Fot. 1. Odważne zestawienia kolorystyczne, bogata ornamentyka i wyszukane dodatki to cechy wnętrz w stylu boho. [Zdjęcie: Emma White/Apogee Interiors]
Boho nie jest dla wszystkich. To styl dla pełnych radości życia i ciekawych świata ludzi, którzy lubią otaczać się wyszukanymi na pchlich targach czy egzotycznych bazarach niepowtarzalnymi przedmiotami, ceniących bogatą ornamentykę i energetyczne barwy oraz nade wszystko kochających oryginalność, niezależność i swobodę. I to nie tylko w aranżacjach!
Już sama nazwa stylu sugeruje niekonwencjonalne podejście do projektowania. Boho to bowiem skrót od bohemy, czyli XIX-wiecznej cyganerii artystycznej, która żyła po swojemu, odrzucając mieszczański system wartości i wszelkie wypracowane przez tę warstwę społeczną reguły, także dotyczące zachowania, ubiorów i urządzania mieszkań. Ich ideowymi spadkobiercami stali się w drugiej połowie lat 60. XX wieku hippisi i to właśnie oni wypracowali styl boho, będący jednym z przejawów kontestowania przez nich kultury konsumpcjonizmu. Dzieci-kwiaty zniknęły, ale nie on; co kilka lat pojawia się w strojach i wnętrzach, wnosząc do nich mnóstwo żywiołowej radości i luzu. Teraz powrócił znów!
Charakterystyka stylu boho
Chociaż główną zasadą stylu boho jest brak zasad, można jednak wyodrębnić typowe dla niego cechy. To przede wszystkim eklektyzm, czyli swobodna mieszanka różnych konwencji urządzania wnętrz oraz ornamentyki z wielu regionów świata i z kilku epok historycznych. W wystroju łączy się odległe od siebie formami, materiałami, zdobieniami, kolorystyką, pochodzeniem i charakterem elementy, jak choćby luksusowe ze skromnymi, gustowne z kiczowatymi, stare z nowymi czy europejskie z egzotycznymi, co nierzadko wywołuje wrażenie przypadkowej zbieraniny. Oczywiście, nie zawsze się tak dzieje. Ludzie mający wyczucie dekoratorskie, i to niekoniecznie zawodowi projektanci, potrafią z tego miszmaszu wyczarować nie tylko niezwykłe, ale i bardzo atrakcyjne oraz naznaczone indywidualnością mieszkańców wnętrze.
Fot. 2. Urządzając wnętrze w stylu boho i mając odrobinę wyczucia możesz śmiało mieszać kolory, style i epoki. [Zdjęcie: StudioAshby.com]
Drugą istotną cechą boho jest przytulność, jaką kreuje. Aranżacja w tym stylu składa się bowiem ze znaczących coś dla właściciela przedmiotów – przypominających mu jakieś historie, wydarzenia, anegdoty, ludzi, miejsca. A to niezawodny sposób na stworzenie atmosfery, w której można zapomnieć o otaczającym świecie, ciągłym podporządkowywaniu się, wiecznym pośpiechu i wynikającym z niego stresie. Po prostu, poczuć się swobodnie i bezpiecznie. Być sobą i u siebie.
Kolory w stylu boho
Wszystkie albo – inaczej mówiąc – te, które lubisz. Co więcej, komponując je, nie musisz się zastanawiać, czy do siebie pasują. Czerwień obok pomarańczowego i żółtego, zieleń przy błękicie, kobalt z fioletem w parze? Czemu nie. W boho każde zestawienie kolorystyczne jest udane, pod warunkiem, że tobie podoba się i dobrze się w nim czujesz.
Fot. 3. Odważne zestawienie soczystych kolorów, do tego mnóstwo kolorowych dodatków – to udany przepis na ciekawe wnętrze w stylu boho. [Zdjęcie: Dabito/oldbrandnew.com]
Uogólniając, barwy powinny być żywe, bo to one w znacznej mierze decydują o energetyzującym klimacie wnętrza w tym stylu i jego specyficznym nastroju. Nadmiar kolorów, zwłaszcza jaskrawych, może jednak wywołać niepokój i rozdrażnienie. Dlatego radzimy złagodzić ich mocne działanie dużymi płaszczyznami szarości lub bieli. Najlepiej na takie neutralne odcienie pomalować ściany – stonują aranżację i będą odpowiednim tłem dla krzyczących barw, na którym w pełni uwydatni się ich uroda.
Wzory w stylu boho
Głównie etniczne. A ponieważ ten styl kocha różnorodność i wielokulturowość, nie musimy ograniczać się do jednego regionu świata. Sięgajmy po wzory typowe zarówno dla Indian północnoamerykańskich, jak i peruwiańskich. Nie bójmy się mieszać ich z ornamentami arabskimi, uzbeckimi czy afrykańskimi – z pewnością stworzymy w miarę spójną kompozycję, bo tradycyjne motywy ze wszystkich kontynentów mają podobny, geometryczny charakter. Nawet roślinne albo zwierzęce są mocno uproszczone, inaczej mówiąc zgeometryzowane, tak że o żadnym dysonansie mowy być nie może. Zresztą harmonia to nie jest pojęcie typowe dla boho. W nim liczy się bogactwo wizualne i brak umiaru. Dlatego też możemy jeszcze suto doprawić aranżację np. realistycznymi kwiatami!
Fot. 4. W stylu boho królują wzory etniczne: 1.poduszka „Barcelona”/BertoniHome; 2. dywan „Benji”/Kalaidu; 3. poszewka dekoracyjna „Spicy Tandoori”/MadamStoltz; 4.kilim/Yesternsen; 5.poszewka etno/Fymal; 6. puf/Miloo Home.
Dodatki dekoracyjne w stylu boho
Im ich więcej, tym bardziej stylowo. Przede wszystkim musi być dużo tekstyliów – tyle, by wręcz opatulały wnętrze. W oknach niech wiszą zasłony, na kanapach, fotelach i łóżkach leżą sterty poduszek, narzuty i pledy, a na podłogach dywany. Ściany, a przynajmniej jedną powinny pokrywać kilimy czy gobeliny. Równie obowiązkowe są przeróżne makatki o ludowym rodowodzie, makramy i łapacze snów, czyli indiańskie amulety. Wszystkie te dekoracyjne tkaniny czy plecionki mają zdobić nie tylko widniejące na nich desenie, ale także frędzle, chwosty, pióra czy wisiorki z koralików lub innych błyskotek.
Fot. 5. Wiklinowe dodatki i meble idealnie pasują do wnętrza boho.
Fot. 6. Drewniana drabinka to ciekawy i atrakcyjny sposób na przechowywanie i eksponowanie narzut i koców.

Fot. 7. Im więcej dodatków i ozdób tym lepiej – owszem, ale pod warunkiem, że nie jest to zbiór przypadkowych przedmiotów. Powinniśmy wybierać takie, które przywodzą na myśl wspomnienia lub mają dla nas wartość sentymentalną.
Fot. 8. Metalowe owady i ceramiczny obraz? Czemu nie – w stylu boho wszystkie ozdoby dozwolone.

Typowe dla boho wnętrz są również wszelakie figurki oraz obrazki, które wyglądają, jakby pochodziły z egzotycznych bazarów albo od plemiennego artysty z jakiegoś odległego kraju. Oczywiście, na ścianach mogą też wisieć dzieła zawodowych malarzy czy grafików oraz pamiątkowe zdjęcia, a nawet plakaty. Jeśli chodzi o tego rodzaju ozdoby, to ich dobór jest tak samo dowolny jak barw!
Fot. 9. Propozycje dodatków w stylu boho: 1. łapacz snów „Flower Moon Decor”/Pakamera; 2.lampion/Bohemian Living; 3.talerz/Bonami; 4.grafika/Strefa Livingu; 5.makrama/Barwny Zakatek/Pakamera; 6.kosz/Bonami; 7.poduszka dekoracyjna/OyoHome; 8.poduszka z frędzlami/Zuiver; 9.figurka Buddha/fintinne.se; 10.lampion/Boho Swing.
Lustra w stylu boho
One także są istotnym elementem aranżacji, jako że wzmacniają uwielbiany przez ten styl blask. Mogą być okrągłe, owalne, prostokątne czy heksagonalne, oprawione w proste albo w bogatsze ramy. Wszystkie nadadzą się znakomicie. Z naszych produktów odpowiednie będą zarówno srebrne, złote i miedziane lustra o prostym wzornictwie z kolekcji Ambient i Scandi, jak i bardziej ozdobne, np. z kolekcji Aurea albo Elegance w ramach ze złotej lub srebrnej mozaiki. Ważny jest nie tyle styl luster, ile ich ilość. W boho wnętrzu bowiem wiesza się na ścianie kilka modeli w różnych kształtach, tworząc z nich ciekawą, przyciągającą wzrok kompozycję. Decydując się na taką dekorację, pamiętaj tylko, żeby jej elementy składowe coś łączyło. Najlepiej, aby to był jednakowy lub zbliżony kolor ram.

Zestaw luster Trio
Zobacz >

Lustro Novi Multicolor
Zobacz >

Lustra Ambient
Zobacz >

Lustro postarzane Pin Antique
Zobacz >

Lustro Eclecti
Zobacz >

Lustro Scandi Mono
Zobacz >

Lustro Scandi Miedziane
Zobacz >

Lustro Fere Oktagon
Zobacz >
Jak urządzić sypialnię w stylu boho
W tym prywatnym pomieszczeniu, do którego obcy wstępu nie mają, możemy urzeczywistnić nawet najbardziej szalone pomysły aranżacyjne. Skupmy się na łóżku. Powinno mieć przyciągający wzrok zagłówek – tapicerowany, metalowy albo drewniany, koniecznie o niezwykłym kształcie. Równie ważne albo i ważniejsze jest jego nakrycie, bo to ono wzmacnia styl wnętrza. Połóż więc na łóżku mnóstwo wzorzystych poduszek oraz kolorowe narzuty, jedną rozłożoną, a drugą udrapowaną. Na ścianach zawieś kilimy, gobeliny lub haftowaną tkaninę oraz makramy i łapacze snów, na podłodze rozłóż dywan, a na nim małe dywaniki czy futra. Nie zapomnij o lampach i świecach, który światło wykreuje nastrojowy klimat. Wyeksponuj też pamiątki z podróży i zdjęcia – one są niezawodnym sposobem na przywoływanie miłych wspomnień i skłaniają do marzeń. Miejsce w narożniku sypialni przeznacz natomiast na lustro stojące, np. Cristal 3D albo Silver Block (obydwa z naszej kolekcji). Odbijające się w nim fragmenty wystroju wywołają wrażenie jeszcze większego przepychu. No i oczywiście będziesz miała w czym się przeglądać.
Fot. 10. Przytulna sypialnia w stylu boho. [Zdjęcie: StayBoho.com]
Fot. 11. Duży ręcznie robiony łapacz snów to nieodzowny element sypialni boho.
Pomysły na aranżację salonu w stylu boho
Ma w nim królować przepastna sofa. Możesz wybrać antyk albo zdecydować się na mebel współczesny, najlepiej w obiciu z aksamitu i wręcz tonący w wielobarwnych poduszkach. Przy nim wygodne fotele i dużo wykończonych frędzlami pufów. W salonie, tak samo jak w sypialni, musi być mnóstwo dywanów, kilimów, gobelinów, makatek, itp. I jeszcze więcej niż w tamtym pomieszczeniu dekoracji – obrazków, luster, figurek i oczywiście pamiątek, które opowiadają jakieś historie. Nie zapomnij o zróżnicowanym oświetleniu z kinkietami, lampami stołowymi w wielu stylach i koniecznie z wiszącym na środku sufitu kryształowym żyrandolem. I pamiętaj o roślinach doniczkowych. One również są niezbędne. Wszystko to razem stworzy niezwykle barwą i bogatą, wręcz przeładowaną elementami dekoracyjnymi aranżację. Ale właśnie tak wygląda klasyczne boho!
Fot. 12. Kolorowy i świetlisty salon, łączący meble z różnych epok i regionów świata. [Zdjęcie: Dawnelle Sarlo]
Fot. 13. Świece, drobne lampki i mnóstwo tekstyliów dodają utrzymanemu w stonowanych barwach salonowi mnóstwo życia i przytulności. [Zdjęcie: Maison Numen/maisonnumen.com]
Nowoczesne odmiany stylu boho
Jeśli wolisz spokojniejszy klimat, sięgnij po którąś z nowoczesnych odmian tego stylu, jak natural boho, scandi boho czy loft boho. Na czym polegają? Otóż do wystroju naturalnego, skandynawskiego albo industrialnego wprowadza się jedynie typowe dla boho dodatki, nie przesadzając z ich ilością. Tym sposobem powstaje żywe, ciekawe i indywidualne, ale dalekie od ekscentryzmu wnętrze. Pokocha je nawet zwolennik minimalizmu.
Styl natural boho
Natural boho to fuzja skromności wnętrz w stylu eko i typowego dla boho bogactwa dekoracji. Z tym, że te ozdoby powinny być utrzymane w odcieniach bieli, jasnego beżu i szarości, bo właśnie taka stonowana kolorystyka jest charakterystyczna dla stylu natural boho. Pamiętajmy również, żeby wszystkie elementy wystroju były zrobione metodami rzemieślniczymi z materiałów pozyskiwanych z pól i lasów, jak drewno czy wiklina oraz pochodzących z recyklingu. Z dodatków, których musi być dużo, najodpowiedniejszą są bawełniane, lniane lub wełniane tkaniny o grubych splotach, makatki czy figurki o etnicznym rodowodzie i ceramiczne naczynia, sprawiające wrażenie, jakby zostały wykonane niezbyt wprawną ręką.
Fot. 14. Kącik wypoczynkowy w stylu boho natural. Na ścianie wiklinowe dodatki, plecionka oraz lustro Loop w drewnianej oprawie, zawieszone na jutowym sznurku.
Fot. 15. Wnętrze w stylu boho natural, zwanym również eco boho, urządzone w bielach, beżach i szarościach. [Zdjęcie: Karahkat Design/karahkatdesign.com]
Styl scandi boho
Żywiołowe boho i prosty styl skandynawski to idealna, wzajemnie tonująca się para. Funkcjonalne meble o nieskomplikowanych formach, neutralna, jasna kolorystyka tła łagodzą silne działanie widniejących na dekoracyjnych przedmiotach feerii barw i szalonej mieszanki wzorów, które z kolei dodają spokojnej aranżacji witalności, radości i mnóstwa charakteru. Boho dodatków nie musi wiele – kilka wielobarwnych poduszek na szarej sofie, wzorzysty dywan na drewnianej podłodze i jeden czy dwa kolorowe obrazy na białej lub popielatej ścianie wystarczająco ożywią wnętrze.
Fot. 16. Salon w stylu skandynawskim z dodatkami boho.
Styl loft boho
Loftowe aranżacje wciąż są na topie, ale już nie w tak surowej wersji jak dawniej. Teraz mają przybierać znacznie przyjaźniejsze i weselsze oblicze. Receptą na uzyskanie takiego klimatu jest wkomponowanie w ich oszczędny wystrój elementów przepełnionego radością stylu boho, które wniosą do wnętrza wakacyjny luz. Może to być ozdobiony etnicznymi ornamentami dywan z frędzlami i kilka poduszek z podobnymi wzorami, drewniana figurka afrykańskiego bożka czy egzotycznego ptaka albo obraz przedstawiający tropikalny las. I koniecznie niech obok mebli z drewna i metalu staną wyplatane z rattanu fotele i kosz. Wprowadzą do industrialnej aranżacji ożywczy kontrast i odejmą jej nieco powagi.
Fot. 17. W tym wnętrzu loft boho typową dla loftów surowość przełamuje soczysty kolor na jednej ze ścian oraz eklektyczna kolekcja mebli i dodatków.
Autorzy zdjęć w kolejności występowania: 5.FollowTheFlow/AdobeStock; 6.Alex Durham/Unsplash; 8.Stockfotos-MG/AdobeStock; 5-6.GieraDesign/3DarcaStudio/AdobeStock; 7.Jean Philippe/unsplash.com; 8.Jean Philippe/unsplash.com/GieraDesign; 11.Aleksandra Giera/GieraDesign; 14.Katarzyna Bialasiewicz,Photographee.eu/AdobeStock/GieraDesign; 16.Aleksandra Giera/GieraDesign; 17.Bench Accounting/Unsplash;
ⓒ Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania zdjęć oraz wszelkich treści tego serwisu bez zgody GD Aleksandra Giera /GieraDesign. Zabrania się kopiowania i sprzedaży wzorów luster.