragmenty wystroju stwarzają iluzję głębi, pomieszczenie wydaje się większe. Właśnie z tego powodu są niezbędne w stylu modern. Najlepiej wybrać lustro dekoracyjne, np. wielopłaszczyznowe, składające się z kilku tafli połączonych ze sobą pod skosem. Pojawiające się w nim odbicia tworzą mozaikę obrazów – niezwykłą i ciągle inną, bo zmieniającą się wraz z porami dnia oraz roku.

Wielopłaszczyznowe lustro Multico zawieszone nad komodą w nowoczesnym salonie

Fot.6. Odbijające się w lustrze Multico pod różnymi kątami światło oraz fragmenty wnętrza tworzą niezwykłą mozaikę obrazów.

W statycznym wnętrzu, urządzonym meblami o jednakowych formach, rozmieszczonymi zgodnie z zasadami klasycznej symetrii, świetnie będzie wyglądać lustro nieregularne, na przykład w kształcie skrzywionej elipsy. Nieco zaburzy geometryczny porządek aranżacji, co ją zdynamizuje i ożywi. Takie samo działanie będzie miało także lustro inspirowane grafikami z lat 60. XX wieku. Skomponowane z kilku kawałków tafli lustrzanej w różnych kolorach skupi na sobie uwagę, z powodzeniem zastępując inne ozdoby! Jeśli wolisz model równie prosty jak reszta wyposażenia, wybierz okrągłe lub prostokątne lustro w cienkiej ramie. Idealnie uzupełni nowoczesną aranżację. 

Lustro Fly o obłym nieregularnym kształcie w nowocześnie urządzonym salonie

Fot.7. Efektowne lustro Fly Blue w salonie urządzonym w modernistycznym stylu.

Lustro Eclipse w dwóch kawałków luster w kolorze srebrnym i czarnym zawieszone nad kanapą

Fot.8. Inspirowane grafiką lat 60. lustro Eclipse zawieszone nad kanapą w nowoczesnym salonie.

 

Polecamy lustra do nowoczesnego salonu

Fot.9. Polecamy lustra do nowoczesnego salonu (od lewej): lustro owalne w cienkiej miedzianej ramie Ambient Slim, lustro inspirowane grafiką lat 60. Sunset Antique, lustro okrągłe w cienkiej czarnej ramce  Scandi Slim oraz nowoczesne lustro stojące wielopłaszczyznowe Vega.

Jakie kolory wybrać do nowoczesnego salonu?

Nowoczesne wnętrza unikają krzykliwych barw. W tych najbardziej poprawnych dominują neutralne beże, szarości i biel. Taka stonowana kolorystyka nie zakłóca panującego w salonie spokoju – atmosfery wymarzonej do zrelaksowania się w pełni. Mocne czerwienie, jaskrawa żółć czy wyraziste błękity albo zielenie są dopuszczalne tylko w akcentach i to w niewielu, bo na neutralnym tle i tak od razu rzucają się w oczy. Trzeba jednak pamiętać, że barwy mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Mogą nas wprawiać w dobry humor lub przeciwnie – drażnić, a nawet przygnębiać. Dlatego w tej dziedzinie radzimy kierować się nie tyle zalecaniami dekoratorów czy teoretyków stylu, ile swoimi upodobaniami. Własny gust to najlepszy doradca!  

 

Autorzy zdjęć w kolejności występowania: 1. Andriy Bezuglov/AdobeStock/GieraDesign; 2. 2mmedia/AdobeStock/GieraDesign; 3. Dariusz Jarzabek/AdobeStock/GieraDesign; 4. Kirill Zakharov/unsplash.com; 5. XtravaganT/GieraDesign; 6. Aleksandra Giera/AdobeStock/GieraDesign; 7. nikolarakic/AdobeStock/GieraDesign; 8. mtlapcevic/AdobeStock/GieraDesign; 9. Aleksandra Giera/GieraDesign;
ⓒ Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania zdjęć oraz wszelkich treści tego serwisu bez zgody GieraDesign. Zabrania się kopiowania i sprzedaży wzorów luster.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium