Fot. 1. Odcień butelkowej zieleni na szafkach został dobrany do koloru pojawiającego się na wzorzystych płytkach. Doskonałym uzupełnieniem tej efektownej łazienki stało się dekoracyjne lustro Fusion złote, które zawisło nad umywalką. [ Projekt i wizualizacja: studio-kreska.pl]
O tym przeczytasz w tym artykule:
- Jak i gdzie zastosować butelkową zieleń w łazience?
- Jak wprowadzić zieleń na ścianach łazienki?
- Zielone akcenty w stonowanej łazience
- Z czym łączyć butelkową zieleń w łazience?
- Zielone dodatki do łazienki
Zieleń w kolorze butelki to kolor, który kilka lat temu skradł serca projektantów wnętrz i do dziś jest powszechnie stosowany. Doskonale sprawdza się w każdym pomieszczeniu, także w łazience. Obejrzyjcie inspirujące aranżacje architektów.
Jak i gdzie zastosować butelkową zieleń w łazience
Jeśli łazienka jest na etapie projektu lub planujemy generalny remont, łatwo będzie nam zaaranżować zieleń na ścianach. Jeżeli jednak nie chcemy całkowicie zmieniać pomieszczenia, możemy je ożywić jedynie zielonymi akcentami. Pokażemy Wam jak to robią architekci. Na podstawie poniższych aranżacji, zaprezentujemy kilka pomysłów na to, jak z powodzeniem wprowadzić butelkową zieleń do łazienki. Czasem wystarczy pomalować jedną ścianę, zmienić fronty meblowe albo po prostu wzbogacić łazienkę o zielone dodatki, a efekt będzie zachwycający. Tak, ten kolor robi wrażenie, nawet użyty w niewielkiej ilości.
Fot. 2. Biało-zielona łazienka ocieplona drewnem. Charakteru dodają jej czarne akcenty – podłoga, armatura, lampy i duże okrągłe lustro. [ Projekt i wizualizacja: juststudio.pl ]
Lustro Scandi od 649 zł
Lustro Scandi Belt od 989 zł
Zieleń na ścianach w łazience – płytki, farba, a może tapeta?
Każdy sposób jest dobry, aby naszą łazienkę ubrać w zieleń. Ważne, aby użyte materiały były wysokiej jakości i odpowiednie do łazienki, a właściwie do szczególnych warunków wilgotności, jakie w niej panują. Nie każda farba albo tapeta nadają się do łazienki.
Ściany, jak malowane
Malowanie, to najprostszy sposób na zielone ściany w łazience. Ciekawszym sposobem jest pokrycie ich tynkiem dekoracyjnym w kolorze butelkowym – ich wybór jest obecnie bardzo duży, zarówno jeśli chodzi o kolory, jak i struktury. W dużej łazience możemy sobie pozwolić na dużą ilość zieleni. W kolorze butelkowym mogą być nie tylko ściany, ale również sufit. Oczywiście nie zapomnijmy o tym, by takie pomieszczenie rozświetlić dużym lustrem i jasnymi akcentami. W małych pomieszczeniach ciemne barwy lepiej stosować jedynie w akcentach – użyte w nadmiarze będą przytłaczające i zmniejszą optycznie wnętrze.
Fot. 3. Ściana pomalowana na ciemną zieleń tylko do połowy, poniżej białe płytki, które rozjaśniają wnętrze. Zielony kolor powtórzony został również na podłodze w formie płytek. [ Projekt i wizualizacja: wzstudio.pl]
Zielone płytki, i to jakie!
Wybierz takie, żeby każdy oko zawiesił – drobne w stylu lat 50-tych, duże imitujące zielony marmur czy trójwymiarowe zielone kafle. Jeśli takimi płytkami wyłożysz jedną ze ścian, to więcej dekoracji w łazience nie trzeba. Taka ściana nie może mieć konkurencji, dlatego pozostała część wnętrza powinna być urządzona prosto i ponadczasowo – np. w bielach, szarościach, z czarnymi akcentami. Nawet lustro łazienkowe może być pozbawione ramy i ozdób.
Fot. 4-5. W tej łazience butelkowa zieleń pojawia się tylko na jednej ścianie, za to w postaci niezwykle efektownych płytek. Nad umywalką zawisło zwierciadło okrągłe, ale równie dobrze pasowałoby tu pozbawione ramy lustro o nieregularnym kształcie. [ Projekt i zdjęcia: @wrhl_design / instagram ]
Lustro Roco
od 849 zł
Lustro Plama no.3
od 799 zł
Co mamy dziś na tapecie? Zieleń!
Wybór tapet na rynku jest ogromny. Coraz więcej z nich nadaje się również do łazienki, choć odradzamy takie rozwiązanie w miejsca bezpośrednio narażone na działanie wody, czyli np. pod prysznic. Zielona tapeta w geometryczne wzory lub w motywy roślinne to świetny sposób na zieleń w łazience. Warto uzupełnić ją również innymi zielonymi akcentami.
Fot. 6. Zielony blat i zielona wzorzysta tapeta tworzą świetny duet. Lustro półokrągłe bez ramy doskonale wtapia się we wnętrze. [ Projekt i wizualizacja: a2studio.com.pl ]
Łazienka z zielonymi akcentami
Wykończenie lub remont łazienki zawsze wiąże się nie tylko z dużym bałaganem w domu, ale również ze sporymi kosztami. Dlatego urządzając to pomieszczenie warto postawić na rozwiązania ponadczasowe, a ekstrawaganckie dodatki czy kolory, jak butelkowa zieleń, zastosować jedynie w akcentach.
Fot. 7. Zielony akcent w postaci płytek na obudowie stelaży. [ Projekt i zdjęcie: deerdesign.pl ]
Zielone meble w łazience
Zielone fronty szafek czy szuflad, to idealny sposób na duże płaszczyzny zieleni w łazience. Zestawione z ponadczasową bielą i czernią, stworzą ciekawe, kontrastowe połączenie i ożywią wnętrze. A jeśli z czasem najdzie nas ochota na zmianę aranżacji, łatwo je przemalować.
Fot. 8-9. Szafki w kolorze butelkowej zieleni ożywiają tę białą łazienkę. Z zielonym kolorem doskonale wyglądają złote dodatki w postaci uchwytów meblowych, armatury i lustra w złotej ramie. [ Projekt i zdjęcie: @tilo.projektowaniewnetrz / instagram ]
Fot. 10. Szafka w stylu kolonialnym pomalowana na zielono, zyskuje zupełnie nowy świeży wygląd. Będą do niej pasować nowoczesne lustra w czarnej ramie, np. lustra Billet z zaokrąglonymi rogami.
Zielone dodatki do łazienki
Ciekawym rozwiązaniem ostatnich lat jest kolorowa armatura. Zielona umywalka, miska ustępowa, a nawet krany w kolorze butelki to bardzo oryginalny sposób na ubranie łazienki w zieleń. Jeśli jednak meble lub armatura wydają się być zbyt zobowiązujące, zdecyduj się na mniejsze kroki - postaw na drobne zielone dodatki łazienkowe. Kubeczki, mydelniczki, ręczniki, grafiki, a także żywe zielone rośliny, to sposób na szybką i niedrogą metamorfozę wnętrza.
1. Plakat: Polska Szkoła Plakatu / Ryszard Kaja; 2. dywanik łazienkowy / Galicja; 3. dozownik Beryl / Homla; 4. zielona umywalka / Massi; 5. ręczniki / Aquanova; 6. mydelniczka Gniazdo / Ceramystiq.
Zielone dodatki do łazienki to nie tylko drobne elementy wyposażenia sanitarnego, takie jak mydelniczki czy kubeczki. W roli zielonych dodatków doskonale sprawdzą się również zielone lustra lub takie z zielonymi elementami. Oto wybrane modele, jakie znajdziesz w naszej ofercie.
1. Lustro Sunset; 2. lustro Scandi Slim zielone; 3. lustro Sunrise; 4. lustro Novi zielone; 5. lustro Novi z półką zielone.
Butelkowa zieleń & greenery
Greenery, czyli zieleń roślinna. Tak również nazywa się kolor, który zapoczątkował zielony bum we wnętrzach i to nie tylko w postaci tkanin czy mebli, ale również bujnej roślinności. W neutralnej szarej łazience ciemna butelkowa zieleń mebli świetnie zagra z roślinnością. Betonowa szarość i drewno w naturalnym kolorze będą dla nich wprost idealnym tłem. Ilość zieleni sprytnie powieli duże, np. okrągłe lustro zawieszone nad umywalką, tak jak w poniższym projekcie studia Polilinia Design.
Fot. 11-12. By spotęgować ilość zieleni, nad umywalką zawisło duże lustro Scandi, którego średnica śmiało wykracza poza granice szafki. [ Projekt i wizualizacja: poliliniadesign.pl ]
Więcej o żywej zieleni we wnętrzu i o roli luster w aranżacji roślin przeczytasz w artykule:
Skogluft – norweska recepta na zdrowe i przyjazne wnętrze
Z czym łączyć butelkową zieleń w łazience
Z tym kolorem warto eksperymentować. Ciemna szmaragdowa zieleń, to barwa niezwykle uniwersalna, podobnie jak granat czy czerń, za to o wiele mniej banalna i oczywista. Architekci w swych projektach najczęściej łączą ją z czernią, złotem i bielą, a ostatnio coraz częściej z beżem. Świetnie pasują jej czarno-białe wzory, jasne drewno czy marmur, zarówno biały, jak i czarny. Oto kilka najciekawszych aranżacji od architektów.
Butelkowa zieleń plus czerń
Choć butelkowa zieleń to ciemny kolor, doskonale łączy się z czernią lub antracytem. Ta jeszcze ciemniejsza barwa podkreśla zieleń, wydobywa jego barwę i dodaje mu szlachetności. Wśród czarnych akcentów nie może zabraknąć armatury, klamki czy lustra w czarnej ramie.
Fot. 13. Lustra Dolio w czarnych ramach, umieszczone na tle białych płytek sprytnie odbijają butelkową zieleń z sąsiednich ścian. [ Projekt i wizualizacja: outline.net.pl ]
Fot. 14-15. Lustra Billet z zaokrąglonymi rogami nawiązują do delikatnych zaobleń armatury i umywalki. [ Projekt i wizualizacja: @design_mynewlife / instagram ]
Łazienka z zielenią i złotem
Intensywna ciemna zieleń stanowi wprost idealne tło dla złotych dodatków – wysuwa je na pierwszy plan, czyniąc z nich niejako biżuterię dla wnętrza. A złoto zieleni nie pozostaje dłużnym – jego metaliczny blask dodaje jej szlachetności, jak wszystkim ciemnym barwom. Dlatego właśnie butelkowa zieleń kocha złoto.
Fot. 16. Lustro w złotej ramie Scandi Slim, złota armatura i złocisty wzór na tapecie do idealne towarzystwo dla wyrazistej ściany oraz szafki w kolorze butelkowej zieleni.
Fot. 16. Kształt złotej baterii wolnostojącej idealnie współgra z owalnym złotym lustrem Ambient Slim. [ Projekt i wizualizacja: domni.pl ]
Butelkowa zieleń i jasne drewno
Jasne drewno emanuje ciepłem i urzeka klimatem. Nowoczesnym wnętrzom dodaje przytulności, a do klasycznych aranżacji wnosi szlachetność. Natomiast ciemna butelkowa zieleń wydobywa walory drewna i jego ponadczasowy urok. To bardzo zgrana para.
Fot. 17-18. Dwa zawieszone odwrotnie lustra Portal w swym odbiciu intrygująco łączą jasne drewnopodobne płytki z butelkową zielenią przeciwległej ściany. [ dmhomedesign.pl ]
Butelkowa zieleń na tle marmuru
Podobnie jak w przypadku drewna, ciemna zieleń świetnie wygląda w towarzystwie naturalnych kamieni. Gładka barwna powierzchnia podkreśla niejednolitą strukturę marmuru, z jego cieniami i żyłkami. Kolor butelki świetnie współgra zarówno z białym, jak i z ciemnym marmurem, bądź z płytkami, które go imitują.
Fot. 19. Biały naturalny kamień pięknie eksponuje lustro Scandi w zielonej ramie.
Fot. 20. Nawet w ciemnej łazience sprawdzi się butelkowa zieleń, ale warto ją czymś rozświetlić np. lustrem w metalicznej oprawie – powyżej lustro Ambient miedziane. [ Projekt i wizualizacja: @ka.kwadrat / instagram ]
Butelkowa zieleń lubi czarno-białe wzory
Duże jednolite płaszczyzny na ścianach warto czymś urozmaicić. Gładka powierzchnia, nawet w intensywnym kolorze, może być nieco nudna. Czarno-białe wzory, charakterystyczne dla wnętrz skandynawskich, przełamią nudę i ożywią pomieszczenie. Można zastosować je na glazurze, posadzce, grafikach ściennych lub innych dodatkach. Ale uwaga, użyte w nadmiarze mogą być męczące!
Fot. 21. Czarno-białe płytki podłogowe są ciekawym urozmaiceniem gładkich ścian. Ciemną zieleń rozświetla lustro Ambient ze złotą ramą. [ Projekt i wizualizacja: @wonderspace-studio / instagram ]
Lustra do łazienki w odcieniach zieleni
Wśród dodatków w łazience nie może zabraknąć zwierciadła. Do zielonej łazienki lub tej z zielonymi akcentami, szczególnie polecamy lustra łazienkowe oprawione w złote lub czarne ramy. Nie znaczy to, że inne nie będą pasowały, ale takie zestawienie podoba nam się najbardziej. Oto wybrane przez nas modele, które stworzą udany duet z butelkową zielenią.
Lustra w złotych ramach
Lustra w połyskujących metalicznych oprawach w kolorze złota pięknie rozświetlą ciemną zieleń w łazience i ożywią pomieszczenie. Butelkowej zieleń podkreśli blask złota i uczyni ze zwierciadła biżuterię dla wnętrza. Lustro w złotej ramie to doskonała propozycja do łazienki glamour, eleganckiej czy scandi chic.
1. Lustro Ring Lapis; 2. lustro Scandi Slim złote; 3. lustro Billet złote; 4. lustro Dolio złote; 5. lustro Ambient ze złotą ramą; 6. lustro Novi złote; 7. lustro Portal Wide złote; 8. lustro Hoko.
Lustra w czarnych ramach
Do łazienki w stylu skandynawskim, industrialnym lub nowoczesnym lepiej będzie pasowało lustro w czarnej ramie. Czarna oprawa, najlepiej w zestawieniu z innymi czarnymi dodatkami podkreśli butelkową zieleń, wysuwając ją na pierwszy plan.
1. Lustro Heksagon Belt; 2. lustro Scandi czarne; 3. lustro Novi z półką; 4. lustro Arco z czarną półką; 5. lustro Novi czarne; 6. lustro Ambient Slim czarne.
A na koniec – miksujemy!
Zielone płytki, jasne drewno, beton, tapeta z roślinnym motywem i czarno-białe wzory w jednym wnętrzu! Czy to aby na pewno dobry pomysł? Owszem, ale to rozwiązanie dla wytrawnych graczy. Taka aranżacja wymaga od projektanta ogromnego wyczucia i doświadczenia. Niemniej jednak efekt może być zachwycający.
Fot. 22. Odważny miks wielu wzorów i faktur spaja butelkowa zieleń pojawiająca się na w postaci płytek na jednej ze ścian i zielonych liści namalowanych na drugiej. [ Projekt i wizualizacja: Alina Tsaunya, @tsaunya_design /instagram ]
Przeczytaj również
„Butelkowa zieleń we wnętrzach. Elegancka, tajemnicza, luksusowa. ”
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
ⓒ Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania i rozpowszechniania zdjęć oraz wszelkich treści tego serwisu bez zgody GieraDesign. Zabrania się kopiowania i sprzedaży wzorów luster.