Mid-century modern – styl, który nie przemija

Mid-century modern – styl, który nie przemija

Jadalnia w stylu mid century-modernikona aparatu @Kroniki/Instagram; proj. @rumstudio.pl/Instagram

O tym przeczytasz w tym artykule:

Mogłoby się wydawać, że mid-century modern, styl z tak długim rodowodem, to już historia, interesująca tylko znawców designu. Nic bardziej mylnego. On wciąż żyje i co kilka lat znajduje nowych zwolenników, zarówno wśród projektantów mebli i dodatków do wnętrz, jak też zwykłych ludzi, którzy chcą modnie i efektownie urządzić swoje mieszkania. Teraz znów jest supertrendy!

Tak trwała popularność stylu mid-century modern to w dziejach wzornictwa i wnętrzarstwa prawdziwa rzadkość. Bez wątpienia przyczyniła się do niej nieprzemijająca uroda projektowanych w latach 50. i 60. dwudziestego wieku elementów wyposażenia wnętrz, a także ich funkcjonalność, wygoda i miły dla oka wygląd. 

Kuchnia w stylu mid-century modern.

Jadalnia w stylu mid-century modern.

Styl mid-century modern można przywołać kilkoma elementami wystroju, np. charakterystycznymi barwami i formami niektórych mebli i dodatków. ikona aparatu @_liniewprzestrzeni/Instagram

Kącik do pracy we wnętrzu w stylu mid-century modern.

Salon z jadalnią w stylu mid-century modern.

Lekkie, proste, ale przyciagajace wzrok formy – to kwintesencja tego stylu.ikona aparatu Katarina Rulinskaya @katrin_mood/Instagram , @acv_interiors/Instagram

linia

Lustra brązowe GieraDesign

Zobacz lustra brązowe w naszej ofercie >

linia

Trochę historii tego stylu

Mid-century modern to nazwa stylu projektowania wnętrz i architektury z połowy XX wieku (na co wskazuje sama nazwa). Przyjmuje się, że dominował od roku 1945 do końca lat 60., a jego źródeł należy szukać w Bauhausie. Był to czas gwałtownej urbanizacji oraz boomu demograficznego i wynikającej z nich potrzeby szybkiego produkowania dostępnych cenowo mebli i innych artykułów do wnętrz, co stało się realne dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii i materiałów.

To także czas, kiedy w designie pojawiło się mnóstwo wybitnych twórców, którzy dążyli do wypracowania formy idealnej, łączącej atrakcyjny wygląd z funkcjonalnością i ergonomią. I udało im się, bo to właśnie ich dzieła zadecydowały o wyjątkowości tego stylu. Uważano je nawet za niedościgłe wzory do naśladowania, co nie zmieniło się do dziś.

!

 

WARTO WIEDZIEĆ
Wiele z projektów z tamtych lat stało się tzw. klasykami, które zajęły czołową pozycję w historii designu i niezmiennie są przedmiotem pożądania. Co więcej, część z nich jest nadal produkowana, jak fotel, stół i krzesła Tulip Eero Saarinena, fotel Egg Arne Jacobsena, fotel z podnóżkiem Charlesa i Ray Eamesów, Panton Chair Vernera Pantona, lampa Bubble George’a Nelsona czy stolik kawowy Isamu Noguchi. FotelCharla i Ray Eamesów, lampa Bubble George'a Nelsona i stolik kawowy Isamu Noguchi.

Krzesło, stół i lampa w stylu mid-century modern.

ikona aparatu Fotel Charlesa i Ray Eamesów/Vitra, lampa Bubble George’a Nelsona/Hay i stolik kawowy Isamu Noguchi/Vitra.

Panton Chair Vernera Pantona I stół Tulip Eero Saarinena.

ikona aparatu Krzesło Vernera Pantona/Vitra, stół Tulip Eero Saarinena/Vitra.

linia

 

Mid-century modern po polsku

Również w Polsce nie brakowało znakomitych projektantów, którzy tworzyli w tym stylu, a ich prace, nierzadko dorównujące słynnym projektom z Zachodu, choć nie tak znane, są od pewnego czasu bardzo poszukiwanie. Chodzi między innymi o fotel 366 Józefa Chierowskiego (na zdjęciu poniżej żółty), krzesło Muszelka Teresy Kruszewskiej (na zdjęciu poniżej drewniane) czy fotel RM 58 Romana Modzelewskiego (na zdjęciu poniżej czerwony), którego zdobycie graniczyło z cudem, bo artysta wyprodukował w swojej pracowni jedynie kilkadziesiąt sztuk tego modelu. Do produkcji seryjnej trafił dopiero w 2012 roku i od tego czasu stał się dostępny.

Fotel 366 Józefa Chierowskiego

Krzesło Muszelka Teresy Kruszewskiej

Fotel RM 58 Romana Modzelewskiego

ikona aparatu Fotel 366 Józefa Chierowskiego/366 Concept, Krzesło Muszelka Teresy Kruszewskiej, Fotel RM 58 Romana Modzelewskiego/vzor

Mamy też inny powód do dumy – to właśnie u nas pojawiła się meblościanka, złożona z szafy, szafek, otwartych półek i nierzadko z chowanego na dzień tapczanu (wprawdzie małżeństwo Eamesów wymyśliło wcześniej podobny, segmentowy mebel, nazwany Eames Storage Unit, ale nie spotkał się on z zainteresowaniem amerykańskich klientów i zaniechano jego wytwarzania).

Ten unikatowy mebel został zaprojektowany na konkurs na projekty do małych mieszkań przez Bogusławę i Czesława Kowalskich w 1961 roku. Po licznych sukcesach na wzorniczych konkursach i wystawach oraz wprowadzeniu do masowej produkcji, królował w większości polskich domów. Nic dziwnego, był prosty, ergonomiczny i rozwiązywał problem urządzania mikroskopijnych pomieszczeń, jakie wówczas były normą.

Meblościanka Bogusławy i Czesława Kowalskich

Bogusława Kowalska przy zaprojektowanej przez siebie meblościance.

Bogusława Kowalska przy zaprojektowanej przez siebie meblościance.

Dziś nie cieszy się taką popularnością, głównie dlatego, że warunki mieszkaniowe znacznie się poprawiły, a poza tym pojawiły się nowe, efektowniejsze rozwiązania, jak np. robione na wymiar wysokie zabudowy.

Współczesna zabudowa meblowa w salonie w stylu mid-century modern

Ta wysoka zabudowa została zainspirowana meblościanką z lat 60. Jest stylowa, choć współczesna. ikona aparatu @Kroniki/Instagram; proj. @rumstudio.pl/Instagram,

Przedmiotem pożądania natomiast pozostaje niezmiennie polska ceramika z połowy XX wieku. Cenione są zwłaszcza słynne figurki z Ćmielowa autorstwa Mieczysława Naruszewicza, Hanny Orthwein i Henryka Jędrasiaka (nawiasem mówiąc, ich produkcja została kilka lat temu wznowiona), a także ozdobione geometrycznymi albo graficznymi wzorami porcelanowe, porcelitowe i fajansowe serwisy kawowe i obiadowe z Chodzieży (na zdjęciu obok), Jaworzyny Śląskiej czy Wałbrzycha.

Zestaw kawowy z porcelany z Ćmielowa z połowy XX wieku.

Zestaw kawowy z Ćmielowa z połowy XX wieku.

Warto tu także wspomnieć o tkaninach artystycznych, które tworzyły polskie artystki, bawiąc się formą, zestawieniami przędz, fakturami, perspektywą i światłem. Najbardziej znaną z nich jest Magdalena Abakanowicz (jej dzieła były wystawiane w najsłynniejszych muzeach, m.in. nowojorskim MoMA i paryskim Centre Pompidou), ale nie sposób pominąć też Jolanty Owidzkiej czy Marii Teresy Chojnackiej – taka samo wybitnych i cenionych na świecie. Ich prace to tkackie arcydzieła.

Tkaniny artystyczne Magdaleny Abakanowicz.

Magdalena Abakanowicz ze swoimi tkaninami artystycznymi.

linia

!

 

WARTO WIEDZIEĆ
Powszechne w tamtych czasach były tkaniny dekoracyjne, nierzadko projektowane przez utalentowanych malarzy czy grafików. Zdobiące je wyraziste wzory, przeważnie kompozycje abstrakcyjne, zwane pikasami, wprowadzały do wnętrz mnóstwo dynamizmu i oryginalności.

Styl mid-century modern we współczesnych wnętrzach

Urządzając wnętrze w duchu lat 50. I 60., nie trzeba koniecznie sięgać po kultowe meble sprzed sześciu czy siedmiu dekad. Przede wszystkim dlatego, że rzadko kogo na nie stać. Na przykład krzesło Muszelka Teresy Kruszewskiej, zachowane w dobrym stanie, na aukcjach osiąga cenę 50 tys. złotych. Także te wytwarzane współcześnie według oryginalnych projektów i tymi samymi metodami kosztują krocie, jak choćby fotel z podnóżkiem Charlesa i Ray Eamesów, który jest do kupienia za ponad 34 tys. złotych. I znajduje nabywców, co dobitnie wskazuje, że dla kolekcjonerów i miłośników dobrego wzornictwa klasyki designu z połowy ubiegłego wieku są tak samo cenne, jak dzieła sztuki!

Bez trudu można znaleźć również tańsze meble i dodatki projektowane zgodnie z założeniami tego stylu – interpretacje dawnych wzorów, dostosowane do współczesnych gustów i nierzadko zawierające elementy typowe dla panujących obecnie trendów. Nie trzeba się obawiać takiej mieszanki!

Można zestawiać charakterystyczne dla mid-century formy i zdobienia z tymi, które są modne teraz (ale nie glamourowymi, klasycznymi czy rustykalnymi – tu najbardziej liczy się nowoczesna prostota). Jeśli dodamy do wystroju charakterystyczne dla połowy wieku kolory, kształty i dekoracje (jakie, o tym dalej), powstanie bardzo stylowa aranżacja, która będzie najlepszym dowodem, że mid-century nie dał się zamknąć w muzeach, tylko wciąż żyje i nieustannie się rozwija.

Fragment ściany z namalowanym łukiem w kolorze musztardowym i okrągłymi gniazdkami.

Fragment wnętrza z okrągłym lustrem Sunset w stylu mid-century modern. GieraDesign

Zaokrąglone zabudowa meblowa w sypialni w stylu mid-century modern

Fragment kuchni z płytkami w geometryczne wzory w stylu mid-century modern

1. Oldschoolowe gniazdka elektryczne to szczegół, który wzmacnia styl wnętrza. ikona aparatu @rudnickamartyna; proj. @katarzynabaumillerstudio/Instagram, @aspar_agus/Instagram,

2. Lustro Sunset niczym grafika z tamtych lat. Praktyczne i bardzo dekoracyjne. ikona aparatu @rumstudio.pl/Instagram

3. Szafa, która jest jednocześnie przegrodą oddzielającą sypialnię od łazienki, to przykład dostosowania pomysłu sprzed 60 lat do nowoczesnego układu mieszkania. ikona aparatu @balickadesign/Instagram

4. Kompozycja z kafelków o różnych, geometrycznych wzorach przywołuje charakterystyczną dla stylu mid-century modern ornamentykę.
ikona aparatu @pionfotografia; proj. @a.plus.a/Instagram,

linia

Mid-century modern – cechy stylu

Choć styl mid-century modern jest łatwo rozpoznawalny, to nie posiada zestawu typowych cech, które pozwoliłyby go w prosty sposób opisać. Jest sumą wielu czynników, które składają się na jego charakterystykę i unikalność.

linia

Meble w stylu mid-century modern

Pozbawione zdobień, ale przyciągające wzrok ciekawym kształtem i idealnymi proporcjami. Najczęściej miały płynne, miękkie linie, bez ostrych krawędzi i kantów, choć zdarzały się także kubiczne, a także swobodne, inspirowane naturą organiczne czy biomorficzne kształty.

Aby takie uzyskać, designerzy z połowy ubiegłego wieku eksperymentowali z nowymi materiałami (ale nie rezygnowali z drewna!). Szczególnie upodobali sobie te, które nie ograniczały ich kreatywności, tylko dawały możliwość realizacji nawet najbardziej fantazyjnych pomysłów, czyli plastyczne tworzywa sztuczne czy łatwą do formowania giętą sklejkę. Jednak nie chodziło im w projekcie jedynie o epatowanie oryginalnością, ale także o ergonomię, tzn. o dopasowanie w fotelach, krzesłach czy sofach kształtu siedziska i oparcia do budowy anatomicznej człowieka, co zapewniało mu komfort wypoczynku.

Sofa na cienkich drewnianych nogach i obły miękki fotel w stylu mid-century modern

Sofa Seoto/Hida; fotel Oscar Niemeyer Midcentury 1950's

Współczesna drewniana komoda o organicznych kształtach w stylu mid-century modern

Miękka, obła forma, zwężające się u dołu nóżki i drewno z wyraźnym rysunkiem słojów, który zastępuje zdobienia – to kwintesencja mebla w tym stylu. ikona aparatu komoda/Bensari Ebenistes

linia

Kolejną wielką zaletą mebli mid-century modern jest ich lekkość, dzięki czemu wydają się mniejsze, niż są w rzeczywistości, nie zagracając pomieszczenia. A wrażenie przestronności we wnętrzach w tym stylu, który jest przecież spadkobiercą idei modernizmu, jest niezwykle istotne. Taki delikatny wygląd komód, szafek, kredensów, foteli czy sof to przede wszystkim zasługa cienkich, stożkowych nóżek, na jakich się wspierają i oczywiście ich opływowych form.

Jadalnia w stylu mod-century modern z krzesłami na delikatnych drewnianych nogach.

Ta kuchnia ma współczesną zabudowę, ale jej pastelowa kolorystyka, stół z krzesłami w stylu sprzed 60 lat, a także wyłożona terazzo podłoga przywołuje klimat mid-century modern. ikona aparatu tenditrendy.com

Zaokrąglona fornirowana komoda w stylu mid-century modern na cienkich metalowych nóżkach

Efektowne i supernowoczesne – wnętrze w stylu mid-century modern zawsze wygląda modnie. ikona aparatu @michal.raca/Instagram

linia

Oświetlenie mid-century modern

Nie tylko meble, ale także wiele projektów lamp z okresu mid-century modern zapisało się na trwałe w historii wzornictwa. To m.in. kuliste i elipsoidalne w formie lampy Bubble z siatki polimerowej na stalowym stelażu George’a Nelsona, nawiązujące do azjatyckich lampionów lampy stojące i wiszące z papierowymi abażurami Isamu Noguchi czy kinkiety Dahlia z barwionego szkła o niezwykłych kształtach, autorstwa Maxa Ingranda. Tak piękne, że do dziś są wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń designerów. Nic więc dziwnego, że nawiązujące do nich formą oprawy oświetleniowe bez trudu można znaleźć w sklepach.

Żyrandol z barwionego szkła Maxa Ingranda

Żyrandol z barwionego szkła Maxa Ingranda ikona aparatu artsy.net

Lampy Bubble Georga Nelsona w stylu mid-century modern

Lampy Bubble Georga Nelsona ikona aparatu andlight.pl

linia

Dostępne są również okazałe, gwiaździste żyrandole czy lampy podłogowe na łukowatym ramieniu z ogromnym, półkolistym kloszem, które w tamtych czasach uwielbiano. Każda z nich będzie nie tylko źródłem światła, ale i niebagatelną ozdobą, która podkreśli charakter wnętrza mid-century modern.

Lampa grzybek na stoliku kawowym.

Lampa w kształcie grzyba w stylu mid-century modern jest hitem tego sezonu.
ikona aparatu Flowerpot VP3/&Tradition

Kinkiet szklana kula na ścianie w sypialni koło łóżka.

Kinkiet szklana kula – świetnie się wpisuje w typowe dla mid-century modern obłości. ikona aparatu @asymetricstudio/Instagram

linia

Specyficzna kolorystyka stylu mid-century modern

Dominowały spokojne, neutralne barwy, jak biel, beże i brązy, od których wyraźnie odcinały się akcenty jaskrawych oranży, żółci, rdzawej czerwieni, soczystej zieleni, kobaltowego lub wpadającego w granat błękitu oraz detale w kontrastowym zestawieniu czerni i bieli. W takich kolorach były na ogół tkaniny dekoracyjne, jak zasłony i poduszki, rzadziej obicia tapicerowanych mebli, a także jedna ze ścian.
W niektórych krajach, jak np. w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza w latach sześćdziesiątych, jaskrawe odcienie bywały zastępowane pastelami, które są łagodniejsze dla oka i przez wszystkich dobrze tolerowane.

Salon w szaro-beżowej kolorystyce z niebieskiem fotelem i brązowym lustrem nad sofą. GieraDesign

W inspirowane stylem z połowy XX wieku wnętrze znakomicie wpisuje się lustro brązowe Lapis o nieregularnej, organicznej formie.

Łazienka w stylu mod-century modern z zielonymi płytkami.

Komoda, której historia siega XX wieku, została przerobiona na szafkę pod umywalkę. Jest pojemna, efektowna i nadaje styl wnętrzu.
ikona aparatu Agnieszka Szustorowska @White Side Studio/Instagram;
proj. @ kasia_sosinska_interiors/Instagram

Niebieskie szafki na tle łososiowej ściany w kuchni w stylu mid-century modern

Łagodne dla oka kolory pastelowe, były często używane w stylu mid-century modern. ikona aparatu @onistories/Instagram; proj. @mistovia/Instagram

Jasna jadalnia z drewnianymi i granatowymi frontami szafek oraz czarno-białą lampą nad stołem.

Wystrój tej kuchni dowodzi, że stylowe krzesła i lampa wystarczą, by współczesne wnętrze zyskało pożądany charakter.
ikona aparatu @furora.studio/Instagram

linia

linia

Obłości i zaokrąglenia

Obłe formy to najbardziej rozpoznawalna cecha wszelkich odmian mid-century modern, co warto podkreślić jeszcze raz. Okrągłe, półokrągłe bądź owalne kształty przyjmuje większość elementów wystroju, od mebli, przez urządzenia sanitarne, po dodatki dekoracyjne. Motywy przyjemnie zaokrąglonych figur geometrycznych dominują również w ornamentyce – na deseniach tkanin czy wzorach zdobiących płytki ceramiczne. A gdyby dodać do nich jeszcze łuki? Chociaż pojawiły się we wnętrzach dopiero w kolejnej epoce (w latach 70.), nie będzie błędem wprowadzenie ich do aranżacji w stylu z połowy XX wieku. Znakomicie się w niej odnajdą. Zapewniamy!

Zaokrąglone umywalki w łazience na tle płytek o geometrycznych wzorach z półkolami

Różne figury geometryczne na kafelkach tworzą razem efektowną, niemal malarską kompozycję. ikona aparatu @by.palmowska/Instagram

Wyspa w kuchni o zaokrąglonych rogach.

Kolejny przykład kuchni umiejętnie wystylizowanej na wnętrze z połowy XX wieku. ikona aparatu @fuga_architektura_wnetrz/Instagram

Okrągłe lustro GieraDesign na tle zielonego łuku namalowanego na ścianie.

Namalowany na ścianie łuk tworzy świetne tło dla okrągłego lustra bez ramy. ikona aparatu @ fuga_architektura_wnetrz/Instagram

linia

Ekspozycja ceramiki

Stojące w oszklonych witrynach czy na otwartych półkach figurki z połowy wieku albo ozdobione wyrazistymi, abstrakcyjnymi czy opartowskimi ornamentami filiżanki, dzbanki, imbryki to znaczący wyróżnik mid-century modern. Ceramika z tego okresu wciąż jest do zdobycia. Można ją wyszperać na pchlich targach albo w zakamarkach szafek i kredensów w domach babć. Jeśli zaś ktoś nie ma duszy uwielbiającego poszukiwać skarbów kolekcjonera, niech wyeksponuje ładne naczynia, które ma. Oczywiście nie te we wzory kwiatowe, ale w geometryczne (współczesna ornamentyka jest przecież dziedzictwem twórczego dorobku tamtych lat). Nadadzą się też jednobarwne, zwłaszcza w mocnych kolorach. Będą wyglądać równie stylowo. Pamiętajmy jednak o umiarze. Zbyt dużo bibelotów kłóci się z oszczędnym charakterem tego stylu!

Ceramiczka figurka kobiety, filiżanka i regał z ceramiką z połowy XX w.

Figurki z Ćmielowa oraz typowe dla mid-century modern naczynia ceramiczne tworzą kolekcję, która jest wspaniałą dekoracją wnętrza.

linia

Ściany w aranżacjach mid-century modern

Pełne wyrazu, a właściwie tylko jedna, przyciągająca wzrok od wejścia, to był prawdziwy hit we wnętrzach z połowy ubiegłego wieku. Zazwyczaj malowano ją farbą w którymś z wymienionych wyżej kolorów, nierzadko też ozdabiano plastrami cegły lub płytkami niewypolerowanego kamienia. Najczęściej jednak kładziono na niej boazerię z drewna z naturalnym odcieniu, która odgrywała nie tylko dekoracyjną rolę, ale również praktyczną – jej zadaniem było ocieplenie i wygłuszenie wnętrz. O tym, jak była popularna, najlepiej świadczy fakt, że do dziś się widuje ją w niezmodernizowanych mieszkaniach z tamtych lat.

Tapeta w geometryczne wzory na ścienie w kuchni.

Pomalowana w geometryczne wzory okładzina ściany wygląda bardzo stylowo.
ikona aparatu @dyk.design/Instagram

Drewniana ściana w salonie w stylu mid century modern.

Łukowe lustro Portal stojące prezentuje się pięknie na tle drewnianej okładziny ściany. ikona aparatu @hanna_pietras_architects/Instagram

linia

Dekoracje ścian

Obrazy. Współczesne malarstwo niefiguratywne w żywej kolorystyce to obowiązkowy element dekoracyjny aranżacji mid-century modern. Tak samo charakterystyczne dla tego stylu są czarno-białe, abstrakcyjne albo linearne grafiki. Idealnie wpasują też w wystrój wydruki nowatorskich, przepełnionych ironią plakatów Józefa Mroszczaka, Henryka Tomaszewskiego, Jana Lenicy czy innych artystów, tworzących słynną na całym świecie Polską Szkołę Plakatu. Bardzo ciekawych, inspirujących i – co najważniejsze – wciąż do kupienia!

Obraz Nikodema Szpunara nad komodą

Tu najmocniejszym akcentem jest obraz autorstwa Nikodema Szpunara. Nie tylko zdobi, ale ożywia wnętrze. ikona aparatu projekt wnętrza: @bartekdubiak/Instagram

Ceramiczna dekoracja ścienna w stylu mid century modern

Dekoracja ścienna mesquerade/Kare

Plakat Henri Matisse'a w stylu mid-century modern

Plakat Henri Matisse'a ikona aparatu postery.com

linia

Lustra do wnętrz w stylu mid-century modern

Zwierciadła mają moc optycznego powiększania wnętrz i choćby z tego względu w tak bardzo ceniącym przestronność mid-century modern są pożądane. A jeśli zdobią je motywy dekoracyjne, wyrosłe z fascynacji ludzi z połowy XX wieku podróżami międzyplanetarnymi czy złudzeniami optycznymi, to stają się wręcz koniecznie!

Lustro Eclipse z niebieską wstawką zawieszone nad komodą w salonie mid-century modern. GieraDesign

Lustro Eclipse niebieskie idealnie pasuje do wnętrza zaaranżowanego w stylu mid-century modern.

Lustro Sign Inco w stylu mid-century modern, zawieszone w sypialni. GieraDesign

My, wzorem twórców z lat 50. i 60. XX wieku, również bawiliśmy się geometrycznymi formami. I tak powstało lustro Sign Inco niebieskie.

linia

Lustra dekoracyjne do wnętrz w mid-century modern

Proponujemy zainteresować się przygotowanymi przez nas specjalnie do aranżacji w tym stylu lustrami dekoracyjnymi z inspirowanej planetami kolekcji Cosmic (zaprojektowanej dla GieraDesign przez Nikodema Szpunara i Kamilę Niedzwiedzką), która składa się z kilku luster pokrytych opartowskimi wzorami. Nadrukowane na taflę lustrzaną faliste linie deformują odbicie, rozmywając je, szatkując i miejscami zaczerniając, co daje efekt interferencji. Są niezwykłe!

Lustra Jupiter i Mars z kolekcji Cosmic. Szpunar Studio dla GieraDesign

Jupiter i Mars z kolekcji Cosmic to więcej niż lustra. To dzieła sztuki!

Lustro Cosmic Neptune - dekoracyjne niebieskie z interferującym wzorem. Nikodem Szpunar dla GieraDesign

Lustro Cosmic Neptune Projekt kolekcji Szpunar.Studio dla GieraDesign

linia

W aranżacjach mid-century modern znakomicie odnajdą się również lustra dekoracyjne podświetlane z kolekcji Luna. Ten awangardowy model, dostępny w wielu wariantach kolorystycznych, został zainspirowany wyglądem księżyca w różnych jego fazach i pozycjach na niebie. Ciemny środek i wydobywające się zza niego światło przywodzą na myśl zaćmienie, uchwycone w momencie oczekiwania na rozbłysk. Intryguje, działa na wyobraźnię i skłania do przeróżnych interpretacji.

Lustro dekoracyjne podświetlane Luna - półokrągłe z czarnym półkolem. GieraDesign

Lustra dekoracyjne podświetlane Luna z postarzanym szkłem i Luna Semi czarno-niebieskie na białym tle. GieraDesign

Do zaprojektowania luster Luna i Luna Semi zainspirowały nas dzieła twórców abstrakcji geometrycznej.

linia

Świetnie też wpasują się lustra Sunset, Novi, Demi i inne z kolekcji Fusion. Kolorowe, z wyraźnymi podziałami geometrycznymi, do złudzenia przypominają dzieła twórców abstrakcji geometrycznej i są tak samo dekoracyjne.

Lustro Sunset z zielonym lustrem wiszące w jadalni. GieraDesign

Lustro Sunset zielone to przyciągający wzrok element wystroju wnętrza.

Lustro Sunrise grafitowe wiszące nad drewnianą komoda. GieraDesign

Lustro Sunrise grafitowe też zostało stworzone z myślą o wnętrzach w stylu mid-century modern.

Lustro dekoracyjne Novi z półką w korytarzu. GieraDesign

Lustro Novi z półką jest na równi praktyczne co dekoracyjne.
ikona aparatu Yassen Hristov

linia

Kolekcja luster dekoracynych Novi od GieraDesign

Novi i Fusion mają identyczny kształt, ale różnią się kolorami i detalami zdobniczymi. Dzięki temu łatwo wybrać takie, które idealnie pasuje do aranżacji.

linia

linia

Lustra do łazienki w stylu mid-century modern

Przyjmują proste niewyszukane kształty i są oszczędne w detale, bo zgodnie z założeniami modernizmu, ich forma wynika z funkcji. Lustra łazienkowe, które polecamy do aranżacji mid-century modern, to m.in. owalny Ambient, Bilet o zaokrąglonych rogach czy okrągłe Scandi - wszak zaokrąglenia są w tym stylu bardzo mile widziane.

Lustro okrągłe Scandi Slim w czarnej ramie w łazience w stylu mid-century modern. GieraDesign

Lustro Scandi slim odnajdzie się w wielu stylach wnętrz, także w mid-century modern. ikona aparatu @houmi.projekty/Instagram

Lustro Ring Ambient owalne w okrągłej mosiężnej ramie w beżowej modernistycznej łazience. GieraDesign

Lustro Ring Ambient ikona aparatu ONI studio; proj. @jtgrupa/Instagram

Lustro prostokątne z zaokrąglonymi rogami Billet od GieraDesign w łazience w stylu mid-century modern.

Czarna rama lustra Billet i taka sama barwa umywalki i kwadratów na szachownicy. Taka powtarzalność kolorów jest gwarancję udanej aranżacji. ikona aparatu @dyk.design/Instagram

linia

Dwa owalne lustra Ambient z łukami nad podwójną umywalką w łazience w stylu mid-century modern. GieraDesign

Lustra Ambient złote powtarzają owalny kształt szafki podumywalkowej. Taka konsekwencja w doborze form jest bardzo ważna w aranżacji. ikona aparatu @luumostudio/Instagram

linia

Do łazienki mid-century modern, świetnie wpasują się również wszystkie obłe zwierciadła bez ramy, czyli…

linia

Lustra nieregularne

Mają opływowe, organiczne kształty, a właśnie takie zaczerpnięte z natury formy w owym okresie przecież uwielbiono. Zwierciadła takie, jak Plama, Lapis czy Roco, idealnie wpiszą się w każdą aranżację w stylu mid-century modern. A lustra nieregularne podświetlane dodatkowo podkreślą walory ściany.

Lustro o nieregularnym kształcie Plama no.3 zawieszone w przedpokoju w stylu mid-century modern. GieraDesign

Z nieregularnymi dziabkami widocznymi na okładzinie podłogi i ściany z terazzo idealnie koresponduje nieregularny kształt lustra.
ikona aparatu @Onistudio; proj. @grupanono/Instagram

Lustro nieregularne postarzane Fly – dekoracja w salonie mid-century modern. GieraDesign

Lustro Fly Antique o postarzanej tafli to akcent, który nieco zaburza nieskazitelność aranżacji. I o to chodzi!

linia

Lustro o organicznym kształcie Plama no.3 w białej łazience w stylu mid-century modern. GieraDesign

Lustro Plama no. 3, mimo że pozbawione ramy, jest dekoracją wnętrza. To zasługa jego intrygującego kształtu.
ikona aparatu @fuga_architektura_wnetrz/Instagram

linia

Czy warto sięgnąć po styl mid-century modern, urządzając wnętrze?

Zdecydowanie tak! Przede wszystkim dlatego, że ten styl się nie starzeje. Nawet jeśli wychodzi z mody, to tylko na krótko i zawsze powraca, niemal niezmieniony, wciąż wyglądający nowocześnie i atrakcyjnie. Nieprzemijająca uroda aranżacji mid-century modern nie jest jednak ich jedyną zaletą. Mają też inny, istotny walor – podatność na zmiany. Nie potrzeba wiele, żeby dostosować je do aktualnie lansowanych trendów czy zmieniających się upodobań. Właściwie wystarczy tylko przemalować ściany, stare poduszki, zasłony i dodatki dekoracyjne (wszystkie lub tylko niektóre) zastąpić innymi, by powstał wystrój bardziej świeży i na czasie.

 

zakończenie tła

Linia szara

ⓒ Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania zdjęć oraz wszelkich treści tego serwisu bez zgody GieraDesign. Zabrania się kopiowania i sprzedaży wzorów luster.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium