Jak czyścić lustro? To jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących luster. Niestety ogromna większość internetowych porad jest niefachowa i powiela za innymi sposoby, które mogą uszkodzić ten delikatny przedmiot. Dowiedz się od fachowców, jak prawidłowo pielęgnować lustro.
Doradza: Aleksandra Giera / GieraDesign
Nieskazitelnie czyste lustro jest nie tylko funkcjonalnym przedmiotem, ale również ozdobą wnętrza. Sprytnie umieszczone doświetli wnętrze lub stworzy wrażenie dodatkowego okna. Nie stanie się taki, gdy cały efekt zepsują zabrudzenia.
Dlaczego czyszczenie luster sprawia problemy?
Mycie lustra wydaje się czynnością banalnie prostą. Okazuje się jednak, że często przysparza nam sporo problemów. Jak usunąć zaschnięte zabrudzenia, żeby nie porysować szkła? Jakich środków używać, żeby nie uszkodzić warstwy srebra? Jak myć, żeby nie pozostawić smug? Oto problemy, z którymi borykamy się najczęściej. W tym artykule podpowiemy Wam, jak się z nimi rozprawić.
Czy można myć lustro tak samo jak szyby?
To pytanie zdaje się być kluczowym, bo trzeba pamiętać, że mycie lustra to nie to samo, co mycie szyb! Lustro to nie tylko tafla szklana, odporna na większość substancji chemicznych, ale przede wszystkim warstwa srebra naniesiona od tyłu, która przemienia szkło w zwierciadło. Co prawda jest ona zabezpieczona podlewem przed wilgocią i wieloma czynnikami chemicznymi, ale po ucięciu krawędź, nawet ta oszlifowana, odsłania dostęp do warstwy srebra. A zatem zetknięcie aktywnych substancji z krawędzią zwierciadła, powoduje, że srebro zaczyna wchodzić z nimi w reakcję i pojawiają się ciemne, brzydkie plamy. Ponadto chemiczne uszkodzenia podlewu, czyli warstwy zabezpieczającej, spowodowane stosowaniem niewłaściwych środków myjących, skutkują korodowaniem srebrzanki.
Fot. 2. Używając niewłaściwych środków można uszkodzić lustro. Gdy nadmiar preparatu wpłynie w szczeliny lub pozostanie na krawędzi lustra, nastąpi korozja warstwy srebra i na zwierciadle pojawią się plamy.
Jakich środków do mycia luster unikać?
Zgodnie z zaleceniami producentów tafli lustrzanych, do mycia luster nie wolno używać środków, o silnie kwaśnym lub silnie zasadowym odczynie pH. Powodują one uszkodzenie podlewu, a w efekcie korozję srebra, szczególnie, gdy krople płynu pozostaną na dłużej na krawędzi. A do takich substancji należą:
Woda z octem
Wszelkie octany, płyny do szyb zawierające ocet i sam ocet są wysoce szkodliwe dla lustra. Są to substancje mocno kwaśne, o niskim pH, bardzo aktywne chemicznie, które uszkadzają podlew lustra i narażają je na korozję srebra, w wyniku czego przy krawędzi pojawiają się ciemne plamy. Z tego samego powodu do klejenia luster nie wolno stosować silikonów i klejów zawierających octany. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Jak przykleić lustro do ściany lub płytek”.
Woda z amoniakiem
Powszechnie polecana do mycia luster woda amoniakalna, czyli roztwór amoniaku w wodzie, ma z kolei wysokie pH, czyli odczyn silnie zasadowy. To również jeden ze środków bardzo szkodliwych dla luster. Huty produkujące szkło odradzają stosowanie takich substancji do mycia, pod groźbą utraty gwarancji na taflę lustrzaną, my też.
Mleczko do czyszczenia
Do mycia luster nie wolno używać ziarnistych preparatów myjących, typu mleczko do łazienki, ani żadnych inny podobnych środków ściernych. Zawarte w nich drobinki mogą głęboko porysować taflę szklaną, a powstałe rysy będą nie do usunięcia. Z tego samego powodu odradzamy również używanie druciaków i szorstkich gąbek do naczyń.
Nie daj się zwieść chwytom reklamowym na opakowaniach płynów do mycia szyb i luster. Nie używaj tych, w których składzie znajdziesz ocet, amoniak i/lub kwas cytrynowy. Istnieje przekonanie, że woda z octem lub woda z amoniakiem, to idealny sposób na mycie luster. Nic bardziej mylnego! O ile to dobry sposób na mycie okien i szyb, to nie nadaje się do luster! Unikaj substancji agresywnych chemicznie – rozpuszczalników organicznych (typu aceton, benzyna, fenol), acetonów, amoniaków, kwasów i metanolu (aldehydu mrówkowego inaczej formaldehydu).
Czym czyścić lustro bezpiecznie i skutecznie?
Lustra powinno się czyścić miękką czystą szmatką, ewentualnie papierem oraz wodą lub klasycznym środkiem do czyszczenia szkła o odczynie neutralnym (pH ok. 7) bez dodatku wyżej wymienionych substancji. Oto rekomendowane przez nas sposoby:
Płyny do mycia szyb
To podstawowa oręż, po jaką sięgamy i tu niestety napotykamy sporą pułapkę. Mnóstwo płynów do mycia szyb i luster powinno być przeznaczonych jedynie do mycia szyb. Te zawierające ocet, amoniak czy kwas z cytryny nie nadają się do luster. Bezpieczny płyn do luster powinien mieć neutralny odczyn, nie może zawierać substancji silnie kwaśnych, ani silnie zasadowych. Skoro już to wiesz – czytaj etykiety!
Mikrofibra i ciepła woda
Oporne plamy, np. tłuszcz czy kosmetyki, najlepiej usuwać za pomocą wypłukanej w mocno ciepłej wodzie i dobrze wyciśniętej irchy lub ściereczki z mikrofibry (w odróżnieniu od papieru, nie pozostawiają pyłu nawet przy silniejszym przecieraniu). Po umyciu lustro należy drugą taką samą ściereczką wytrzeć do sucha. Zwierciadło nie powinno pozostać wilgotne, a na krawędziach nie powinny występować krople. To sposób naprawdę skuteczny i całkowicie ekologiczny.
Na trudne zabrudzenia – wełna stalowa
Jeśli po standardowym myciu wciąż pozostaną jakieś zaschnięte plamy, kropki pozostawione przez muchy czy innego podobne zabrudzenia, polecamy użyć delikatnej wełny stalowej z oznaczeniem „000” lub „00”. Nie uszkodzi ona szkła, a skutecznie usunie nawet najtrudniejsze zabrudzenia. Można je nabyć w każdym większym sklepie budowlanym. Ale uwaga! Taką wełną nie należy szorować ram luster wykonanych z innych materiałów niż szkło.
Użyj niewielki kawałek wełny stalowej, a po czyszczeniu zabezpiecz go w torebce strunowej, aby nie zbierał pyłu czy drobinek piasku z podłogi, które mogłyby porysować lustro przy kolejnym myciu. Unikaj też rozcierania wełną resztek pasty do zębów, która może zawierać cząstki ścierne – te zmyj mikrofibrą i wodą.
Jak umyć lustro aby nie pozostawić smug?
Wielu producentów płynów do mycia luster jawi dodatek octu czy amoniaku, jako łatwy sposób na lustro bez smug. Pamiętajmy, że te substancje nie nadają do luster! Opisane powyżej rozwiązanie z mikrofibrą i ciepłą wodą, to idealny sposób na lustro bez smug. I nie potrzeba żadnych detergentów. Zadbaj jedynie o to, żeby szmatka była czysta, a woda ciepła. Na koniec przetrzyj zwierciadło drugą szmatką do sucha.
Jak myć lustro, aby przedłużyć jego nieskazitelny wygląd?
Mycie lustra powinno przebiegać w taki sposób, aby płyn nie pozostawał na krawędziach i nie wnikał w szczeliny między lustrem a ramą, gdzie długo odparowuje. Lustra łazienkowe są odporne na standardowe warunki wilgotności panujące w tym wnętrzu, ale nie na długie działanie wody. Należy dbać o to, aby krawędzie luster po myciu pozostały suche. Jeśli stosujesz płyn do mycia luster, to preparat najlepiej rozpylać na szmatkę (jeśli lustro składa się z elementów) lub na taflę z odległości ok. 20-30 cm, aby równomiernie ją pokrył, bez stróżek płynu, których krople zawisną na krawędzi lub w płyną w szczeliny.
[X]
Środki antystatyczne
Nie każde lustro wymaga tak ciężkich zmagań jak opisane powyżej. Przy niewielkich zabrudzeniach, lustro można pielęgnować podobnie jak meble – z użyciem miękkiej szmatki i środka antystatycznego (typu Pronto). Z odległości ok. 20-30 cm rozpyl niewielką ilość preparatu na lustro i przetrzyj je ściereczką z irchy lub mikrofibry. Zwierciadło będzie czyste, a naniesiony preparat spowolni osiadanie kurzu.
Mycie luster – podsumowanie
Na temat czyszczenia luster opublikowano w Internecie mnóstwo artykułów. Niestety w większości z nich wprowadza w błąd. Uważaj na niefachowe porady i domowe sposoby. Unikaj środków zawierających ocet, amoniak, kwas z cytryny lub inne agresywne chemicznie substancje, mocno kwaśne lub mocno zasadowe. Najlepiej myć lustro ciepłą wodą i miękką czystą szmatką z mikrofibry lub irchy. To sposób niezwykle skuteczny i całkowicie ekologiczny. Dobrym sposobem jest również mycie luster odpowiednim płynem i papierem (choć naszym zdaniem mikrofibra jest lepsza bo nie pyli). No i co najważniejsze – zawsze przetrzyj lustro do sucha. Dbaj o to aby, na krawędziach zwierciadła nie pozostawały krople płynu. To przedłuży jego trwałość i nieskazitelny wygląd.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Autorzy zdjęć w kolejności występowania: Tomasz Zajda / AdobeStock / GieraDesign; ⓒ Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania zdjęć oraz wszelkich treści tego serwisu bez zgody GieraDesign. Zabrania się kopiowania i sprzedaży wzorów luster.