Fot. 1. Duże okrągłe lustro Scandi Slim Złote zawieszone nad kanapą doskonale współgra z innymi złotymi dodatkami, a przy okazji rozświetla wnętrze.
O tym tutaj przeczytasz:
- Z jakimi kolorami dobrze komponuje się złota barwa
- Jakie złote dodatki najlepiej wyglądają w salonie
- Jak dużo powinno być złota w pomieszczeniu o niewielkim metrażu, a ile w dużym
- Jakie lustra wybrać do aranżacji w nowoczesnych stylach
Wydaje ci się, że aranżacja twojego salonu odrobinę się zestarzała? Nie martw się i przestań się dręczyć myślą o potrzebie kupna nowych mebli! Wystarczy, że udekorujesz wnętrze złotymi dodatkami. To najprostszy sposób na nadanie wystrojowi modnego sznytu.
Nie szkodzi, że pierwotny projekt pokoju dziennego zakładał styl i kolorystykę, w których na złoto nie było miejsca. Ono bez problemu wkomponuje się w dotychczasowy wystrój, bo znakomicie pasuje – jak udowadniają projektanci — do każdej konwencji aranżacyjnej, od glamourowej do minimalistycznej, oraz do wszystkich barw. Ciemne odcienie przy złocie wydają się jaśniejsze, a jasne cieplejsze. Neutralne odcienie w jego towarzystwie nabierają wyrazistości, jaskrawe natomiast stają się jeszcze bardziej świetliste, wyglądają wręcz, jakby opromieniał je słoneczny blask. Krótko mówiąc, z jakimikolwiek kolorami byśmy nie zestawili złota, efekt będzie udany.
Fot. 2. Złote akcenty w postaci stolika, dekoracji i konstrukcji ścianki działowej zmieniają nieco charakter tego skandynawskiego wnętrza [ @_liniewprzestrzeni / instagram]
Fot. 3. Dekoracyjne, kolorowe lustra Fusion zawieszone nad komodą z powodzeniem zastąpią np. obraz czy grafikę.
Złote dodatki do salonu
Z ogromnej oferty złotych dodatków radzimy wybrać przedmioty o prostej, ale atrakcyjnej, dopracowanej w każdym szczególe formie, które zostały wykonane z błyszczącego lub zmatowionego żółtego metalu o gładkiej, pozbawionej zdobień powierzchni. Nie wszystkie muszą być w złotym kolorze. Część może, a nawet powinna, powtarzać inne, pojawiające się w aranżacji barwy, albo łączyć je ze złotem. Przykładowo, jeśli jedną ze ścian salonu pomalujemy na czarno, pięknie wyeksponuje ona obrazek czy lustro w złotej ramie, ale takie wnętrze warto wzbogacić również o czarne lub czarno-złote dodatki.
Fot. 4. Zawieszone w poziomie owalne lustro Novi jasnozielone nawiązuje kolorem do jasnozielonego wazonu, a mosiężny element współgra z pozostałymi złotymi elementami mebli.
Krótko mówiąc, jeśli urządzasz nowoczesny salon, umiar w doborze złotych dodatków jest jak najbardziej wskazany, bo przecież nie chodzi o epatowanie bogactwem, tylko o piękne i zgodne z trendami ozdobienie wnętrza.
Złote dodatki w salonie małym i dużym
Z ich ilością nie można przesadzić zwłaszcza w małym salonie. Trzeba bowiem wiedzieć, że z całej palety barw żółty jest najbardziej ekspresyjny, dominujący i rzucający się w oczy (właśnie z tych powodów tak często pojawia się w reklamach i znakach ostrzegawczych), a gdy jeszcze metalicznie połyskuje, to nie tylko wysuwa się na pierwszy plan, ale wręcz sprawia wrażenie, jakby go było znacznie więcej. Może więc nadmiernie wypełnić niewielki salon, a tym samym optycznie go pomniejszyć.
Fot. 5. Wystarczy złota lampa i złoty stolik kawowy by dodać wnętrzu nutę glamour. [ Projekt: @img_nyc / instagram]
W przypadku dużego salonu właściwość złota „przybliżania się” do patrzącej osoby nie wpłynie niekorzystnie na postrzeganie wnętrza. Przeciwnie, pomieszczenie z pewnością stworzy przytulniejszą atmosferę, która będzie zachęcała domowników do częstszego w nim przebywania. Na jakie złote dodatki się zdecydować?
Fot. 6. Umiejętne wyważenie ilości złotych dekoracji to nie lada sztuka. W tym salonie jest go dużo: złote nóżki stolika kawowego, konsoli, krzeseł, złote lampy, lustro w złotej ramie Scandi Slim - wydawać się może, że to aż nadto. Jednak wszystkie wybrane tu meble i dekoracje są na tyle delikatne że nie przytłaczają wcale wnętrza, przeciwnie, sprawiają że jest ono bardzo eleganckie i kobiece. [Projekt: @IdeabyMag / instagram]
Złote lampy
To przede wszystkim o nich należy pomyśleć, jeśli chce się urządzić wnętrze zgodnie z najnowszymi trendami. Oświetlenie ma bowiem niebagatelny wpływ na charakter całej aranżacji, a nierzadko decyduje też o jej dekoracyjnym wyglądzie. A trzeba przyznać, że złote lampy w roli ozdób wypadają znakomicie!
Fot. 7. Nowoczesna lampa ze złotych prętów stanowi główną dekorację tego nowoczesnego salonu. [ nowinky.pl].
Fot. 8. Efektowna złota lampa wisząca Gervasoni projektu Paoli Navone to dość nietypowy ale jakże efektowny dodatek do salonu urządzonego w typowo skandynawskim stylu. [ Projekt wnętrza: Helena Sand / helenasand.org]
Subtelny blask metalicznych elementów wzmacnia odbijające się od nich światło, potęgując efekt rozświetlenia wnętrza. Uwagę skupiają również same oprawy, zwłaszcza te o ciekawym, nowoczesnym designie. Cieszy więc fakt, że takie prawdziwe perełki bez trudu można znaleźć w wielu sklepach, nie tylko luksusowych. Często oferują one linie wzornicze, w skład których wchodzą lampy wiszące i stojące oraz kinkiety. Można zdecydować się na taki zestaw, zyskując pewność, że wszystko będzie do siebie idealnie pasować, ale można też samodzielnie dobrać oprawy oświetleniowe, różniące się formą oraz barwą. Jednak coś powinno je łączyć. Najlepiej, aby był to styl.
Fot. 9. 1. Lampy Gubi Multi-Lite; 2. Lampka Królik/Kare; 3. Lampa PapillonL Champagne Foresier 4. Lampa Loro; 5. Lampa Gallo Round; 6. Lampa podłogowa Solo
Złote lustra
Na liście złotych dodatków lustra do salonu, oprawione w złote ramy zajmują pierwsze miejsce. Nie powinno ich więc zabraknąć w aranżacji, najlepiej dobranych do stylu wnętrza! Do wnętrz nowoczesnych warto wybrać równie proste zwierciadło w złotej oprawie, najlepiej prostokątne czy kwadratowe (nie zapominajmy, że kubiczny kształt jest uważany przez modernistów za doskonały). Nie popełnimy jednak błędu, jeśli zamiast nich wybierzemy lustra o zaoblonej formie. Wbrew zasadom? Nie szkodzi, one są po to, by je łamać!
Fot. 10. Minimalistyczne okrągłe lustro Hoko wiszące na mosiężnym haku. Proste i eleganckie zarazem. Doskonale wygląda w nowoczesnych wnętrzach, szczególnie w towarzystwie innych dekoracji wykonanych z modnego mosiądzu.
Fot. 11. Zaokrąglone, łukowe kształty to absolutny must have we wnętrzach już od kilku sezonów. Lustro Portal Vintage stojące doskonale wpisuje się w ten trend. [ Yassen Hristov, stylizacja: Kamila Jakubowska-Szmyd, sesja #wspierampolskidesign]
Fot. 12. Duże lustro Billet w złotej ramie oparte o ścianę to doskonałe rozwiązanie do salonu - rozświetli i optycznie powiększy przestrzeń, wygląda niczym przejście do kolejnego pokoju.
Natomiast do glamourowych aranżacji odpowiednie będą lustra w grubszych złotych ramach, np. ze szklanej mozaiki – wyraziste i od razu przyciągające wzrok swym dekoracyjnym i niezwykle luksusowym wyglądem. Właśnie olśniewający szyk powinien być ich najistotniejszą cechą. Kształt nie ma już takiego znaczenia.
Fot. 13. Niezwykle dekoracyjne okrągłe lustro Aurora w ramie wykonanej ze szklanej złotej mozaiki, zawieszone nad komoda w salonie, stanie się gwiazdą aranżacji zdobiąc wnętrze niczym szlachetna biżuteria kobiecy strój.
Do scandi chic pasują lustra pozbawione kanciastości i zdobień, okrągłe albo owalne, oprawione w dość cienkie ramy, oczywiście w kolorze złotym. Jeśli zaś chodzi o styl boho, to każde lustro się nada, pod warunkiem, że jest złote. Swobodna, eklektyczna mieszanka to coś, co ten styl kocha najbardziej.
Fot. 14. Pomysł na wprowadzenie złota do salonu w skandynawskim stylu - trzy owalne lustra Ambient Slim zestawione razem tworzą intrygująca dekorację wnętrza.
Fot. 15. Złota rama lustra Scandi świetnie prezentuje się na tle ciemnozielonej tapety ze złotymi liniami. Poduszka ze złota aplikacją uzupełnia aranżację.
Fot. 16. Mosiężny pręt lustra Demi Corrosi idealnie komponuje się ze złotymi elementami świeczników i zastawy stołowej wyeksponowanej w starym kredensie.
W naszej ofercie znajdziesz wiele złotych luster, a wśród nich z pewnością takie, które będzie pasowało do Twojego wnętrza. Oto kilka wybranych propozycji:
Fot. 17. Propozycje złotych luster do salonu: 1. Lustro Portal Stojące Złote; 2. Lustro Hoko Złote; 3. Lustro Ring Ambient; 4. Lustra Trio; 5. Lustro Fly Kintsugi.
Złote dekoracje
Bez nich aranżacja wydaje się niedokończona. Koniecznie więc pomyślmy o złotych przedmiotach dekoracyjnych, urządzając salon w jednym z najpopularniejszych obecnie stylów, o których pisaliśmy w artykule „Złoto we wnętrzach”. Mogą to być figurki, świeczniki ze złotego metalu i współczesne wariacje na temat dawnych płaskorzeźb z tego samego materiału oraz piękne wazony i naczynia, pokryte w całości lub częściowo złotym szkliwem.
Fot. 18. Zjawiskowa dekoracja w postaci złotych „liści", nóżki krzeseł, ranty stolików kawowych - sposobów na wprowadzenie złota do wnętrza jest wiele. [ @Euforma / instagram]
Fot. 19. Nawet jeden złoty akcent - na przykład w postaci wyrazistego wazonu potrafi zmienić charakter wnętrza. [Projekt: @the_fox_group_]
Fot. 20. Odcieni złota jest wiele, niezwykle ważny jest więc odpowiedni dobór odcieni wszystkich złotych elementów aranżacji. [ tapeta Boras Tapeter Scandinavian Designers /udekorujdom.pl ]
Niezastąpione w roli ozdób są również oprawione w złote ramy wielobarwne obrazy czy czarno-białe grafiki bądź pamiątkowe zdjęcia. Jeśli chodzi o ich ilość, to również zachęcamy do umiaru. Atrakcyjna rzecz, wyeksponowana na neutralnym tle, bardziej rzuca się w oczy i w efekcie lepiej odgrywa swą dekoracyjną rolę, niż gdy jest częścią grupy kilku przedmiotów. W ich towarzystwie zwyczajnie niknie. Poza tym, nadmiar bibelotów kłóci się z założeniami nowoczesnych aranżacji. Wszystkich, nawet tych wystawnych!
Fot. 21. Propozycje modnych złotych dekoracji do salonu: 1. Dekoracja na ścianę/uchwyt do szafki/PapDeco: 2. Zegar naścienny New Anda/Nomon; 3. Dekoracja ścienna/Kare; 4. Świecznik/House Docor; 5. Dywan Mesina Mustard/Universal 6. Figurka Pływaczka/Ende
Złote meble do salonu
One również przebojem wkraczają do wnętrz. Rzadko całe lśnią złotem. Częściej z metalu w tym kolorze są jedynie ich zdobnicze elementy, jak okucia oraz wstawki we frontach szafek i komód, cokoły na podstawie pufów, nogi sof i foteli albo tzw. skarpetki (czyli obwódki) na nóżkach krzeseł. Oczywiście, nie popełnimy błędu, jeśli wstawimy do salonu niewielki stolik kawowy o złotej barwie (jeden albo dwa – to zależy od wielkości pomieszczenia i liczby sof w kącie wypoczynkowym) czy umieścimy w narożniku lekki regał o złotej konstrukcji z drewnianymi półkami. Więcej złocistego blasku wzmocni szykowny charakter wnętrza!
Fot. 22. Złoto w nowoczesnym salonie? Oczywiście! szczególnie w postaci delikatnych nóżek mebli czy mosiężnych listew ściennych sprawdzi się znakomicie. [Projekt: @FajnoChałupaStudioProjektowe]
Fot. 23. Krzesła na złotych nóżkach to jedne z najmodniejszych obecnie mebli, w jadalni wyglądają niezwykle elegancko. [Projekt: @niedzielska.architektura]
Fot. 24. Złoty stolik kawowy plus mosiężne uchwyty to doskonały i prosty sposób na wnętrze zgodne z najświeższymi trendami. [Projekt: @will_be_studio / papdeco]
Złote dodatki w salonie – podsumowanie
Skupiliśmy się tutaj na salonie nie bez powodu – przecież ma być na tyle reprezentacyjny, żeby domownicy byli z niego dumni. A jego elegancji i klasy nic nie podkreśli bardziej niż złoto! Nie znaczy to jednak, że złote dodatki są zarezerwowane jedynie do tego pomieszczenia. Przeciwnie, teraz pojawiają się także w sypialni, przedpokoju i są na ogół takie same, jak te w pokoju dziennym. Złoto widać także na stole w jadalni – taką barwę mają sztućce, pod talerze, wzory na naczyniach czy pojemniki na przyprawy, a także w łazience. Po prostu wszędzie. Istny szał!
Fot. 25. Elegancki salon z dużą ilością złotych akcentów: nóżki fotela, komody i stolika kawowego, lampka i lustro Dolio w złotej ramie.
Fot. 26. Zastawa stołowa ze złotymi motywami i złote sztućce to obecnie jedna z najmodniejszych dekoracji stołu. [ Fyrklovern.pl]
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
ⓒ Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania zdjęć oraz wszelkich treści tego serwisu bez zgody GieraDesign. Zabrania się kopiowania i sprzedaży wzorów luster.