- Jakie style projektanci teraz lansują
- Jakie nowe formy pojawią się w aranżacjach
- Jaki klimat te nowości kreują we wnętrzach
- Czy trendy, które już pokochaliśmy, odchodzą do lamusa czy nadal są modne
Musieliśmy zrezygnować z bywania w klubach i kawiarniach, ograniczyć kontakty towarzyskie, pracować zdalnie i spędzać większość czasu w domach. Naturalną konsekwencją tak radykalnej zmiany stylu życia większości ludzi jest dopasowanie wnętrz do czasów pandemii. Dobrze to widać w trendach aranżacyjnych, jakie są lansowane na 2021 rok.
Co z nich wynika? Najkrócej mówiąc, mieszkania mają być mniej reprezentacyjne, bo potrzeba robienia wrażenia na gościach w obecnej sytuacji przestaje mieć rację bytu. Teraz chodzi głównie o wykreowanie przytulności, zapewnienie wygody i poczucia bezpieczeństwa domownikom. Pomysłów na osiągnięcie tego celu jest wiele. Jedne z nich kładą nacisk na naturalność i troskę o przyrodę, drugie na łagodne w odbiorze formy, kolejne proponują nostalgiczny powrót do przeszłości, a jeszcze inne namawiają do odwagi w wyrażaniu własnej indywidualności. Łączy je jednak jedno – chęć stworzenia we wnętrzach takiej atmosfery, żeby każdy z mieszkańców dobrze się czuł i chętnie w nich przebywał. Właśnie taki dom-azyl jest najsilniejszym trendem, w zgodzie z którym powstają nowe projekty aranżacyjne.
1. Obłe kształty
Fot. 1. Obłe formy przyjmują wszystkie meble i dodatki. Taki kształt ma także lustro Fly Corossi.
Gdy patrzy się na najmodniejsze meble wypoczynkowe, nasuwa się nieodparte skojarzenie z kokonem, w którym można nie tylko komfortowo relaksować się w pozycji siedzącej, półleżącej czy leżącej, ale także poczuć bezpiecznie. Mają one bowiem miłe dla oka obłe formy, dopasowujące się do kształtu ciała elastyczne tapicerki i obicia z przyjemnych w dotyku tkanin, jak aksamit, sztruks czy wełny (naturalne lub sztuczne) o strukturalnej fakturze. Takie sofy i fotele zachęcają, aby się w nich zagłębić, oddać błogiemu lenistwu i zapomnieć o całym świecie. Zwłaszcza że obowiązkowo muszą na nich leżeć sterty zwiększających wygodę odpoczynku miękkich poduszek.
Fot. 2-3. Fotele i sofy o opływowych liniach są obietnicą komfortowego wypoczynku. [ Od lewej: Katerina Volokhova/Behance; michael-sinclair.com].
Opływowe, nierzadko faliste linie mają również stoliki, szafki i komody, a także lampy i przedmioty dekoracyjne, również lustra. Razem tworzą nowoczesną, ale daleką od modernistycznego chłodu aranżację, która wręcz kusi przytulnością i domowym ciepłem.
Fot. 4. Lustra o organicznym kształcie to wymarzony dodatek do modnej aranżacji. Tu lustro Plama no. 3 Vintage.
Fot. 5-6. Zaokrąglają się nie tylko meble pokojowe, ale także urządzenia łazienkowe. Świetnie komponuje się z nimi lustro podświetlane Roco. [ Od lewej: komoda Hazalut/UMAGE, lustro Roco/GieraDesign]
Fot. 7. Od lewej: Stolik kawowy Tubble/Pode; Lustro Plama no. 3/GieraDesign; Wazon Swan/Gie El.
2. Grafiki liniowe
Fot. 8. Kompozycja z linearnych grafik na ścianie to istotna dekoracja tego salonu. [ desenio.pl ]
Są wymarzonym dodatkiem dekoracyjnym do wnętrza, które zostało urządzone meblami o opływowych formach. Pod terminem grafiki liniowe kryją się biało-czarne rysunki, inspirowane twórczością takich artystów, jak Picasso, Magritte, Miro i Matisse. Przedstawiają na ogół twarze, rzadziej sylwetki ludzi, a właściwie schematycznie narysowane cienką kreską ich kontury. Oprawione w proste ramki, zdobią przeważnie ściany, ale pojawiają się także na naczyniach, poduszkach czy dywanach. Znakomicie wyglądają w towarzystwie kompozycji abstrakcyjnych, składających się z nieregularnych, barwnych plam, które można zobaczyć zarówno na obrazach, jak i na tekstyliach czy innych domowych przedmiotach.
Fot. 9. Linearny obraz i kunsztowna sztukateria – tutaj rządzi kontrast. [ Projekt: @rolig.dsgn/instagram ]
Fot. 10. To wazon czy rzeźba? [ Wazon Face/KareDesign ]
Fot. 11. Linearne motywy można też namalować na ścianie. Wyglądają świetnie! [ Projekt: aliciaholgar.com ]
Fot. 12. Linearna grafika znakomicie komponuje się z owalnym lustrem Ambient Slim. [ Projekt: @slowstudio/instagram ]
Fot. 13. Od lewej: Lustro Plama no. 2 Lea/ GieraDesign; dywan Face/planetadesign.pl; kubek Arty Twarz/dkwadrat.pl
3. Łuki
Fot. 14. Namalowany łuk i lustro stojące Portal białe wywołują złudzenie, że w ścianie jest łukowa wnęka.
To kolejny trend, który opanowuje wnętrza. Łukowate formy przyjmują przejścia między pomieszczeniami, drzwi, okna i ścianki działowe. Łuki widać je także w meblach, najczęściej w zagłówkach łóżek, oparciach foteli i krzeseł, rzadziej w konstrukcjach regałów.
Fot. 15. Przejście w kształcie łuku to teraz absolutny hit. [ Projekt: @himagdamarczak/instagram ]
Fot. 16. Również zagłówki przyjmują łukową formę. [ pufikhomes.com ]
Zainspirował on również projektantów do stworzenia przypominających go kształtem lamp, luster portalowych oraz ornamentów, które zdobią dywany, poduszki czy inne tekstylia.
Fot. 17. O intrygującym wyglądzie tej łazienki decydują nietypowo zawieszone dwa lustra zwieńczone łukiem. [ Projekt: pomierzymy.pl ]
Fot. 18. Tu również zawieszono lustro Portal w nietradycyjny sposób. [ Projekt: kohlrabi.pl Stanisław Zajączkowski ]
Fot. 19. Nawet lampy mają łukowe formy. [ Projekt: @_inbalance.studio/instagram; wizualizacja: @will_be_studio ]
Motyw łuku pojawia się również na grafikach, tapetach i płytkach ceramicznych. Jest niemal wszędzie! I dobrze, bo doskonale komponuje się z elementami wyposażenia zarówno obłymi, jak i kubicznymi. Można go więc wprowadzić do każdej aranżacji, nadając jej tym sposobem modny, a przede wszystkim tak teraz pożądany łagodny, sprzyjający wyciszeniu charakter.
Fot. 20–21. Motyw łuku pojawia teraz także na tapetach i obrazach.[ Autorzy od lewej: Projekt: Laura Pozzi/londonart.it; @rolig.dsgn/instagram ]
Dowiedz się więcej:
Triumfalny powrót łuków do wnętrz
4. Powierzchnie z fakturą
Fot. 22. Ściany już nie gładkie, tylko w rowki. Znakomicie z nimi koresponduje lustro Novi grafitowe.
W stylach o modernistycznym rodowodzie gładkie fronty szaf, szafek, komód ustępują miejsca bardziej ozdobnym – z rowkami albo dekoracją snycerską, na ogół dość prostą, np. we wklęsło-wypukłe wzory geometryczne albo motywy nieregularnych, falistych linii. Dzięki nim kubiczne formy głównych elementów wyposażenia tracą swój statyczny i nazbyt surowy charakter, a wystrój wnętrza nabiera więcej życia i dynamizmu, przez co staje się ciekawszy i bardziej przyjazny domownikom.
Fot. 23 – 24. Mimo prostej formy te komody od razu rzucają się w oczy. To zasługa ich fakturowych powierzchni. Od lewej: [ komoda Rigadin, Projekt: Gordon Guillaumier/alfdafre.it; komoda Touch, Projekt Studioilse/zanat.org ]
Fot. 25. Od lewej: Komoda Kant/bizotto; Sofa modułowa Casablanca, Projekt: A. Rasit Karaaslan, MOBI/maxfliz.pl
Z dekoracyjnym wyglądem tych mebli korespondują fakturowe zdobienia, jakie teraz pojawiają się na okładzinach ściennych, listwach sztukateryjnych czy ościeżnicach drzwi, nadając płaskim powierzchniom ścian intrygujący walor trójwymiarowości.
Fot. 26 – 27. Fakturowe okładziny ścian to przebój tego sezonu! [ Autorzy kolejno: projekt: muruwnetrza.pl; wonderwallstudios.com ]
Fot. 28. Kompozycja z drewnianych listew, a na niej lustra Demi. Taka ściana to niemal dzieło sztuki!
Fot. 29. Do rowkowanej okładziny ściany nawiązują żłobienia na froncie szafy. W tę przemyślaną aranżację idealnie wpisuje się lustro Portal.
5. GrandMillennial
Fot. 30. Pełne nostalgicznego uroku „babcine” wzory skradły serca młodych ludzi. [ @alidad-ltd/instagram ]
Moda na ten styl ogarnęła zwłaszcza dwudziesto- i trzydziestolatków, o czym świadczy niezwykła popularność wpisów i zdjęć aranżacji, publikowanych na Instagramie. GrandMillennial to — najprościej mówiąc — mieszanka nowoczesnych elementów wystroju, rzadziej stylizowanych na rustykalne ze znanymi z babcinych domów dodatkami. Koronki, hafty, falbanki, marszczenia, tapety i tkaniny z realistycznymi motywami kwiatowymi w słodkich kolorach, jak róż czy jasny błękit, regularnie rozrzuconymi na białym czy kremowym tle nie uważa się już za przedmioty o przebrzmiałej, ocierającej się o kicz estetyce, tylko za wyraz ciągłości pokoleniowej i nostalgicznej tęsknoty za beztroskimi czasami dzieciństwa, kiedy życie było prostsze, bardziej przewidywalne i radośniejsze. Taka przywołująca na myśl dom babci aranżacja kreuje we wnętrzach sielski, bardzo przytulny i ciepły klimat, który daje poczucie bezpieczeństwa, a właśnie tego dzisiaj szczególnie potrzebujemy.
Fot. 31. Nowoczesne lustra owalne i staroświecka tapeta? Czemu nie!
Fot. 32. Epoka wiktoriańska? Nie, to teraz bardzo modne wnętrze. [ meredithellisdesign.com]
Fot. 33 – 34. Jak widać, do sielskiego charakteru tapet pasują zarówno lustra Bunny o stylistyce dziecięcej, jak i minimalistyczne, np. Scandi Mono miedziane.
Dowiedz się więcej:
Za co kochamy styl GrandMillennial?
6. Bliskość natury
Fot. 35. Naturalne wnętrze, tak samo jak przyroda, nigdy się nie nudzi. [ anthologycreatives.com]
Jej kojącą moc przywołają materiały pozyskane z pół i lasów, czyli drewno, plecionki z roślinnych włókien, rattan, sizal, bawełna, len, ceramika — naturalne, a więc zdrowe dla człowieka i przyjazne dla środowiska. Charakterystyczna dla tego stylu paleta kolorystyczna składa się z tzw. barw ziemi, czyli beżu, od piaskowego po ciemny, szarości i wszystkich brązów, także rdzawych i wpadających w oranż. Wywołują one wrażenie obcowania z przyrodą, co poprawia nastrój i relaksuje.
Fot. 36. Kolory ziemi kreują sprzyjający wypoczynkowi klimat. [ @_liniewprzestrzeni/instagram ]
Fot. 37. Do dostrzegania piękna w niedoskonałości namawia japońska estetyka wabi-sabi. [ Popoceramics.com ]
Fot. 38. Lustro Hoko Vintage zarówno swą postarzoną powierzchnią, jak prostotą formy idealnie wpisuje się w japońską estetykę — stąd jego nazwa.
Te skojarzenia wzmacniają kwiaty doniczkowe i tekstylia oraz obrazy z roślinnymi motywami, a także akcenty błękitu nieba czy morza i zieleń liści drzew. W jej odcieniach (np. butelkowych, które są teraz najmodniejsze) mogą być obicia tapicerowanych mebli, a nawet ściana w kącie wypoczynkowym lub sypialni.
Jeśli chodzi o formy, to w naturalnych aranżacjach rewolucji nie widać. Tu nadal w cenie jest prostota, niepowtarzalność i brak perfekcji, tak typowej dla efektów pracy ludzkich rąk. Teraz nawet bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, co z pewnością wiąże się z odkryciem przez Europejczyków japońskiej estetyki wabi-sabi, która zachęca do akceptacji niedoskonałości i przemijalności oraz dostrzegania w nich piękna. Naturalność to nie jest nowy trend, ale wyraźnie się umacniający, co wiąże się ze wzrostem świadomości ekologicznej, potrzebą dbania o naturę i konieczności ograniczenia wszelkich odpadów. Właśnie dlatego lansuje się wykonane przez rzemieślników meble, które są solidne i można je użytkować przez wiele lat, a gdy się podniszczą, wystarczy odnowić, by znów wyglądały nieskazitelnie. Zresztą rzeczy pochodzące z recyklingu, samodzielnie przerabiane, naprawiane czy odmalowywane są teraz nieodłączną cechą tego stylu.
Fot. 39. Im mniej perfekcyjne meble, tym bardziej wydają się teraz atrakcyjne. [ Projekt: Olga Fradina, @avdeenko_photographer/instagram ]
Fot. 40. Nie wyrzucaj, tylko odnawiaj — ta idea przemawia teraz do coraz większej liczby ludzi. [@kokomo_wood/instagram]
7. Maksymalizm
Fot. 41. Więcej znaczy więcej — tak brzmi hasło maksymalizmu. [ shootfactory.co.uk ]
To kolejny trend, który sprzyja wyrażaniu siebie! Nie jest nowy, ale nie znika w mrokach dziejów, co zresztą w zeszłym roku mu prorokowano. Przeciwnie, dzisiaj przeżywa prawdziwy renesans. Dzieje się tak zapewne z tego powodu, że maksymalizm jest niezawodnym sposobem na stworzenie wnętrza o bardzo osobistym charakterze — takiego mikroświata, którego nie chce się opuszczać. Pełno w nim opowiadających prywatne historie pamiątek, ulubionych obrazów i książek, a także przedmiotów niekoniecznie cennych, jednak dla mieszkańców mających ogromną sentymentalną wartość.
Fot. 42. Ta sypialnia znakomicie oddaje upodobania i osobowość właścicielki. [ @the_girl_with_the_green_sofa/instagram ]
Fot. 43 — 44. Eklektyczna mieszanka form, kolorów i wzorów decyduje o charakterze tych urządzonych w duchu maksymalizmu wnętrz. [ Autorzy od lewej: aflairforthelair.com; @the_girl_with_the_green_sofa/instagram ]
Ważną cechą tego stylu jest nadmiar wszystkiego, zarówno kolorów (z przewagą tych mocnych i ciemnych), jak i form (tu prostota idzie w parze z dekoracyjnością) oraz motywów dekoracyjnych (im bardziej rzucających się w oczy, jak np. wzory roślinne w rozmiarze XXL albo wielobarwne ornamenty o etnicznym rodowodzie, tym lepiej). Taki eklektyczny, bogaty w przeróżne elementy wystrój ma za zadanie wyeksponować we wnętrzu wszystko, co kochamy i z czym się dobrze czujemy.
Fot. 45. Zestawienie wzorzystej tapety z ciemnym marmurem stworzyło niezwykle oryginalną i klimatyczną łazienkę. Tapeta odbija się też w lustrze Ambient przez co wydaje się, że wyklejono nią w więcej niż jedną ścianę. [ Projekt: Mermaids Interior Design/mermaids.com.pl ]
To oczywiście nie jest aranżacja dla każdego. Tym, których razi wszelka przesada, projektanci proponują coś prostszego i skromniejszego, jak na przykład japandi.
8. Japandi
Fot. 47. Skojarzenia z naturą wywołują tu nie tylko materiały i kolory, ale i wiszące na ścianie lustro Plama no.1.
Gdy tylko się pojawił, wieszczono mu wielką przyszłość. I tak się stało, na co dowodem jest ciągle zwiększająca się jego popularność. Japandi powstał z połączenia stylu japońskiego ze skandynawskim. Ze Wschodu wziął umiar w doborze mebli i dodatków dekoracyjnych, miłość do przyrody i spokój, a z Północy — wygodę, funkcjonalność i przytulność. Efektem tej mieszanki jest aranżacja ascetyczna, ale zarazem efektowna i pełna domowego ciepła. Wszystkie jej elementy mają proste formy i czyste linie, a materiały, z jakich je zrobiono, są tylko naturalne. To wnętrze bardzo harmonijne, pełne światła i powietrza – takie, które sprzyja wypoczynkowi i zapewnia komfortowe warunki do życia.
Fot. 48. Ta ascetyczna sypialnia została wręcz stworzona do wypoczynku.[ danthree.com ]
Fot. 49. Z takim widokiem za oknem nic we wnętrzu nie powinno konkurować! [ Katerina Rulinskaya/Behance ]
Fot. 50. We wnętrzu w stylu japandi nie potrzeba wielu dekoracji. Efektowne lustro np. Scandi w zupełności wystarczy.
Dowiedz się więcej:
Japandi – przytulna wersja minimalizmu
9. Indywidualizm
Fot. 51. Zabawa konwencjami aranżacyjnymi i odrobina humoru — od razu widać, że mieszka tu indywidualista. [ @patirobins/instagram ]
To trend, który paradoksalnie nakazuje ignorować modę i personalizować wnętrze, czyli tak je urządzić, żeby jak najlepiej wyrażało osobowość mieszkańców, ich upodobania i to, co jest im bliskie. Takie skrojone na własną miarę aranżacje rzadko trzymają się jednego stylu i ścisłych, zalecanych przez projektantów zasad. W nich wszystko jest dozwolone, jak zestawienia kolorów, które niekoniecznie do siebie idealnie pasują czy swobodna mieszanka pozornie niepasujących do siebie elementów wystroju. Pod tym względem są bliskie stylowi boho albo maksymalizmowi.
Fot. 52. Eklektyczna mieszanka stylów to propozycja dla tych, którzy nie lubią sztampowych wnętrz. [ Pozdnyakova Ekaterina/Behance ]
Jednak indywidualizm to niekoniecznie feeria barw i stylizacyjny chaos. To także sięganie po designerskie meble i dodatki, nierzadko o niezwykłych, rzeźbiarskich formach, które zostały stworzone przez wybitnych projektantów bądź artystów i wyprodukowane w małych seriach, co podkreśla ich elitarność i wyjątkowość.
Fot. 53-54 Designerskie meble i oryginalne, zwracające uwagę dekoracje to coś, co kochają indywidualiści. [Projekt: Karol Ciepliński/BLACKHAUS, fot. 54.Bartłomiej Senkowski ].
Fot. 55. Przemyślany dobór mebli oraz dodatków, to sposób właścicielki na nadanie osobistego a jednocześnie wyrazistego charakteru temu wnętrzu. [Kamila Jakubowska-Szmyd, @milalook/instagram, @arthensz/instagram ]
Fot. 56–57. W wystroju obowiązkowo musi się znaleźć element, który przyciąga wzrok. Może to być rzadko widywana we wnętrzach rzeźba albo coś skromniejszego, ale nie mniej efektownego, np. lustro Ring Ambient. [ Autorzy od lewej: @marianne_cotterill /instagram, James Merrell; Pracownia: Better Home Interior Design / betterhome.pl;
Yassen Hristov ].
Podsumowanie
Nie opisaliśmy tutaj wszystkich trendów, jakie lansują designerzy i architekci na 2021 rok. Uwzględniliśmy tylko nowe i te, które pojawiły się już jakiś czas temu i chociaż nie stały się zbyt znane, to ostatnio zyskują na znaczeniu. Pominęliśmy natomiast style cenione od lat i wciąż modne. Należą do nich między innymi rustic modern, łączący w zadziwiająco spójną całość sielskie i industrialne elementy wystroju, a także unowocześniona wersja art déco pomieszana z glamourem. Ta ostatnia konwencja aranżacyjna, uwielbiająca bogate materiały, jak aksamit i złoto (szerzej o nim piszemy tu:) oraz robiące wrażenie dekoracje kreuje luksusowe i bardzo szykowne wnętrza, o których wielu ludzi nie przestaje marzyć. Nadal na czasie jest również bezpretensjonalny i funkcjonalny styl scandi we wszystkich swych odmianach. Wygląda więc na to, że wnętrzarska moda stwarza nam komfort niemal nieograniczonego wyboru, co bardzo cieszy!
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Autorzy pozostałych zdjęć w kolejności występowania: 1. GieraDesign / artjafara/AdobeStock; 4. GieraDesign/artjafara/AdobeStock; 6. GieraDesign /artjafara/ AdobeStock; 14. GieraDesign /J.Zhuk/ AdobeStock; 22. GieraDesign /mtlapcevic/AdobeStock; 23. alfdafre.it; 24. zanat.org; 28-29. GieraDesign/artjafara/AdobeStock; 31. GieraDesign/ Michael/AdobeStock; 33. Aleksandra Giera/GieraDesign; 34 GieraDesign/alyssa-strohmann/AdobeStock; 38. GieraDesign/artjafara/AdobeStock; 46. GieraDesign/artjafara/AdobeStock; 47. GieraDesign/Michael/AdobeStock; 50. GieraDesign/denisismagilov/AdobeStock
ⓒ Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania zdjęć oraz wszelkich treści tego serwisu bez zgody GieraDesign. Zabrania się kopiowania i sprzedaży wzorów luster.